Son Konu

SADELİĞİN ÇEKİM GÜCÜ

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
90890f4b-db32-4f09-94f0-0a1e46a64899-watch%20pink%20receipt%20Copy.jpg

Zeynep Arçay’ın yarattığı dünyaya deriler hakim. Ziyadesiyle sade lakin çarpıcı, kimi vakit da über seksi formlarda karşımıza çıkıyor.

Birkaç yıl öncesini hatırlıyorum, Instagram’da bir aşağı, bir üst giderken birebir anda yapılan birkaç paylaşımın içeriği dikkatimi çekmişti. Kylie Jenner, Kaia Gerber, Katy Perry, Barbara Palvin, Jessica Biel ve liste uzayıp gidiyordu, birinci bakışta alıştığımız sokak tarzı fotoğraflarından sanmıştım. Fotoğrafların altyazılarını okuyunca fark etmiştim, hepsinin ortak noktası katıldıkları davetlerde ya da günlerini geçirmek için dışarı çıktıklarında tarzlarını Zeynep Arçay kesimleriyle tamamlamalarıydı. Markanın kurucusu Zeynep Arçay, annesini kaybettikten sonra konfor alanından çıkıp yıllarca çalıştığı telekomünikasyon kesimindeki tecrübesini arkasında bırakarak hayata ailesinden, kendinden bir kesim bırakma isteğiyle markasını yaratıyor. “Hiçbir vakit süratli büyümek istemedim ama” diyor. İşin sırrı yanlışsız vakitte gerçek adımları atmak. Koleksiyonlarında, dizaynlarında daima bir devamlılık kelam konusu. Bunun esas nedeni vakitsiz kesimleri, vakitsiz gereçlerle üretmesi elbette.

İlkbahar/Yaz koleksiyonunuzu konuşarak başlayalım...

Şu ana kadar yaptığımız en hafif ve rahat giyilebilen hatta külliyen yaz mevsimini tanımlayan bir koleksiyon oldu. Hangi ana elementler, kesimler dikkat çekiyor?

Galiba koleksiyonun baş tacı trikolar ve poplin kesimler.

Bilhassa küçük üstler, body’ler, elbiseler ön planda. Deride de küçük modüller başrolde. Küçük üstler, şortlar ve küçük elbiseler. Süet yaza çok yakıştırdığım bir gereç, bu dönem deriye eşlik ediyor.

Bu koleksiyondan bir Zeynep Arçay modülüne yatırım yapmak istesek?

Dönemin en hit kesimi triko tulum. Şimdiden birçok noktada ‘sold out’ olduğunu da memnunlukla söyleyebilirim.

Bilhassa bu dönemi tasarlarken moodboard’da neler vardı? Size ilham veren bayan var mı?

Akdeniz ve Akdeniz çiçekleri. Biraz vintage ve 90’lar silueti. Charlotte Rampling ’i tek geçerim.

Deri uzun bir müddet Zeynep Arçay’ı tanımlayan anahtar kumaştı fakat artık öbür malzemeler de kullanıyorsunuz, bu geçişin özel bir sebebi var mı?

Amacımız ‘lifestyle’ markası olmak. Koleksiyonun kendi içinde bütünlük sağlaması için de farklı malzemeleri eklemek kaçınılmazdı.

Birinci tasarladığınız modül neydi?

Deri pantolon. Hatta markayı kurmadan çok evvel yalnızca kendim için tasarladım. Bence markayı kurmamdaki en tesirli nedenlerden biri oldu.

Deriyle çalışırken en güç olan şey ne?

Kalıp çok değerli. Deride gerçek kalıbı oturtmak başka gereçlere nazaran çok daha güç olabiliyor…

Deri tabiatı gereği uzun yıllar kullanılabilmesinden dolayı esasen sürdürülebilir bir gereç, fakat bir marka olarak bu mevzuyu nasıl ele alıyorsunuz, vegan deri kullanıyor musunuz?

Kullandığımız derileri yalnızca sürdürülebilirlik konusunda sertifika sağlayan Leather Working Group (kâr gayesi gütmeyen bir tertip ve standartları koruyabilmek ismine üreticilere sertifika veriyor) tarafından onaylı üreticilerden temin ediyoruz. Büsbütün vegan deri kullanmıyoruz lakin kullandığımız derilerin finisajının doğal malzemelerle yapılmış olmasına dikkat ediyoruz.

Bir marka yönetirken, tasarım yaparken size en çok ne keyif veriyor?

Ben Zeynep Arçay’ı kurduğumda kendimi güçlü bulduğum taraflarımı büsbütün yansıtabildiğimi hissettim. Markanın muvaffakiyetini aslında büyük ölçüde buna bağlı- yorum. Hiç tanımadığım dünyanın bin bir noktasında Zeynep Arçay’ı sorup, bulan ve keyifle kullanan şahıslar olduğunu bilmek bana büyük bir haz veriyor…

Sizi her sabah ne motive eder?

Yeni bir güne başlama duygusu.

Farklı bir meslek tercih edip, markanızı kurduktan sonra ‘Evet başardım’ hissini veren şey neydi?

Birinci günden milletlerarası bir marka yaratma maksadım vardı. 2017’de Zeynep Arçay markasını oradaki pazara tanıtmak için New York’ta bir sunum yapmıştım. Mar- kayı birinci kere duyan, gören birçok şahıstan ‘Burası çok zorludur, lakin Zeynep Arçay önemli bir oyuncu ve onu burada göreceğimize katiyen inanıyoruz’ üzere yorumlar duymaya başlamıştım. İşte o an bana ‘Evet başardım’ hissi vermişti.

Röportaj: Aykun Taşdöner

Portre Fotoğrafı: Sinem Yazıcı

ELLE Türkiye Nisan 2021 sayısından alınmıştır.

Üst Alt