Son Konu

Sakarya'da nafaka yüzünden öldüresiye dövülen adam, ölüm korkusuyla yaşıyor

tekin

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Sakarya’da yaşayan 42 yaşındaki Levent Kuvat, 2006 yılında evlendiği E.D. ile 2017 yılında boşandı. Bu evliliğinden bir çocuğu olan Kuvat, 2021 yılında öbür bir evlilik yaptı. Boşanma kararından sonra mahkeme Kuvat’a, eski eşine bin 250 lira nafaka ödeme kararı verdi.

Eski eşi ve ailesi tehdit etmeye başladı

İddiaya nazaran, eski eşinin hesaplarında bloke olduğunu söylemesi üzerine Kuvat, mahkemenin verdiği nafaka ölçüsünü elden vermeye başladı. Daha sonrasında eski eş E.D., nafakanın ödenmediğini ileri sürerek Levent Kuvat hakkında yasal süreç başlattı. E.D.’nin banka hesabında bloke olduğu gerekçesiyle nafakayı elden ödediğini söyleyerek karara itiraz eden Kuvat ile taraflar ortasında hasımlık başladı. Ortalarında bulunan hasımlık sonrasında eski eş ve ailesi Kuvat’ı vefat tehditleri ile hakarete maruz bıraktı.

2 kişi tarafından öldüresiye darbedildi

İHA'nın haberine nazaran; durumu tekrardan yargıya taşıyan Kuvat, 5 Haziran günü eşiyle birlikte Kandıra’daki Pembe Kayalar bölgesindeyken eski eşinin erkek kardeşi N.D. ve bir kişi tarafından öldüresiye darbedildi. Darp raporu alan Kuvat, avukatı aracılığıyla hata duyurusunda bulundu. Kendisi üzere birçok nafaka mağduru kişinin olduğunu ve mevt endişesiyle yaşadığını aktaran Kuvat, yetkililerden yardım istedi.

"Eski eşimin kardeşi saçımdan tuttu, arkadaşı da hızıma tekme attı"

Boşandığı eşinin erkek kardeşi tarafından darbedildiğini tez eden Levent Kuvat, “2006 yılında evlendim, 2017 yılında boşandım ve o yıldan bu yıla kadar elden nafaka verdim. Elden nafaka vermemin sebebi de bana banka hesaplarının blokeli ve hesap numarasının olmadığının söylenmesiydi. Bende güzel niyet ismine elden verdim. Daha sonrasında eski eşim diğer hesaplara yatırmamı söyledi ve bende bunu kabul etmedim. Banka hesapları üzerinden yatırmaya başlayınca bana, “Bu parayı bana vereceksin, vermek zorundasın” üzere ağza alınmayacak laflara ve tehditlere maruz kaldım. Bunun ardından işin içinden çıkamayınca kendisi de bana karşı ailesini ve oğlumu kışkırttı. Hatta oğlum bana, “Baba sen benim sayemde yaşıyorsun yoksa dedemler seni öldürecek” dedi. Bu olaylar sonrasında durumu yargıya taşıdık ve davalarımız devam ediyor. En sonunda 2021 yılında evlendiğim eşimle birlikte Cebeci kıyıda otururken eski eşimin kardeşi saçımdan tuttu, arkadaşı da hızıma tekme attı ve ben şoka girdim. Ben hareketsiz kaldım bunlar da bunu fırsat bilerek beni gereğinden fazla darbedip burun kırıklarım olmak kaydıyla iki tane ameliyata yol açacak hasar meydana sebep oldular. Şuan bir operasyon geçirdim, 6 ay sonrada bir tane daha olacağım. Birinci yapılan ameliyat nefes almamı yönetim edecek bir ameliyattı” dedi.

nafaka-dayagi_1123.jpg

"Benim üzere olan ve sesinin duyuramayan birçok insan var"

