Son Konu

Sanık Yine Tutuksuz Yargılanıyor: Engelli Çocuk Cinsel İstismar Girişiminden Tekme Atarak Kurtuldu

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-7f599e0e673b6525cd017fa15254b2a378acf741.jpg

Antalya'nın Korkuteli ilçesinde yaşayan 16 yaşındaki zihinsel engelli G.A.'nın hayatı konut sahibinin kızıyla gezmeye gittiği gün kabusa döndü. Mağdur kızın babaannesi Gülbeyaz A., torununun, sanığın mahrem yerine tekme atarak, cinsel akından kurtulduğunu söyledi.

Antalya merkezde yaşayan emekli Gülbeyaz A., oğlunun cezaevine girmesi, gelinine şizofren teşhisi konulması üzerine biri yüzde 65 zihinsel engelli 3 torununun bakımını üstlendi. Astım hastası olan Gülbeyaz A., bir mühlet evvel sıhhat problemleri nedeniyle Korkuteli'ne yerleşti. En büyük torunu Antalya'da üniversite eğitimi alan babaanne, kiraladığı meskende 2 torunuyla yaşamaya başladı.

Gülbeyaz A., zihinsel engelli torunu G.A.'nın, konut sahibinin kızı N.P. ile tanışmasıyla hayatının kabusa dönüştüğünü belirtti. Konut sahibinin kızıyla gezmeye giden G.A.'ya, argümana nazaran Y.T. isimli kişi, 17 Temmuz 2020 günü cinsel istismarda bulundu. Torununun okulunda olayı anlatmasıyla durumdan haberdar olan Gülbeyaz A., geçen yıl 6 Ağustos'ta savcılığa hata duyurusunda bulundu. Tıpkı gün Y.T., gözaltına alındı. Kuşkulu, sevk edildiği adliyeden isimli denetimle özgür bırakıldı. Y.T. hakkında 'çocuğun cinsel istismarı' suçlamasıyla 15 yıla kadar mahpus istemiyle Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

'Engeli olduğunu bilmiyordum'

Bugün görülen birinci duruşmaya, tutuksuz sanık Korkuteli'den SEGBİS aracılığıyla katılırken, şikayetçi Gülbeyaz A., avukatı Hatice Nilay Deniz, Aile Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Antalya Vilayet Müdürlüğü vekili Avukat Alperen Çiftçi, Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi vekilleri Avukat Serap Ertuğrul, Avukat Yadigar Gedik Toy ve sanık avukatı salonda hazır bulundu.

Savunmasında suçlamaları kabul etmeyen Y.T., “Mağdurun 15 yaşından küçük olduğunu ve rastgele bir pürüzü olduğunu bilmiyordum. Ben mağdura rastgele bir formda cinsel istismarda bulunmadım. Mağdur ile N.P. isimli kişi vasıtasıyla tanıştım. Toplamda 3 defa görüştük. En fazla 20 dakika yanında durmuşluğum vardır" dedi.

'Sanığın canı acıyınca torunum oradan kaçıyor'

Gülbeyaz A. ise olayı görmediğini, torununun yaşananları öğretmenine anlattığını, sonrasında da Çocuk İzlem Merkezi'nde (ÇİM) alınan tabir sonrası ayrıntılardan haberdar olduğunu söyledi. Gelininin şizofreni hastası, oğlunun ise cezaevinde olmasından ötürü torununun vasisi olduğunu kelamlarına ekleyen Gülbeyaz A., “Torunum G.A. küçük erkek kardeşi ile dışarı çıktı. Bir mühlet sonra sanığın arkadaşı olan N.P., erkek torunumu 'Babaannen seni çağırıyor' diyerek meskene gönderdi. N.P. torunumun çıplak fotoğraflarını çekip sanığa gönderiyor. Sanık da 'Beğendim, ayarla' diyor. Torunum, N.P. ve sanık Y.T. birlikte ormanlık alana gidiyor. N.P. sigara içme mazeretiyle oradan ayrılıyor. Sanık Y.T. torunuma tecavüz etmeye çalışıyor. Tam tecavüz edecekken torunum sanığın mahrem yerine tekme atıyor. Sanığın canı acıyınca torunum oradan kaçıyor" diye konuştu. Sanık avukatı ise müvekkilinin mağdura yönelik bir hareketi olmadığını öne sürdü.

Sanığın tutuksuz yargılanmasının devamına karar veren mahkeme heyeti, şahitlerin dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

Üst Alt