Son Konu

Sinirlilik Anlarında Sakin Olmak

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Nasıl sakin kalınır, asabiyet anında nasıl sakin olunur

Özellikle evde küçük bir çocuk varsa kimse aralıksız sakin dar ve soğukkanlı olamaz Lakin ebeveynin sık sık asabi tavırlar sergilemesi keza kendisi ayrıca de çocuk için zararlı olacağı için bu asap anlarını en üye indirmek için neler yapabiliriz onlara bir bakalım tabii hepsini pat diye yapmamıza imkan değil size uygun usul mutlaka vardır; inşallah bu yazdıklarımda bunlardan birisi vardır da azıcık daha rahatlamanıza tezgâhtar olurum

Biliyorum hepimiz çocuklarımı anlatılması muhtemel olmayacak değin çok seviyoruz onlar için canlarımızı kendi isteğiyle verebiliriz bir atasözümüz vardı ana gibi yar olmaz diye insan bunu büyüdükçe daha pozitif anlıyor hele anne olduğu süre annesine yaptıkları için üzülüyor ama her yaşın bir özelliği vardır Bebişlerimiz bizi sinirlendirdiklerinin farkındalar tabii fakat fakat bunu yapmamak için nedenleri olmasa gerek diye düşünüyorum evet sevgili annelerim işte başlıyoruz Allah sabırlar versin diyerek açmak daha mı iyi olacak (şaka şaka )

Güvenli Olmayan günlerde stresten uzaklaşın: Bebişlerin sızlandığı huysuzlandığı zamanlarda işinizde sorunlar yaşadığınızda eşinizle annenizle tartıştığınızda adet dönemlerinde vs durumlarda kısaca sinirden çıldırma noktasına geldiğiniz zamanlarda sinirinizi arttıracak aktivitelerden uzaktan kalmaya çalışın (meselaçocuğunuzla alışverişe gitmeyin) bunun yerine sizi sakinleştirecek rahatlatacak programlar hazırlayın kendinize alın bebişi parka gidin temiz hava alın herkesiz zevklerini göz önüne alırsak örnekleri artmak muhtemel özetle rahatlayacağız şeylerle uğraşın demek gerek

Meselelerinizi dikkatle seçin: Çocuğunuzu defalarca azarlamak yerine yalnızca önemli konularda konuşma koyun Bu Nedenle siz ayrıca en küçük şeylerde sinirlenmez hem de bücürünüz inat uğruna hiç yapmadığı şeyleri yaparak sizin sinirlerinizi daha aşağı üstteki etmeye kalkmazlar

Bir ara verin: Sinirden kudurduğunuzu hissettiğiniz zamanlarda birkaç dakika konudan uzaklaşın hatta yaptığınız işten bile (bırakın yemek yansın) Ona kadar sayın hızınızı alamazsanız 100 de olabilir tabii Birkaç derin nefes alın sanki doğuma girer gibi… zevkli birşeyler düşünün ( tatil Deniz güneş ) Tabii sırası gelmişken kendinize gelene değin çocuğunuzu da yalnız bırakmayın gözünüzün bir ucuyla izleyebilirsiniz müdahale etmeyin bırakın dağıtsın

Sözcüklerinize uyarı edin: Sinirlenmenizde hatalı birşey yoktur çünkü hiddet de doğal bir duygudur Lakin birine fiziki ya da duygusal olarak zarar vermeden bu siniri açıklama etme yetisi doğuştan sahip olduğumuz bir nitelik değildir Çocuğunuzun yaptığı sizi sinirlendiren hareket karşısında otomatik olarak sinirlenip hücum etmek yerine hislerinizi akılcı şekilde kırıcı olmadan açıklama etme konusunda kendinizi yetiştirmelisiniz Mesela “ pek kötüsün ki beni hiç dinlemiyorsun demek yerine “beni dinlemediğin vakit böylece sinirleniyorum oysa haykırmak istiyorum diyebilirsiniz

Sinirinizi dışa vurun: Kendinizi fazla sinirli hissettiğinizde derhal çocuğunuzun yanından uzaklaşın ve agresif duygularınız tahliye etmek için incitemeyeceğiniz birşey bulun (bir yastığa vurabilirsiniz) yada evin içini dolaşın yada benim gibi mutfağa koşup fırını parlatmayı deneyebilirsinizAyrıca yine çocuğunuzu yalnız bırakmayın ve fazla manâlı bir anekdot daha ileride çocuğunuzun yapmasını istemediğiniz bir şeyi siz onun gözü önünde yapmayın kapıları çarpmak duvarlara vurmak gibi

Öfkenizi yazıya dökün: El altında bir defter bulundurun ve kontrolünüzü kaybetmeye başladığınızı hissettiğiniz zamanlar şahlanmış duygularınız kağıda dökün İçinizden geldiği gibi yazın sözcük seçmeyin Kağıt ve kalemin çare edici gücünü ayrım edince çok şaşıracaksınız şayet de sizin için bir günlük haline gelir bu alışkanlık Siniriniz geçip okuyunca da okuyup gülersiniz kendi kendinize

Sinirinizi müzikle çözün: Bunu açıklamaya lüzum yok müzik dinleyin özgürce dalgalarla dans edin…

Görüntü açınızı kaybetmeyin: Elinizin aşağı özellikle bebeğinizin tatlı çekilmiş bir fotoğrafını bulundurun fazla sinirlendiğinizde buna bakabilir yada beraberce kahkahalar atarak eğlendiğiniz zamanları düşünün mamasını sizinle paylaşmak istemesini sizi öpmesini aklınıza getirin eee bundan böyle bundan daha sonra zaten eridiniz demektir kucak kucağa verirsiniz bundan sonra

Ağlayacak bir omuz bulun: Eğer çocuğunuza fazla sinirlenirseniz ve hiçbir şey size yardımcı olmuyorsa o zaman iyi bir dinleyici olan bir arkadaşınızı ya da akrabanızı arayın ve içinizi dökünBunu çocuğunuz uyurken yapın Biliyorsunuz ama çocuklar radar gibiler her şeyi anlıyorlar ama görünürde ilgilenmiyorlar benim 22 aylık velet bile onun hakkında konuştuğumuzu biliyor Doktorumuz da çocuktan şikayetçi olacaksanız bunu onun yanına yapmayın demişti

sonuç olarak unutmayın ama: Minik çocukların kısıtlı bir hafızaları vardır Bir dersi birincil anlatılışında öğrenmelerini beklemeyin ancak gözden düşmüş hareketleri defalarca ve art arda tekrarlamalarını bekleyebilirsiniz Sabırlı olun ve benzer mesajı tekrarlamaktan bıkmayın “müzik setine dokunma televizyonu kapatma vs bunu haftalar hatta aylar baştan başa hergün tekrarlamaya hazırlanmış olun ta ki sona erinceye yada çekiciliğini kaybedene kadar

Tutarlılık önemlidir Bir gün kanepeye kundura ile çıkmak yasaklanmışsa ve ertesi günü buna izin veriliyorsa sonradan baştan kundura ile çıkma diye bir şey söylememiz onları tam bir kargaşaya sürükleyecek akılları karışacak ve kuralları anlamayacaktır Tabii fakat sizinde sinirleneceğiniz durumlar çoğalacaktır *

Üst Alt