Son Konu

Sağlık hizmetleri nedir kaca ayrılır

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Sağlık hizmetleri nedir kaca ayrılır kısaca

Sağlık hizmetleri şunlardır:

a Koruyucu sağlık hizmetleri
b Tedavi edici sağlık hizmetleri
c Esenlendirici sağlık hizmetleri (rehabilite edici) dir

İlk yardım, koruyucu sağlık hizmetleri alanı icinde yer alır ilk yardım, kaza yerinde veya 1 basamak sağlık hizmeti veren kurumlarda yapılan gecici tıbbi uygulamadır Nakil suresince devam eder Acil serviste veya ilgili klinikte acil,tedavi olarak devam eder ilk yardım nerede yapılırsa yapılsın hayat kurtarıcı uygulamadır

Koruyucu sağlık hizmetleri bireyi ve toplumu bilgilendirerek hastalıklardan korunmayı, ceşitli calışmalarla hastalıkları onceden onlemeyi amaclayan sağlık hizmetleridir

Kişiye yonelik koruyucu sağlık hizmetleri:

Hastalıkları engellemek ve tedavi etmek icin verilen bu hizmetler, eğitilmiş sağlık personeli tarafından yurutulur Sağlık eğitimi, yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması, aile planlaması, bulaşıcı hastalıkların kontrolu, periyodik muayeneler, toplum ici araştırmalar ve istatistiksel calışmalar, yaşlı bakımı, erken teşhis ve tedavi calışmaları bu grupta yer alır

Birincil koruma: Kişiyi hastalıklardan korumak icin alınan onlemlerdir Orneğin, yeterli ve dengeli beslenme oğretilerek yanlış beslenmenin onune gecilebilir

Birincil koruyucu sağlık hizmetleri adı altında insanlara bulaşıcı hastalıklardan, kanserden korunma ile ilgili bilgi verilir

Üst Alt