Son Konu

SimCity BuildIt Alternatifi 8 Mobil Şehir Kurma Oyunu

dagcı

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
simcity-buildit-alternatifi-mobil-oyunlar-1625328489.jpg

SimCity serisi, uzun yıllardır hâlihazırda Mac ve PC platformlarında bulunuyor. 2013 yılında modern bir görünüm kazanan SimCity, hemen ardından mobil platformlarda da SimCity BuildIt ismiyle ücretsiz bir şekilde karşımıza çıkmış oldu.

Hâlihazırda birçok hayrana sahip olan serinin mobil oyunu SimCity BuildIt, hem ücretsiz olması hem de Electronic Arts kalitesi sayesinde kısa sürede en beğenilen mobil şehir kurma oyunlarından biri olmayı başardı. Bu içeriğimizde SimCity BuildIt alternatifi olabilecek mobil şehir kurma oyunlarına hep birlikte yakından bir göz atıyoruz.

Hayalinizdeki şehri kurabileceğiniz SimCity BuildIt alternatifi mobil şehir kurma oyunları:

• City Island 5
  • TheoTown
  • Global City
  • Megapolis
  • The Simpsons: Tapped Out
  • Paradise City: Building Sim Game
  • Rise of the Roman Empire
  • Little Big City 2
Tropik bir adayı büyük bir metropole dönüştürmek: Little Big City 2

• İşletim sistemi: Android
  • Boyutu: 30 MB
  • Puanı: 4,0
Gameloft tarafından geliştirilen Little Big City 2, tropik bir adayı sıfırdan alıp büyük ve teknolojik bir metropole dönüştürebileceğiniz keyifli bir şehir yaratma oyunu. İşin içine biraz rol yapma öğeleri de katan Little Big City 2, nasıl bir şehir yöneticisi olacağınızı da size bırakıyor. Bu sayede daha endüstriyel, teknolojik veya kültür merkezi bir şehir yaratma imkânına sahip oluyorsunuz. SimCity BuildIt gibi limanlar, havaalanları ve daha birçok merkez ile çoklu alanda genişleme yapabileceğiniz bu oyunda yine SimCity’de olduğu gibi ilerledikçe eşsiz şehir simgelerinin kilidini açıp şehrinize daha çok vatandaş çekebiliyorsunuz.

Roma İmparatorluğu’nu yeniden inşa edin: Rise of the Roman Empire

5d8263b5e59d8a3360883768109df73cd98b07e7.jpeg
  • İşletim sistemi: Android, iOS
  • Boyutu: 126 MB
  • Puanı: 4,2
Hem sıfırdan bir şehir inşa edip hem de işin içinde biraz savaş olsun istiyorsanız Rise of the Roman Empire tam size göre bir oyun. Hem efsanevi Roma şehrini baştan yaratıp hem de vatandaşlarınızı saldırılardan korumaya çalıştığınız bu oyun genel oynanışı bakımından diğer şehir kurma oyunlarına da epey benziyor. Tabi Rise of the Roman Empire’ın diğer şehir kurma oyunlarından ayrıştığı noktalar da mevcut. Bunlardan en önemlisi ise savaş sistemi. Oyunda bir yandan şehrinizi kurup tarihi yapılar ile bu şehri geliştirirken, bir yandan da donanma sahibi olup başka toprakları ele geçirmeye çalışabiliyorsunuz.

Küçük bir ada köyünden metropole: Paradise City: Building Sim Game

• Boyutu: 53 MB
  • Puanı: 4,2
Şehir kurma oyunlarıyla tanınan Sparkling Society tarafından geliştirilen Paradise City, yine bir ada üzerine şehir kurduğunuz bir oyun. Boş bir adada sıfırdan başlayarak önce köy, sonra kasaba ve en son megapol olmaya kadar ilerleyebildiğiniz Paradise City, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı şekilde de oynanabiliyor. Bir nevi kendi hayalinizdeki ada şehrini inşa ettiğiniz Paradise City’de; kar, çöl, orman gibi farklı yüzey koşullarına sahip 9 farklı ada ve 200’ün üzerinde farklı yapı bulunuyor. Sağladığı bu çeşitlilik nedeniyle Paradise City oynamaktan kolay kolay sıkılmayacağınız bir şehir kurma oyunu.

