Son Konu

Şekerpare

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Şekerpare Tarifi İçin Malzemeler

*250 gr margarin (Ben birmayağ kullandım )
*1 su bardağı pudra şekeri
*2 yumurta (1 isinin sarısı üzeri için)
*1 su bardağı irmik
*1 çay kaşığı karbonat
*2 çay kaşığı kabartma tozu
*1 paket vanilya
*3,5 4 su bardağı un

Şerbeti için;

*4 su bardağı şeker
*4 su bardağı su
*Yarım limon

Şekerpare Tarifi Yapılışı
Önce şerbetini hazırlıyoruz Tabi ki şeker ve suyu tencere de pişiriyoruz Kaynayana kadar limonu da ekliyoruz Bir kaç dk daha taşım gelince altını kapatıp soğumaya bırakın Sonra birmayağı oda sıcaklığında yumuşatıyoruz Ufak ufak doğrayıp büyük bir kaba alıyoruz Bütün malzemeleri sırasıyla ekliyoruz pudra şekeri ve yumurtayı da boca edip karıştırıyoruz Yumurtanın bi tanesinin sarısı üstü için ayırıyoruz (birtanesi ve aklarını koyuyoruz yani) irmiği de koyuyoruz En son un ve vanilya, karbonat ve kabartma tozunu ekleyip yoğuruyoruz Unu azar azar ekleyin ben 3,5 4 e yakın su bardağı un kullandım Ele yapışmayan şekil alan bir hamur olması gerekiyor Kurabiye hamuruna benziyor Üzerine bir yumurta sarısını da sürün Önceden ısıtılmış 180 derece fırına veriyoruz Herkesin fırın ısısı farklı oluyor değişebilir Üstü kızarana kadar pişirin kontrollü pişince sıcakken soğumuş şerbetini dökün ve süslemesini ister antep fıstığı tozu, hindistan cevizi kullandım ben 2 saat dinlendirin şerbeti çekince servis edebilirsiniz Afiyet olsun

Üst Alt