Kendisi üzere bir çok insanın olduğunu belirten Kuvat, “Bir nafaka probleminden bu kadar işlerin uzaması çok acı. Benim üzere olan ve sesinin duyuramayan birçok insan var erkek olup bu formda şiddete, tehdit ve hakaretlere maruz kalan. Bunları daima birlikte sesimizi yükseltirsek tahminen daha güzel yerlere gelebiliriz ve tabi ki bunlar kanun ve kurallar çerçevesinde bizim de bunun için bir uğraşımız var. Bunlar kendi başımıza olmuyor, avukatlarımızla, kanunu düzgün bilen bireylerle bunları yapmamız lazım ki haklı haksız yerini bulsun” diye konuştu.

nafaka-dayagi_5474.jpg

"O tehditler yavaş yavaş gerçek olmaya başladı"

Eşiyle nafaka sürecini bilerek evlendiğini ve yaşanan olay sonrasında psikolojisinin bozulduğunu aktaran Bilge Kuvat, “Nafaka sürecini bile bile eşimle evlendiğim daima hakaret, tehditler ve davalarla bu biçimde evliliğimiz devam ediyordu. Bu sürecin sonunda hakaret ve tehditlerin gerçeğe dönüştüğü 5 Haziran gününde Cebeci kıyıda tatil yaparken bir anda sağ taraftan gelip saçını çekip, oburu de tekmelerle yüzüne, bedenine tekraren darp edildi. Bundan ötürü eşimim şoka girmesi, kendini savunamaması, etraftaki insanların koşması yani tanım edilecek bir şey değil o anda yaşanılanlar çok berbattı. Hastane süreci, günlerce konuttan çıkamamış olması yani 1 ay boyunca meskenden çıkamadık zira o tehditler yavaş yavaş gerçek olmaya başladı ve bunun daha makûs bir olayla neticelenmesinden korkuyoruz. Artık daima devam eden isimli süreçlerimiz vardı ve bunlara bir yenisi daha eklendi. Bu sürecin inşallah hakkaniyetli bir formda neticelenmesini bekliyoruz” biçiminde konuştu.

nafaka-dayagi_882.jpg

"Müvekkilim vefat kaygısıyla yaşıyor”

Nafakayla ilgili yeni tahlillerin getirilmesi gerektiğini ve bununla ilgili çalışmaların olduğunu aktaran Avukat Şeyma Baltalıçam, “Müvekkilim mevt endişesiyle yaşıyor. Eşi çok mağdur ve 2021 yılında evlendi. Burada mağdur edilen kişi de aslında bir bayan o da ikinci eş, toplumsal ve sosyolojik olayların önüne geçmek açısından nafakanın daha adaletli bir biçimde düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum bir hukukçu ve bayan olarak. 1 ay, 1 yıl, 5 yıl evli olanlar 30 yıl nafaka alıyor ve nafaka, ödeyenin ömrü kadar ya da nafaka alan kişinin evlilik yapana kadar devam ediyor. Hiçbir borç sonsuz değil nafaka dışında ve hiçbir borcun ön görülen bir mahpus cezası yok lakin nafakanın mahpus cezası var. Bu sebeple nafakanın hakkaniyetli bir formda düzenlenmesi gerekiyor. Mağdurlar müvekkilim üzere şiddet gören ya da nafaka yüzünden isimli süreçler yaşayan beşerler değil. Bu insanların yaşadıklarını görüp evlilikten uzaklaşan, evlenmek istemeyen ya da nikahsız birliktelik yaşayan çok fazla bu da toplumsal ve sosyolojik pek çok sorun haline geliyor. Bu sebeple şayet Türk aile yapısı sistemini önemsiyorsak bir an evvel nafakayla ilgili adil bir düzenleme gerçekleşmesi gerekiyor ve bu hususta da çalışmalar olduğunu biliyoruz” tabirlerini kullandı.

nafaka-dayagi_3726.jpg

nafaka-dayagi_7018.jpg

Üst Alt