Son Konu

Rektör Budak, Erişilebilir bir kampüs konsepti hayata geçirdik

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
bha_11_b9548ebe2cd13bad7dcb.jpg

Türkiye önderi Manisiz Ege bayrak ve sertifikalarına kavuştu

Yükseköğretim Kurulu(YÖK) tarafından, yükseköğretim kurumlarındaki engelli bireylerin yerlere, eğitsel imkânlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratmak ve âlâ uygulamaları yaygınlaştırmak maksadıyla düzenlediği “Engelsiz Üniversite Ödülleri”de Manisiz Program Nişanı kategorisinde 8 nişan ile Türkiye birincisi olarak damga vuran Ege Üniversitesi, bayrak ve sertifikalarına kavuştu.

Engelsiz Ege Koordinatörü Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe, “Engelsiz Program Nişanı” kategorisindeki 1'incilik mükafatı Turuncu Bayrakları ve sertifikaları, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’a makamında takdim etti. Prof. Dr. Budak, “Yükseköğretim Konseyi tarafından düzenlenen Manisiz Üniversite Bayrak Ödüllerinde ‘Engelsiz Program Nişanı’ kategorisindeki 1'incilik mükafatı Turuncu Bayraklarımız ve sertifikalarımız elimize ulaştı. Toplum faydasına gerçekleştirilen projeleri uygulamaya ve desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Ege Üniversitesinin 8 nişan ile Türkiye birincisi olmasının kıymetine değinen Rektör Budak, “YÖK tarafından düzenlenen Manisiz Üniversite ödüllerinde, ‘Engelsiz Program Nişanı’ kategorisinde Türkiye birincisi olduk. Ödülümüzü YÖK Liderimiz Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’ın elinden aldık. Manisiz Üniversite mükafatları kapsamında 12 üniversiteye toplam 43 program nişanı verildi. Üniversitemiz 8 nişan alarak bu alanda birinci oldu. Ayrıyeten ‘Engelsiz Üniversite Bayrakları’ kategorisinde dört bayrak kazandık. Üniversitemizde engelli bireylerin eğitim öğretim, araştırma geliştirme ile toplumsal, kültürel ve sportif faaliyetlere iştirakini önceleyen manisiz bir ekosistem oluşturmak için ağır uğraş gösteriyoruz. Binalarımızı, kampüsümüzü daha erişilebilir kılmak için de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Manisiz Üniversite konusunda büyük bir hassasiyet ve özveriyle emek harcayan öğrencilerimiz ile akademik ve idari çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“EBA uygulamasını Türkiye’de uygulayan birinci üniversiteyiz”

Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe, “Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak vazifeye geldiği birinci günden itibaren, engelli öğrencilerimizin yerleşkemizde akranları ile eşit erişilebilirlikte hizmet alması için her türlü dayanağı sunuyor. Öğretim elemanlarımızın takviyeleri ile Ege Üniversitesi engelli öğrencilerimize yönelik yenilikçi uygulamaları ile öncü olmaya devam ediyor. EYBİS ile görme engelli bireylerin yerleşke ömrüne akıllı cep telefonu aracılığıyla kolaylıkla adapte olmaları, yerleşimler hakkında bilgi sahibi olabilmeleri, diğerine gereksinim duymadan sesli betimlemeyle istikametlerini bulmaları ve kendi rotalarını tanımlayabilmelerini sağlıyor. Üniversitemizin tüm web sayfalarına hem bilgisayar hem de cep telefonları ile ulaşılabilen sesli yönlendirme sistemi olan Manisiz Bilgilendirme Asistanı (EBA) bulunuyor. EBA uygulamasını Türkiye’de uygulayan birinci üniversiteyiz. Ayrıyeten tüm web sayfalarımızda memleketler arası standartlarda erişilebilirlik logosu üzerine tıklayınca faal olan herkes için web sitelerine erişilebilirlik sağladık. Üniversitemize kayıt olan öğrencilerimiz Manisiz Ege Ünitesi Koordinatörlüğü’ne başvurduklarında eğitime eşit erişimleri için özel eğitim alanında uzman öğretim elemanları tarafından ‘Uyarlama Mektubu’ hazırlanıyor ve uyarlama mektubunda yer alan öğrencinin pürüzüne özel düzenlemeler için Manisiz Ege Ünitesi Koordinatörlüğü öğrencilerimizin eğitim aldığı ünitelerle ile koordineli bir biçimde çalışıyor. Önümüzdeki devirde de Manisiz bir yerleşke olma yolunda çalışmalarımıza Rektörümüzün dayanakları ile süratle devam edeceğiz” dedi.

8 Kısmı “Engelsiz Program” nişanı, 4 ünite turuncu bayrak aldı

Görme engellilere yönelik düzenlemeleriyle; Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Müziği Kısmı, Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Kısmı, Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Ruhsal Danışmanlık Kısmı, işitme engellilere yönelik düzenlemeleriyle Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Kısmı, Yabancı Lisanlar Yüksekokulu Yabancı Lisanlar Kısmı; bedensel engellilere yönelik düzenlemeleriyle Bağlantı Fakültesi Halkla Alakalar ve Tanıtım Kısmı; Otizm Spektrum Bozukluğu için yaptığı düzenlemelerle Ödemiş Sıhhat Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Kısmı; zihin engellilere yönelik düzenlemeleriyle Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Kısmı “Engelsiz Program Nişanı” aldılar.Spor Bilimler Fakültesi, Fen Bilimleri Fakültesi E Blok, Merkez Kütüphanesi Binası ile Hemşirelik Fakültesi ise “Engelsiz Üniversite Bayrakları” yerde erişilebirlik kategorisinde turuncu bayrak kazanan üniteler oldu. Ayrıyeten Fen Fakültesi A Blok, Fen Fakültesi D Blok, Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Kısmı, Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Kısmı, Sıhhat Bilimleri Fakültesi “Mekanda Erişilebirlik Turuncu Bayrak Ödül”e aday olmaya hak kazandı.
Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı

Üst Alt