Son Konu

Rukye ve temimenin (muskanın) cevazı

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
3992 Hz Cabir radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm Beni Amr İbni Hazm'a yılana karşı rukye yapma ruhsatı tanıdı Biz Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm ile birkilkte otururken bizden bir kimseyi akrep soktu Bir adam: Ey Allah'ın Resûlü, buna rukye yapayım mı?diye sordu Sizden kim kardeşine yardımsever olabilecekse hemen olsunbuyurdular

Müslim, Selamlama 6061, (2198, 2199)

3993 Hz Enes radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bize, zehire aleyhinde, göz değmesine aleyhinde, nemle kurduna karşısında rukye yapmamıza ruhsat tanıdı

Müslim, Selam 58, (2196); Ebu Davud, Tıbb 18, (3889); Tirmizi, Tıbb 15, (2057)

3994 Ebu Davud'un bir diğer rivayetinde: Rukye yalnızca göz değmesine veya zehire ya da kesilmeyen kana karşısında yapılırdenmiştir

Ebu Davud, 18, (3889)

3995 Tekrar Ebu Davud'un Sehl İbnu Huneyf'ten yaptığı bir öteki rivayetinde: Rukye yalnızca nefse (insana değen gözden), veya zehire veya sokmaya aleyhinde vardır

Ebu Davud, Tıbb 18, (3888)

3996 İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, hummâ'ya ve bütün ağrılara aleyhinde şu duayı okumamızı öğretmişti: Bismillahi'lKebiri eûzü billâhi'lAzimi min külli ırkın na'arın ve min şerri harri'n nârYüce Allah'ın adıyla, kanla kabaran her bir damardan ve ateş harâretinin şerrinden büyük Allah'a sığınırım

Tirmizi, Tıbb 26, (2076)

3997 Hz Ali radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bir hastaya geldiği veya kendisine bir hasta getirildiği vakit şu duayı okurdu: Ey insanların Rabbi, acıyı gider, şifa ver, sen Şafisin Senin şifandan diğer şifa yoktur Senden hiçbir hastalığı hariç tutmayan şifa istiyoruz

Tirmizi, Da'avat 122, (3560) Rivayet Buhari'de Hz Aişe'den gelmiştir Marda 20, Tıbb 39

3998 Değişmez İbnu Kays İbni Şemmâs radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, ben hasta iken yanıma gelip şu duayı okudu: Ey insanların Rabbi! Değişmez İbni Kays İbni Şemmas'tan acıyı kaldırSonra (Medine'nin) Buthan (nam vadi)den toprak alarak bir kadehe koydu, üzerine su döküp nefes etti, sonradan (su ile karışan bu toprağı) üstüme serpti

Ebu Davud, Tıbb 18, (3885)

3999 Ebu Sâ'idi'lHudri radıyallahu anh anlatıyor Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm cinlerden ve insanın göz (değmes)inden (dağıtılmış dualar okuyarak) Allah'a sığınırdı Muavvizeteyn (Nas ve Felak sureleri) nazil olunca bu iki sureyi esas aldı, diğerlerini terketti

Tirmizi, Tıbb 16, (2059); İbnu Mace, Tıbb 33, (3511)

4000 Yeniden Ebu Sa'idi'lHudri radıyallahu anh anlatıyor: Cibril aleyhisselam Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın yanında geldi ve: Ey Muhammed, hasta mısın? diye sordu Evet!cevabını alınca, Cibril aleyhisselam şu duayı okudu: Bismillahi erkîke, min külli dâin yü'zîke ve min şerri külli nefsin konut aynin hâdisin Allahu yeşfike, bismillahi erkîke (Seni Allah'ın adıyla, sana cefa veren bütün hastalıklara karşısında, bütün fena leziz ve hasedci gözlere karşısında sana okuyorum Allah sana şifa versin, ben Allah'ın adıyla sana dua ediyorum)

Müslim, Selamlama 40, (2186); Tirmizi, Cenaiz 4, (972)

4001 Ebu'dDerdâ radıyallahu anh'ın anlattığına kadar, kendisine bir adam gelerek idrar tutukluğuna yakalandığını söyledi O da adama: Ben Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'dan şöyle söylediğini işittimdedi: Sizden kim hastalanırsa şu duayı okusun: Rabbunâ'llahu'llezi fi'ssemâî tekaddese ismüke, emrüke fi'ssemâî ve'lardı kema rahmetike fi'ssemâî fec'al rahmeteke fi'lardı Vegfir lenâ hûbenâ ve hatâyânâ Ente Rabbu'ttayyıbîn Enzil rahmeten min rahmetike ve şifâen min şifâike ala hâza'l vec'i fe yebreu (Ey huzuru semavatı dolduran Rabbim! Senin ismin mukaddestir Senin emrin talep ve semadadır, tıpkı Rahmetin semada olduğu gibi Arza da rahmetinden gönder ve bizim günahlarımızı ve hatalarımızı affet Sen (kötü laf ve fiillerden kaçınan) tüm iyi kimselerin Rabbisin Bu ağrıya, Rahmetinden bir rahmet, şifandan bir şifa indir, iyileşsin

