Son Konu

Safer ayı ne zaman başlar ve biter

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Safer ayı ne zaman başlar ve biter 2019

imagessaferayinezamanbaslarvebiter20195ad108b20a059

Safer ayı Hicri ayların ikincidir Muharrem ayından sonra gelen Safer ayı cahiliye Arapları tarafından uğursuz bir ay olarak kabul edilmiş ve bu ayda yapılan umre ziyaretleri buyuk gunah sayılmıştır Ancak Peygamber efendimiz bu goruşu kırmak adına “Umre her zaman helaldir diyerek bu duşunceyi curutmuştur

Safer ayı hakkında farklı inanışlar da mevcuttur mesela safer ayında yapılan evliliklerin uzun omurlu olmadığı, bu ayda başlanan işlerin uğursuz sonuclar getirdiği gibi Bu duşunceler her ne kadar yanlış olsa da halk arasında efsane haline gelen hikayeler ile nesilden nesile sure gelen bir yanlış inanc olmuştur Halen halk arsında bu tarz goruşler dile getirilir ve Safer ayının uğursuz olduğu konuşulur

Safer ayında okunmasının iyi olduğu soylenen bir dua ile devam edelim…

“Bismillahirrahmanirrahim: Allah’ım; hamd ve şukur Sana mahsustur! Minnetim Sana’dır! Ben Senin kulunum; ve ben bundan dolayı huzurluyum! Nefsimi, dinimi, dunyamı, ahiretimi, işlerimin sonunu ve amelimi Sana emanet ediyorum Butun Muhammed (asm) ummetini Senin gucunun, havlinin, kudretinin ve kuvvetinin şiddetinden, Sana emanet ediyorum! Muhakkak Sen, emaneti koruyansın; hukmu nafiz olansın; kazası galib olansın!

“Ya Ahkeme’lHakimin ve ya Esrae’lHasibin ve ya Ekrame me’mUlin ve ecvede mes’Ulin ya Hayyu ya KayyUmu ya Kadimu ya Ferdu ya Vitru ya Ehadu ya Samedu ya men lem yelid ve lem yUled ve lem yekun lehU kufuven ehad! Ya Azizu Ya Vehhabu Salla’llahu ala hayri halkıhi Muhammedin ve alihi ve sahbihi ecma’in! Amin!

Safer ayı ne zaman başlar ve biter 2019

Şimdi asıl konumuz olan Safer ayının ne zaman başladığı ve bittiği hakkında tarihlere bir goz atalım

Hicri ayların ikincisi olan Safer ayı 2019 yılında 24 Kasım Pazartesi gunu başlıyor Safer ayının son gunu ise 23 Aralık Salı gunune denk geliyor

Üst Alt