Son Konu

Sivas Belediyesi tarafından üstü kapatarak modern bir görünüme kavuşturulan Perşembe Pazarı düzenlenen törenle hizmete açıldı

teknolojiuzmani

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
bha_4_b8b5f1818cd76acdb8df.jpg

Yaz-kış kullanım kolaylığı sağlayacak olan pazar alanının açılışına; Vali Vekili Şakir Öner Öztürk, AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Belediye Lideri Hilmi Alım, vilayet protokolü, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, pazarcı esnafı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve projenin tanıtım görüntüsü ile başlayan açılış merasiminde birinci olarak konuşan Abdulvahabigazi Mahallesi Muhtarı Gazi Düzarduç; “Perşembe Pazarı Sivas’ın en hoş pazarlarından bir tanesi. Yıllardır büyük olmasına karşın açıktaydı. Belediye Liderimiz Hilmi Alım bizlerin talebini kıymetlendirerek pazarımızı yeniledi. Şahsım ve mahalle sakinleri ismine çok teşekkür ederim.” dedi.

Ardından esnaf ismine kelam alan Pazarcılar Esnaf Odası Lideri Âdem Argın; “Bu pazar yeri bizim için çok değerli ve güzel… Bu harika tesisler, pazarcı esnafımız için çalışmalarını daha düzgün şartlarda yapmasını, bölge halkının da daha düzgün bir ortamda alışveriş yapmasını sağlıyor. Pazar yeri içerisinde hizmet binamız, bay-bayan lavabolarımız, anons sistemimiz, 24 saat izlenebilir kamera sistemi, geniş ve ferah otoparklarımız bulunmaktadır. Pazar yerimizde çalışanlarıyla birlikte 750 şahsa istihdam sağlıyor adeta kocasız bir fabrika vazifesi sunmaktadır.” diyerek Lider Bilgin’e takımına teşekkür etti.

Belediye Lideri Hilmi Alım ise “Göreve geldiğimiz günden itibaren kentin muhtaçlıkları ve önceliklerini hakikat belirleyerek bölüm temsilcileri ile istişare halinde bu muhtaçlıkları projelendirip hayata geçiriyor ve birer birer açılışını yapıyoruz. İtfaiye binasıyla başlatmış olduğumuz açılış zincirine Perakende Zerzevat Hali ve bugün de Perşembe Pazarının açılışı ile devam ediyoruz. İnşallah önümüzdeki haftalardan itibaren de Ekim ayının sonuna kadar her hafta bir projenin açılışını yapacağız.” formunda konuştu.

Başkan Alım, “Abdulvahabigazi Mahallesi sonları içerisinde Orhangazi, Ali Baba ve Seyrantepe Mahallesi yüklü olmak üzere bölgeye hizmet veren bölgedeki komşularımıza hizmet veren bir projeydi. Pazarcımız bana meslektaşım dedi. Gerçek baba mesleğimiz, babamız pazarcılık yaparak bizleri okuttu, bugünlere getirdi. Biz de öğrencilik hayatımız boyunca gerek pazarlarda, gerekse toptancı zerzevat halinde birçok hemşehrimize esnafımızla birlikte tıpkı işi yaptık. Bugün ise kentte hizmet eden bir kardeşiniz olarak söylüyorum, her esnafımızın her hemşerimizin daha yeterli ve daha hoş bir kentte yaşaması, yaptığı işi zevk alarak ve ondan memnunluk duyarak yapması noktasında bizim temel misyonumuz onların hayatını kolaylaştırmaktır. Bu bölgeyi ilgilendiren en kıymetli problemlerinden birisi de pazarın ardında bulunan derenin ıslahıdır. Bu manada mahallenin haklı bir talebi var. İnşallah orayı da bu periyot içerisinde bitirip mahalleyi o berbat kokudan arındırıp tertemiz hale getireceğiz. Bunu da mahalleliye müjde olarak verebilirim.” dedi.

Projenin ayrıntılarından bahseden Alım, “İhale edildiği günde 7 milyon 290.000 TL idi lakin şimdiki fiyat, bugünkü sayılarla 23 milyon TL'lik bir proje. Yeniden muhtaçlıklar doğrultusundaki daha evvel gündeme gelen Salı Pazarı, Çarşamba Pazarı ve Pazartesi Pazarının da kapatılmasını esnafımızla görüşmüştük. İnşallah gelişmelere nazaran onları da tekrar değerlendirip revize ederek bu periyot içerisinde hayata geçirip geçirmeyeceğimizi sizlerle görüşerek tekrar bir kıymetlendirme yapıp son durumu da pazarcı esnafımıza ileteceğiz. Pazarımız bir gün pazarcı esnafımıza öbür 6 günde açık otopark olarak mahallemize hizmet edecek. Yaklaşık 150 araçlık bir açık otopark var. Perşembe Pazarının pazarcı esnafımı başta olmak üzere tüm hemşerilerimizi iyi uğurlu olmasını temenni ediyorum.” sözlerini kullandı.

AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci ise “Cumartesi günü Perakende Zerzevat Halimizin yeni haliyle hizmeti açılması programındaydık. Bugün Perşembe Pazarımızı yeni haliyle hizmete alıyoruz. Sivas Belediyemiz yalnızca kenti imar etmekle kalmıyor, gönülleri de ihmal etmiyor. Gönül belediyeciliğinin en hoş hizmetlerini tüm Türkiye'ye ve Sivas'a sunuyorlar. Yalnızca pazar yeri ile değil okulla da ilgileniyorlar, cami ile de… Muhtaçlık duyulan her yerde Sivas Belediyemizin izini görmek mümkün. Yeni haliyle Perşembe pazarımız mahallemize, kentimize iyi uğurlu olsun diliyorum. Emeği geçen başta Belediye Liderimiz Hilmi Alım olmak üzere tüm takımına teşekkür ediyorum. Esnafımıza da helalinden iyi, bereketli, bol çıkarlar diliyorum.” formunda konuştu.

Programda son olarak konuşan Vali Vekili Şakir Öner Öztürk; “Bu hoş yapıtın Sivas’ımıza, mahallemize güzel uğurlu olmasını diliyorum. 3 haftada üst üste üçüncü açılışımızı yapıyoruz. 2 hafta evvel itfaiyemize yakışır çok hoş bir itfaiye binası açılışı yaptık. Geçen hafta zerzevat halinin açılışını yaptık. Bugün de tekrar Abdulvahabigazi Mahallemizde çok hoş bir semt pazarı, Perşembe pazarının açılışını yapıyoruz. Ben emeği geçenleri tebrik ediyorum.” dedi.

Konuşmaların akabinde kurdele bölümüyle kapalı pazar yeri hizmete sunuldu.
Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı

Üst Alt