Son Konu

Rektum kanseri

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Rektal Kanser Nedir ?

Sindirim sistemi özofagus (yemek borusu), mide, ince ve kalın bağırsaktan meydana gelir. Sindirim sisteminin bir modülü olan kalınbağırsağın son kısmına da rektum ismi verilir. Bu kısımda ortaya çıkan bed huylu tümörlerin oluşturduğu kanser tipidir.

Yaş ve sıhhat geçmişi bu illete yakalanma riskini etkileyebilir. Rektum kanseri için muhtemel risk faktörleri ise şunlardır.

40 yaş ve üzeri olmak

Kalıtımsal koşullar , ailesel adenomatöz polipozis ve kalıtsal nonpoliposis kolon kanseri

Polipler (barsak içinde oluşan küçük yumrular)

Yumurtalık, göğüs yahut endometrium kanseri olan bayanlar

Kolorektal kanser yahut polip hikayesi olan bir ebeveyn, kardeş yahut evlat olması.

Rektal kanserin mümkün belirtileri ekseriyetle bağırsak alışkanlıklarında değişiklik ve dışkıda kan olarak görülür. Aşağıdaki dertlerden biri yaşandığı takdirde doktora danışılmalıdır.

İshal

Kabızlık

Barsağın büsbütün boş olmadığı hissi

Dışkıda kan görülmesi (parlak al ya da siyah)

Umum abdominal rahatsızlıklar (sık gaz ağrıları, şişkinlik, dolgunluk yahut kramplar)

İştah değişimi

Nedeni bilinmeyen kilo kayıpları

Ölçüsüz Yorgunluk hissi

Rektum kanserinin teşhis etmek için kimi testlerin yapılması gereklidir.

Rektum kanseri ameliyat piyesi

Dijital Rektal Muayene: Bu test esnasında tabip eldiven giyilmiş ve yağlanmış parmağı ile makatta rastgele bir yumru olup olmadığını araştırır. Buna tuşe rektal de denir.

Protoskopi: Bir protoskop kullanılarak rektum içine girilir ve rektumun görüntülenmesi sağlanır. Bu da bir endoskopik sistemdir.

Kolonoskopi: Kalın bağırsağın (kolon) bükülebilir, ucunda medya kamera olan esnek bir cihaz ile görüntülenmesidir. Kolonoskopi ile bağırsak içindeki meseleler ve anormallikler hakkında haber sahibi oluruz. (Tümör, polip, divertikül, kolit)

Biyopsi: Rektumdan alınan doku örneğinin patolog tarafından mikroskop ile incelenmesidir.

Karsinoembriyonik Antijen (CEA) Testi: Kandaki CEA seviyesini ölçen bir testtir.CEA seviyesi olağandan daha ziyade ölçüde ise bu kanser belirtisi olabilir.

Üst Alt