Son Konu

Safer ayı ilk çarşamba duası

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
2019 Safer ayı 4 Aralık 2019 çarşamba günü başlıyor ve
1 Ocak 2019 Çarşamba günü bitiyor

Safer ayının başlangıcında okunacak Dualar

İslam tarihinde Safer ayı, dağıtılmış bela ve musibetlerin geldiği bir ay olarak meşhurdur Tarih boyunca evliyaullah ve ulema, bu ayda bela ve musibetlerin def'u ref'i için daha çok dua ve niyaz etmişlerdir Bu gün Safer ayının ilk çarşambası olması münasebetiyle aşağıdaki namaz ve duanın ihmal edilmemesi gerekir

Safer ayının adi aylardan olduğunu tespit ettikten sonradan; her ne değin güvenilir kaynaklarla doğrulama edilmese de, burada, Safer ayında yapılması uygun bulunan şu duâyı zikredebiliriz:

“Bismillâhirrahmânirrahîm: Allah ’ım; hamd ve şükür Sana mahsustur! Minnetim Sana ’dır! Ben Senin kulunum; ve ben bundan dolayı huzurluyum! Nefsimi, dînimi, dünyamı, âhiretimi, işlerimin sonunu ve amelimi Sana emânet ediyorum Bütün Muhammed (asm) ümmetini Senin gücünün, havlinin, kudretinin ve kuvvetinin şiddetinden, Sana emânet ediyorum! Belli Sen, emâneti koruyansın; hükmü nâfiz olansın; kazâsı gâlib olansın!
Hepsini görmek için tıklayın

Yâ Ahkeme ’lHâkimîn ve yâ Esrae ’lHâsibîn ve yâ Ekrame me ’mûlin ve ecvede mes ’ûlin yâ Hayyu yâ Kayyûmu yâ Kadîmü yâ Ferdu yâ Vitru yâ Ehadu yâ Samedu yâ men lem yelid ve lem yûled ve lem yekun lehû küfüven ehad! Yâ Azîzu Yâ Vehhâbu Salla ’llâhu alâ hayri halkıhî Muhammedin ve âlihî ve sahbihî ecma ’în! Âmin!
Hepsini bakmak için tıklayın

Bu ayın son çarşamba gününde de iki rek ’at namaz kılınması; bu namazda her rek ’atte bir Fatiha ve on bir İhlâsı Şerif okunması; namazdan sonradan da on bir istiğfar ile, on bir salavâtı şerîfe okunması öğüt edilmiştir

Sadakanın bu avuç içi özel bir konumu yoktur Öteki aylarda olduğu gibi, bu ayda da sadaka vermeye devam etmelidir

Safer ayının ilk çarşambası öğle ve ikindi aralarında şu duayı 100 kez okumak sünnet midir?

“ YA DAFİAL BELAYA İDFA ’ ANNEL BELAYA FALLAHÜ HAYRÜN HAFİZAN VE HÜVE ERHAMÜRRAHİMİN İNNEKE ALA KÜLLİ ŞEY ’İN KADİR

Anlamı: “Ey belaları def eden Allahım! Belaları bizden uzaklaştır Allah muhafaza edicilerin en merhametlisidir Belirli ki senin kudretin her şeye yeter

Bu güzel bir duadır ve defalarca yapılabilir Bu açıdan kuşkusuz Safer ayında da okunabilir Oysa bu duanın özellikle Safer ayında yapılacağıyla ilgili bir hadis bulamadık Buna kadar, bu duayı belirlenmiş bir zaman dilimine indirgemeden daima yeniden okumak en uygun olanıdır

Safer Ayı Nedir? *

Üst Alt