(Ebu'dDerda radıyallahu anh, adama) bu duayı okumasını emretti O da okudu ve iyileşti

Ebu Davud, Tıbb 19, (3892)

4002 Osman İbnu Ebi'lBirli radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a müslüman olduğum günden beri bedenimde çekmekte olduğum bir ağrımı söyledim Bana: Elini, vücudunda ağrıyan yerin üzerine koy ve şu duayı oku!buyurdu Dua şu idi: Üç defa: Bismillahtan sonra yedi kez, Eûzü biizzetillahi ve kudretihi min şerri mâ ecidu ve uhâziruBedenimde çekmekte olduğum şu hastalığın şerrinden Allah'ın izzet ve kudretine sığınıyorumdiyecektim

Bunu birçok kereler yaptım Allah Teâla hazretleri benden hastalığı giderdi Bunu ehlime ve başkalarına söylemekten hiç geri kalmadım

Müslim, Selam 67(2202); Muvatta, Ayn 9, (2, 942); Ebu Davud, Tıbb 19, (389); Tirmizi, Tıbb 29, (2081)

4003 Hz Ebu Sa'id radıyallahu anh anlatıyor: Biz, (Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın çıkardığı askeri) bir seferdeydik Bir yerde konakladık Yanımıza bir cariye gelip: Obamızın efendisi Selim'i bir zehirli soktu Onunla meşgul olacak erkekler de acilen yoklar sizde rukye yapan biri var mı?dedi Bunun üzerine bizden rukye hususunda mahâretini bilmediğimiz bir adam kalkıp onunla gitti ve adama okuyuverdi Adam iyileşti Kendisine otuz koyun verdiler Bize sütünden içirdi Ona: Yahu sen rukye bilir miydin?dedik Hayır, ben sadece Fatiha okuyarak rukye yaptımdedi Biz kendisine Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a sormadan (bu verdiklerine) dokunma!dedik Medine'ye gelince, durumu ona söyledik Aleyhissalatu vesselam Fatiha'nın rukye olduğunu (çare maksadıyla okunacağını) sana kim söyledi? (verdikleri koyunları paylaşın, bana da bir hisse ayırın!buyurdular

Buhari, Tıbb 39, 323, İcare 16, Fedailu'lKur'an 9; Müslim, selam 66, (2201); Ebu Davud, Tıbb 19, (3900); Tirmizi, Tıbb 20, (2064, 2065)

RUKYEDEN NEHİY

4004 İmran İbnu Husayn radıyallahu anhüma anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: Ümmetimden yetmişbin kişi (Mahşer'de) hesaba çekilmeden cennete girecektir!buyurdular Kendisine: Ey Allah'ın Resûlü! Bunlar kimlerdir?diye sual edildi

Onlar, kendilerine dağlamayanlar, rukyeye başvurmayanlar, teşâ'üme (uğursuzluğa) inanmayanlar ve Rablerine tevekkül ederlerdir!buyurdu

Ukkâşe radıyallahu anh kalkıp: Ey Allah'ın Resûlü! Dua buyur, Allah beni onlardan kılsın!dedi Aleyhissalatu vesselam: Sen onlardansın!müjdesini verdi Bir başkası daha kalkıp: Ey Allah'ın Resûlü! Beni de onlardan kılması için Allah'a dua eer!dedi Aleyhissalatu vesselam: O hususta Ukkâşe senden önce davrandı!cevabını verdi

Müslim, İman, 371, (218)

4005 İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ı işittim, diyordu ancak: Rukyelerde, temimelerde (muskalarda), tivelelerde (muhabbet muskası) bir nevi şirk vardırBunu işiten bir bayan atılarak, (İbnu Mes'ud'a): Böyle söylemeyin, benim gözüm ağrıyordu Falan yahudiye gittim geldim O bana rukye yaptı Ağrım kesildidedi Abdullah İbnu Mes'ud radıyallahu anh hemencecik, Bu (sızı) şeytanın işiydi, o eliyle dürtüyordu, sana rukye yapılınca vazgeçti Bu durumda sana Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm gibi, şöyle söylemem kâfidir: İzhebi'lbâs Rabbe'nnâs eşfi ente'şŞâfi, Lâ şifâe illâ şifâuke, şifâen lâ yuğâdiru sakamen (Ey insanların Rabbi, acıyı gider, şifa ver, sen Şafisin Senin şifandan diğer bir şifa yoktur, hiçbir hastalığı terketmeyen bir şifa istiyorum

Ebu Davud, Tıbb 17, (3883)

4006 Hz Cabir radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'dan nüşre hakkında sorulmuştu: O şeytan işidir!buyurdu

Ebu Davud, Tıbb 9, (3868) *

Üst Alt