Son Konu

Samsung Galaxy S11'in Kalbinde 5nm İşlemci Yer Alacak

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
samsung-galaxy-s11-in-kalbinde-5nm-islemci-yer-alacak-1557930576.jpg

Daha küçük boyutlu işlemcilere daha çokça transistör sığdırmak, ARM işlemcilerden güç alan cihazların güç verimliliğini ve performansını artırmak ismine epey kıymetli. Başkaca daha küçük boyutlu işlemcilerin varlığı, cihazların küçülmesine ya da daha çokça donanım için boş alan açılmasına yardımcı oluyor.

Kaliforniya’da bir basın aktifliği düzenleyen Samsung, gelecek yıllarda üreteceği 5nm ve 3nm işlemcilerle ilgili kıymetli açıklamalarda bulundu. Yarı iletken teknolojisinde bölüm başkanı olan Samsung, gelecek nesil 7nm Exynos ve Snapdragon işlemcilerinin üretiminde kullanılacak EUV (Ekstrem Ultraviyole) litografisi hakkında haberler paylaştı.

6c8d13c6f5e83f867eae1332af2e473daec0e596.png

Samsung’dan Kinam Kim, geçtiğimiz yıllarda yaptığı açıklama ile işlemcileri 5nm’ye kadar küçültmenin teknik olarak güç olmadığını belirtmişti. Samsung, boyutları daha da küçültmenin bir yolunu bulmuş olacak ki bugüne geldiğimizde 3nm Her Yana Geçit (GAA) ya da 3GAE sürecini, 5nm üretim süreci ile birleştirmeyi planlıyor.

Samsung, yaptığı açıklama ile GAA tabanlı işlemcilerin mobil, ağ, otomotiv, Yapay Zeka ve ve nesnelerin interneti üzere bölümlerde yaygınlaşmasını umduğunu belirtti. 3GAE Süreç Tasarım Kiti, geçtiğimiz nisan ayında müşterilerin yeni mimari üzerinde şimdiden çalışmaya başlayabilmesi için aslında iş ortaklarına sunulmuştu.

Pekala Samsung’un 3nm ya da 5nm işlemciler üretecek olması bizi nasıl etkileyecek? 6nm üretim bu yılın ilerleyen devirlerinde, 5nm üretim ise gelecek yılın birinci yarısında başlayacak. Yani Samsung Galaxy S10 ailesi, şirketin birinci 5nm işlemcilerini kalbinde taşıyabilir. Apple ve Huawei 2. nesil 7nm işlemcileri kullanmaya devam edecek.

4nm yongaların geliştirilmesi bu yılın sonlarına kadar tamamlanırken, 3nm işlemcilerin gelecek yılın 2. yarısında üretime alınabileceği düşünülüyor. Dolayısı ile Samsung’un gelecek yılın 2. yarısında tanıtacağı Galaxy Note11, düşük bir ihtimal de olsa 3nm işlemciye sahip olabilir. Bu planlara nazaran 2020 yılı, ARM işlemciler ismine büyük kıymet taşıyacak.

Üst Alt