Son Konu

Sorularla tip 1 diyabete bakış - 1

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
  • Diyabet nedir?
Diyabet; insülin salgılanmasının külliyen yahut kısmen eksik olmasıdır. İnsülin direncinin raddesine nazaran de ortaya çıkabilir. Kronik, endokrin ve metabolik bir hastalıktır.
  • Kaç çeşit diyabet vardır?
Diyabetin birden ziyade alt sınıflaması vardır. Lakin en yaygın olarak insüline bağımlı yani tip 1 ve insüline bağımlı olmayan tip 2 diyabet görülür.
  • Tip 1 diyabet kimlerde görülür?
Tip 1 diyabet umumide çocuklarda daha yaygın görülen bir diyabet çeşididir. Pankreas beta hücrelerinin idiopatik, otoimmün harabiyeti sonucu insülin hormonunun vücutta olmamasıdır. Gelgelelim son yıllarda obeziteye bağlı tip 2 diyabet görülme orantısı da artmıştır.
  • Tip 1 diyabetin görülme sıklığı açısından cinsiyete nazaran farklılık var mıdır?
Devletimizde hem erkek çocuklarda hem de kız çocuklarda benzeri nispetler rapor ediliyor, hasebiyle cinsiyete bağlı bir ayırım yapmak sahih değildir.
  • Tip bir diyabetin görülme sıklığı açısından mevsimsel farklılıklar var mıdır?
Soğuk mevsimlerde ve soğuk kesimlerde görülme sıklığı artıyor. Bunun sebebi de ağır viral ve bakteriyolojik enfeksiyonların diyabet riskini artırmalarıdır.
  • Diyabet genetik bir hastalık mıdır?
Kalıtım ile direkt diyabet marazı geçişi olmuyor lakin diyabete yatkınlık genetik geçişli oluyor. Viral enfeksiyonlar, nitrit nitrat üzere husus ek edilmiş besin tüketimi , ek besinlere erken başlama üzere Çevresel faktörler diyabete taban hazırlıyor binaenaleyh illetin görülme riski artıyor.

Pankreasın adacık hücreleri hür radikal hasarı bakımından yüksek risk altındadır. Bu sebeple illeti oluşturan çevresel etmenlerin azaltılması açısından antioksidanlardan varlıklı beslenme değerlidir.

Nitrit, nitrat üzere bileşikler de beta hücreleri üzerine toksik tesir yapmaktadırlar.

Bebekler için tekrar ek besinlere başlama devri değerlidir. Ömrün birinci 3 ayında ek besinlere başlama tip 1 diyabet gelişme riskini 2,5 kat artırmaktadır. Ağır gerilim de tekrar sakınılması gereken çevresel faktörlerdendir.
  • Tip 1 diyabetlinin beslenmesi nasıl olmalıdır?
Beslenme tedavisi diyabet tedavisinin ana bileşenlerindendir. Aslında tedavide 3 ayaklı bir istikrar düşünmek gerekir. Bu ayaklardan biri beslenme, gayrısı ilaç tedavisi ve üçüncüsü de egzersiz tedavisidir.

Diyabetin beslenme tedavisinin gayesi münhasıran komplikasyonları en aza indirgemektir. Beslenme tedavisi ile evlatların optimal büyüme ve gelişmeleri sağlanmış, ülkü yükleri korunmuş, metabolik parametreleri sağlıklı hudutlar içinde tutulmuş ve umumî sıhhat seviyesi artırılmış oluyor.
  • Diyabetli evlatların beslenme tedavileri ne sıklıkta ayarlanmalıdır?
Diyabetli evlatlarımızın beslenme tedavileri her denetimlerinde gözden geçirilmelidir. Sıradanda diyabetli evlatlarımızın ayda bir kan şekeri takip defterleri denetim edilir. Bu denetimlerinde kesinlikle diyetisyen ve diyabet hemşiresi de denetime dahil olmalıdır. Sonunda hem kan şekeri hem de beslenme tedavisi denetim edilmiş olur. Ayda bir denetime gelinemiyorsa da kesinlikle 3 aylık denetimlerde beslenme tedavisi gözden geçirilmelidir. Tip 1 diyabet daha fazla erken yaşlarda ortaya çıktığından, beslenme tedavisi de evladın büyüme ve gelişmesine koşut olarak dinamiktir. Bu nedenle beslenme tedavisi sık sık değiştirilmelidir. Ayrıyeten sık denetimlerle diyabetli evlatların tedavilerine armonileri da artar.
  • Diyabetli evlatların beslenme programları nasıl denetim ediliyor?
Diyabetli evlatların her defter denetimi ile birlikte besin tüketim kayıtlarını da tutmaları gerekiyor. Böylelikle tüketilen besinlerin tesirlerini daha sağlıklı öğrenebiliyorlar ve her denetim spesifik bir eğitim saatine dönüşmüş oluyor.

Üst Alt