Son Konu

Sakalla İlgili Hadisler

Profösör

(¯´•._.• Site Yetkilisi•._.•´¯)
Tepkime
14
Web
bilgilihocam.com
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hocam sakal konusu ile alakalı hadis i şerifler var mıdır ve var ise bunlar hangileridir?

Cevap:
Efendimizin büyük sünnetlerinden biri olan sakal bırakma konusunda tabi ki birçok hadisi şerif mevcuttur.Biz bu konuda aşağıda yer alan hadisleri sizlerle paylaşıyoruz…

• Resulullah (s.a.v) Ciirrane’de iken umre için ihrama girmiş bir adam geldi Adamın sakal ve saçları sarıya boyanmış, sırtında da zaferan lekeleri bulunan bir cübbe vardı “Ey Allah’ın Resulü,” dedi, “şu gördüğün vaziyette, umre için ihrama girdim!” Resulullah (sav): “Şu cübbeyi çıkar, sarı boyayı da yıka!” diye emretti (Bu metin, Sahiheyn’deki metindir Ebu Davud’un rivayetinde şu ziyade mevcuttur: “Umrede iken, hacda yaptığını yap”)Hadis No: 1194 Kategori: Hac ve umre bölümü/İhram Ve Haramları
  • Resulullah (s.a.v), ihrama girmeyi arzu ettiği zaman bulabildiği en güzel yağla yağlanırdı Öyle ki, yağın parlaklığını başında ve sakalında görürdüm.Hadis No: 1202 Kategori: Hac ve umre bölümü/İhram Ve Haramları
  • Amr ibni Şuayb’ın babasındandan, onunda dedesinden (Radıyallahu anhum) rivayetine göre:
    “Resulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sakalının eninden ve boyundan (bir tutamdan fazlasını) alırdı.” (Tirmizi, Edeb:17, no:2762, 5/94)
  • İbnu Ömer, rivayete göre, sakalını sufra denen sarı boya ile boyar ve derdi ki:
    “Ben, Resulullah (sav)’ı gördüm, sakalını bununla boyamıştı, en çok sevdiği boya da bu idi Bununla elbisesini boyadığı da olurdu” (Buhari ve Müslim’de, Hazreti Enes’ten gelen bir rivayette şöyle denir: Resulullah hiç saçını boyamadı Çünkü ondaki beyazlar çok azdı Başındaki akları saymak istesem sayabilirdim Hazreti Ebu Bekir ve Hazreti Ömer (r.a) saçlarını kına ve ketem ile boyarlardı) Hadis No: 2101 Kategori: Zinet bölümü/Hidab (Saç Boyama)
Resulullah (s.a.v)’a saçı sakalı karmakarışık bir adam gelmişti Efendimiz, ona (eliyle) işaret buyurarak, sanki saçını ıslah etmesini emretmişti Adam bunu yapıp sonra tekrar geri geldi Aleyhissalatu vesselam:

“Şu hal, sizden birinizin tıpkı bir şeytan gibi başı(ndaki saçlar) karmakarışık vaziyette gelmesinden daha hayırlı değil mı?” buyurdular.Hadis No: 2112 Kategori: Zinet bölümü/Tüyler

• Resulullah (sav) buyurdular ki: “Bıyıkları kazıyın, sakalları serbest bırakın” (Sahiheyn’in bir rivayetinde şöyle denmiştir: “Şu ameller fıtrattandır: Kasık traşı, tırnakların kesilmesi, bıyıkların kesilmesi” Bir diğer rivayette: “Müşriklere muhalefet edin, sakallarınızı uzatın, bıyıklarınızı kesin” denir) Hadis No: 2121 Kategori: Zinet bölümü/Tüyler
  • Resulullah (sav) sakalından enine ve boyuna alırdı . Hadis No: 2124 Kategori: ZİNET BÖLÜMÜ/Tüyler
  • Resulullah (sav) buyurdular ki: “On şey fıtrattandır: Bıyığın kesilmese sakalın uzatılması, misvak, istinşak (burna su çekmek), mazmaza (ağza su çekmek), tırnakları kesmek, parmak mafsallarını yıkamak, koltuk altını yolmak, etek tıraşı olmak, intikasu’l-ma yani istinca yapmak”. Hadis No: 2136 Kategori: Zinet bölümü/Ziynetle İlgili Çeşitli Meseleler

Üst Alt