Son Konu

SBS 7. Sınıf Sonucları

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
SBS 7 Sınıf Sonucları 2019, SBS 7 Sınıf Sonucları oğren, 2019 SBS 7 Sınıf Sonucları acıklandı

7 Sınıf SBS Sonucları acıklandı 5 Ağustos 2019 SBS 7sınıf Sınav sonucları oğrenme

2019 SBS 7 Sınıf Sonucları icin tıklayınız

2019 SBS 7 Sınıf Sonucları MEB Basın Acıklaması

Ortaoğretim Kurumlarına Geciş Sistemi cercevesinde, ilkoğretim 7 sınıflar Seviye Belirleme Sınavı (SBS) 05 Haziran 2019 tarihinde, yurt ici ve yurt dışında 655 sınav merkezinde gercekleştirilmiştir

Bu yıl son kez yapılan 7 sınıflar Seviye Belirleme Sınavına 1098203 oğrenci başvuruda bulunmuş, 1083750 oğrenci sınava girmiştir

Bu sınavlarda oğrencilerimize, yıl boyunca oğrenme oğretme surecinde elde ettikleri kazanımların seviyesini ve bu kazanımların gunluk hayatta kullanılması becerisine donuşturulmesini olcmek icin akademisyenlerden oluşan komisyonlar nezaretinde geliştirilen, Turkce, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Yabancı Dil alanlarında toplam 90 test sorusu yoneltilmiştir

Bu sorular sınav sonrası akademisyenlerin de yer aldığı bilim kurulları tarafından incelenmiştir İncelemeler; bilimsel doğruluk, olcme tekniğine uygunluk, dil anlatımı, oğretim programlarının kazanımları doğrultusunda yapılmıştır Bu kapsamda incelemeyi yapan kurul ve komisyonlar tarafından iptali gerektiren herhangi bir soru tespit edilmemiştir

Bilindiği gibi Seviye Belirleme Sınavları bir sıralama sınavı değildir Bu sınavlarla oğrencilerin okulda elde ettikleri kazanımların olculmesi hedeflenmektedir Bu sebeple bu sınavların sonucuna gore oğrenci, okul, il ve ilce sıralaması yapılması uygun gorulmemektedir

Bu gun ilan edilen sonuc belgelerinde SBS puanı ve Sınıf Puanları (SP) yer almaktadır SP, SBS puanı ile Yılsonu Başarı Puanlarının (YBP) Ortaoğretim Kurumlarına Geciş Yonergesi hukumleri cercevesinde hesaplanmasıyla elde edilen puan olup oğrencinin 8 sınıf sonunda ortaoğretim kurumlarına yerleştirilmesinde kullanılan Ortaoğretime Yerleştirme Puanı (OYP) hesaplamasının ana unsurunu oluşturmaktadır Bu sebeple SBS puanlarının oğrencilerin yeni oğretim yılında başarısının artırılmasında onemli bir veri olarak kullanılmasının otesinde tek başına bir anlam soz konusu olmamalıdır

Bu yıl yapılan 7 sınıflar seviye belirleme sınavında tum soruları doğru yapan oğrenci sayısı 503, sınıf puanı 500 tam puan oğrenci sayısı ise 355'dir 7 sınıfların seviye belirleme sonucları 05 Ağustos 2019 tarihi itibariyle TC Milli Eğitim Bakanlığı ve :eokulmebgovtr internet adresinde yayımlanmaya başlanacaktır

Değerli veli, oğretmen ve oğrencilerimiz konuyla ilgili her turlu talep ve şikayetleri icin Alo Eğitim (444 83 83) hattını arayabilirler Oğrenci ve oğretmenlerimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz

7 Sınıflar Seviye Belirleme Sınavı 2019 Yılı Sayısal Bilgiler icin Tıklayınız

Üst Alt