Son Konu

Rusya’nın Yeni Hedefi 2030’a Kadar 28nm Çip Üretebilmek

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Rusya-İnternet.jpg

Rusya’nın Ukrayna ile olan savaşı nedeniyle birçok alanda yaptırımlarla karşı karşıya kaldığını biliyoruz. Kendi göbeğini kendi kesmek isteyen Rusya, tedarikçilerden çip alamadığı için yarı iletken üretimini canlandırmak üzere planlar yapıyor. Ülkenin sekiz yıllık planı içinde büyük yatırımlar var.

Birkaç gün öncesinde kadar TSMC’nin 2026 yılına kadar “2nm” teknolojisine ulaşacağını yazmıştık. Rusya ise 2030 yılına kadar kendi yetenekleriyle 28nm çipler üretmek istiyor. Aslında bu amaç global olarak bakıldığında epey zayıf düşünülebilir, lakin ülkenin kendi kendine yetebilmesi için hayli kıymetli bir adım.

ARM-Cip-Silikon-Wafer-Yonga-Teknoloji3-640x360.jpg

Rus hükümeti, 2030 yılına kadar yaklaşık 38 milyar dolar yatırım gerektiren yeni mikro elektronik geliştirme planı için birinci adımları attı. Ayrılan bütçe mahallî yarı iletken üretim teknolojileri, lokal çip geliştirme, bilgi merkezi altyapısı ve bilgisayar geliştirme süreçlerinde harcanacak.

Yarı iletken kısmını baz alacak olursak, ülke yeni üretim teknolojileri için 5 milyar dolar harcamayı planlıyor. Kısa vadeli maksatlardan biri, yıl sonuna kadar 90nm üretim teknolojisi kullanarak mahallî çip üretimini hızlandırmak. Daha uzun vadeli bir maksat ise TSMC’nin 2011’de yaptığı üzere, 2030’a kadar 28nm teknolojisiyle yongalar geliştirmek.

Üst Alt