Son Konu

Sedat Peker'in Cezaevi İtirafı Yargıya Taşındı

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Organize cürüm örgütü liderliğinden karar giyen Sedat Peker’in ‘Deli Çavuş’ isimli Twitter hesabından ortaya attığı son argümanlarla ilgili kabahat duyurusunda bulunuldu.

Peker bir mühlet evvel, cezaevinden şantaj ve rüşvet yoluyla çıkarıldığını öne süren paylaşımlar yapmıştı.

5 Temmuz'da yaptığı paylaşımlarda Peker, “Size akrabam olan Mehmet Cengiz’i anlatacağım” diyerek, kamudan aldığı ihalelerle tanınan Cengiz Holding’in sahibi Mehmet Cengiz’le olan geçmişini anlatmıştı.

Peker, cezaevinden Mesut Yılmaz’ın kumar kasetleri karşılığı çıktığını ve Cengiz’in mutabakata aracılık ettiğini argüman etmişti.

Anlaşma karşılığında maddi hasarının ödenmesi için 5 milyon dolar para aldığını sav eden Peker, bahsi geçen parayı ortak akrabaları olan Zafer Salman aracılığıyla aldığını söylemişti.

"Paralar Mehmet Cengiz tarafından gönderildi"

Peker, “Anlaşma sağlandı. Birinci 2,5 milyon dolarını peşin aldım. Kalan 2,5 (milyon) doları da ortak akrabamız olan Zafer Salman vasıtası ile teslim aldım (paralar Mehmet Cengiz tarafından Zafer Salman’ın hesabına gönderildi, bir kısmı da Zafer Salman’a elden teslim edildi) O periyot Mesut Yılmaz’ın yakını olan, Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin başsavcısı olan Engin Baltacı’nın tertibi ile tahliye edildim” tabirlerini kullanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusu

Peker’in açıklamalarının akabinde Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları Sedat Peker, Mehmet Cengiz, Zafer Salman ile o dönemin DGM Başsavcısı Engin Baltacı hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu. 

Avukatlar; Peker, Cengiz, Salman ve Baltacı’nın, “suç işlemek gayesiyle örgüt kurma”, “zimmet”, “irtikâp”, “kamu görevlisinin kabahati bildirmemesi”, “kaçmaya imkân sağlama”, “suç eşyasının satın alınması yahut kabul edilmesi”, “nüfuz ticareti”, “nitelikli yağma”, “şantaj” ve “suçtan kaynaklanan malvarlığı kıymetlerini aklama” suçlarını işlediklerini sav etti.

HKP avukatları tarafından Başsavcılığa verilen dilekçede Sedat Peker’in ‘Deli Çavuş’ isimli Twitter hesabından yaptığı 5 Temmuz’daki 25 Tweet zincirine yer verildi. 

Dilekçede Peker, Cengiz, Salman ve Baltacı hakkında soruşturma yürütülerek, haklarında acilen iddianame hazırlanmasını ve kamu ismine dava açılmasını talep edildi.

"Peker itiraflarda bulunuyor, savcılar hâlâ hareketsiz"

Suç duyurusuna ait HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak açıklama yaptı.

Çolak şu sözlere yer verdi:

Saygıdeğer Halkımız; Sedat Peker yeniden itiraflarda bulunuyor, tekrar kabahat isnatlarında bulunuyor lakin savcılar hala hareketsiz. Bildiğimiz üzere 5 Temmuz’da, Sedat Peker bu kere de Mesut Yılmaz’ın kumar seansı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Mesut Yılmaz’a yapmış olduğu şantaj sayesinde 5 milyon dolar aldığını ve üstüne de kendisinin ömür uzunluğu çıkamaz dedikleri cezaevinden, tekrar o devrin Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcısı Engin Baltacı aracılığıyla tahliye edildiğini açıkladı. Bu şantaj sayesinde kendisine transfer edilen 5 milyon doların aracılığını yapanın da Mehmet Cengiz olduğunu açıkladı. Hesap olarak da akrabaları Zafer Salman’ın hesabını kullandıklarını açıkladı.

Bütün bunlara karşın Cumhuriyet’in savcıları güya hiçbir şey olmamış üzere hareketsiz kalmaya, daha doğrusu siyasi iktidardan, AKP’gillerden talimat beklemeye devam etmektedir. Sedat Peker yeni açıklamalarında savcılara sesleniyor, ‘Niye soruşturma açmıyorsunuz? Bakın ben şantaj yaptım, hata işledim’ diyor. Tekrar sessiz Savcılar. Bunun yanında Zafer Salman, ‘Sedat Peker ne dediyse hakikat söylüyor, savcılar çağırsın ben gerçekleri anlatacağım’ diyor. Savcılar yeniden sessiz kalıyor hasebiyle Cumhuriyet’in savcıları maalesef iktidarın buyruk eri haline gelmiştir. Yargımızın içine düşürüldüğü içler acısı durum maalesef budur.

Halkın Kurtuluş Partisi tarihi sorumluluğu gereği bu cürümler karşısında gayretini sürdürmektedir. Ortada işlenen kabahatlerden cürüm sürece gayesiyle örgüt kurma, zimmet, irtikâp, kamu görevlisinin kabahati bildirmemesi, misyonu berbata kullanma, nüfus ticareti, nitelikli yağma üzere 11 farklı kabahatten Sedat Peker, Mehmet Cengiz, Zafer Salman ve Engin Baltacı hakkında bugün itibariyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulunulmuştur. Halkın Kurtuluş Partisi bu kanunsuzlukları ve kanun adamlarının hareketsizliklerine karşı kendilerine kanunları da hatırlatarak gayretini sürdürmeye devam edecektir.'

Üst Alt