Meşhur Springfield şehrini yeniden keşfedin: The Simpsons: Tapped Out

• Boyutu: 75 MB
  • Puanı: 4,4
The Simpsons dizisinin geçtiği Springfield şehrine birçoğumuz aşinayız. Peki ya hiç Homer ile birlikte takım olup kendi hayalinizdeki Springfield şehrini yaratmayı düşündünüz mü? Homer’ın her zamanki sakarlıklarından birini yaparak Springfield’ı yanlışlıkla yok ettiği için The Simpsons: Tapped Out ile yeni bir Springfield inşa etme şansına da sahip olmuş oluyoruz. Oyun, klasik şehir kurma oyunlarından oynanış olarak pek farklı olmasa da işlediği tema The Simpsons: Tapped Out’u eşsiz kılıyor.

Uzaya roket bile fırlatabildiğiniz bir şehir yapma oyunu: Megapolis: Big Town Tycoon Sim

• Boyutu: 103 MB
  • Puanı: 4,4
Megapolis; bir şehir inşa etme oyununda olması gereken tüm yapıların, hizmet binalarının, limanların ve havaalanlarının yanı sıra madenler, çevre yolları ve yer altı ağı oluşturma olanağı da sağlıyor. Oyunda, madenler sayesinde direkt olarak kaynakları çıkartıp, tren ağlarınız ile başka şehirlere satabiliyor veya aynı şekilde kaynaklara ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda Eyfel Kulesi, Özgürlük Anıtı ve Stonehenge gibi dünyanın en çok bilinen şehir simgelerini de kendi şehrinizde bir araya toplayabiliyorsunuz. Bunların yanı sıra sanayileşme ve bilim konusunda da epey bir çeşitlilik sağlayan Megapolis’te yeterince gelişmeyi başarırsanız uzaya roket bile fırlatabiliyorsunuz.

Şehir inşa etme ve kaynak toplama bir arada: Global City

• Boyutu: 129 MB
  • Puanı: 4,5
Oynanışı ile klasik şehir kurma oyunları arasından sıyrılmayı başaran Global City, hem kaynak toplayıp gelişme hem de şehir kurma konseptlerini bir araya getiriyor. Bu nedenle oyunun asıl amacı şehir kurmanın yanı sıra şehrin gelişmesine yardımcı olacak fosil yakıtları çıkarmak, üretim yapıp tarlalar sürmek ve maden kurup kazılar yapmak oluyor. Teknolojik bakımdan en gelişmiş şehri kurma ve bu şehri sürdürmeye dayalı olan Global City’de de yeteri kadar gelişirseniz uzaya çıkma imkânınız bulunuyor.

Klasik SimCity oyunları tadında: TheoTown

• Boyutu: 67 MB
  • Puanı: 4,6
Orijinal ve ilk SimCity serisi oyunları tadında, Indie esintileri taşıyan bir şehir kurma oyunu arıyorsanız, TheoTown tam aradığınız oyun olabilir. Sade ve tatlı görselleri ile öne çıkan TheoTown tam olarak rafine bir şehir kurma oyunu diyebiliriz. Arcade havasına çok kaçmadan nispeten gerçekçi bir şekilde istediğiniz şehri kurabildiğiniz TheoTown’un; daha çok kafa dağıtmalık tatlı bir Indie oyun havasında geliştirildiğini ilk bakışta bile hissedebiliyorsunuz.

Hayalinizde tek bir ada şehrini değil, birçoğunu inşa edebileceğiniz oyun: City Island 5

• Boyutu: 85 MB
  • Puanı: 4,6
Listemizde bulunan bir diğer Sparkling Society oyunu olan City Island 5, aynı isimli serinin son oyunu. Serinin en beğenilen oyunlarının başında gelen City Island 5, temelde yine çeşitli adalara köyden başlayarak metropoller inşa etmeye çalıştığınız arcade bir şehir kurma oyunu. Aktif bir yanardağın bulunduğu adaya bile sahip olan City Island 5, yine Paradise City oyununda olduğu gibi farklı hava ve arazi koşullarına sahip birçok adayı oyunculara sunuyor. Sadece şehir kurmanın dışında haftalık olarak gelen temalı etkinlikler de oynanış çeşitliliğini epey bir arttırıyor.

SimCity BuildIt alternatifi şehir kurma oyunları listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sizler listede bulunan oyunlardan hangilerini oynuyorsunuz? Sevdiğiniz ve oynadığınız diğer şehir kurma oyunlarını bizlerle yorumlar kısmından paylaşmayı unutmayın.

Üst Alt