Son Konu

Soruşturmaya izin vermeyen valiliğin kararı kaldırıldı! Avukatı döven Cumhurbaşkanlığı korumaları yargılanacak!

dagcı

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Yolun%2Dneden%2Dkapatildigini%2Dsoran%2Davukat%2Dbu%2Dhale%2Dgeldi%2D219095%2Ejpg

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde Demirören ile Kalyoncu ailelerinin düğünü için trafiğin kesilmesine itiraz ettiği için polis ve Cumhurbaşkanlığı müdafaa polisleri tarafından darp edilen Avukat Sertuğ Sürenoğlu soruşturmasına gelişme yaşandı.

Şiddeti ‘orantılı’ bulduğu için polisler E.T. ile E.F.A. hakkında soruşturma açılmasına müsaade vermeyen İstanbul Valiliği’nin kararı kaldırıldı. 

Beşiktaş’ta Demirören ile Kalyoncu ailelerinin düğünü vesilesiyle 13 Nisan’da trafiğin kesilmesine itiraz eden Avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun misyonlu polis memurları ile Cumhurbaşkanlığı müdafaa polisleri tarafından Çırağan Sarayı içerisinde saatlerce darp edildiği belirtildi.

Sonrasında Sürenoğlu, kelam konusu polisler hakkında ‘zor kullanma yetkisinin aşılması’, ‘kasten yaralama’, ‘eziyet ve işkence’ hatalarından soruşturma açılmasıyla müracaat yaptı. Lakin İstanbul Valiliği, misyonlu polis memurları E.T. ile E.F.A. hakkında soruşturma müsaadesi verilmemesine karar verdi. Valilik, Sürenoğlu’na yönelik polis müdahalesinin ‘orantılı’ olduğunu savundu. Bunun üzerine Sertuğ Sürenoğlu ile Türkiye Barolar Birliği, İstanbul Bölge Yönetim Mahkemesi'ne başvurarak karara itiraz etti.

KARARIN KALDIRILMASINA HÜKMEDİLDİ

İstanbul Bölge Yönetim Mahkemesi Birinci Yönetim Dava Dairesi, Valiliğin ‘soruşturma müsaadesi verilmemesi’ kararının kaldırılmasına hükmetti. Kararda, şu sözlere yer verildi: 

“Hazırlık soruşturması yapılmasının idari müsaadeye bağlanmasına gerek bulunmadığından, itirazın kabulüne İstanbul Valiliği'nin 28/06/2019 tarih ve 198 sayılı "soruşturma müsaadesi verilmemesi" kararının kaldırılmasına, 4483 sayılı Yasa uyarınca karar verilmesine yer olmadığına, genel kararlara nazaran soruşturma yapılmak üzere evrakın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na, kararın birer örneğinin taraflara da bildiriye çıkarılmak üzere İstanbul Valiliği'ne gönderilmesine, 10/10/2019 tarihinde kesin olarak oybirliğiyle karar verildi.”

YARGILANACAKLAR

Bahse dair BirGün’e konuşan Sürenoğlu’nun avukatı Ömer Dayanıklılı, şöyle dedi: “Bu kararın satır ortası şu: Valilik kanunları uygulamıyor ve bilmiyor. Valilik, hukuktan istifa etmiş durumda, bu karar bunu ortaya çıkardı. Halbuki soruşturmayı yapan müfettişe ben direkt söyledim, ‘izin almanız gerekmiyor’ diye. Soruşturmayı, ‘görevi ihmalden’ yapıyorlardı. Meğer burada azap hatası var. Bunun için müsaade almak gerekmiyor. Kelam konusu iki polis memuru, ‘cumhurbaşkanı hakaret etti’ argümanıyla tutanak da tutmuştu. O denli bir şey yok ve takipsizlik kararı verildi, o katılaştı. Mahkeme kararı verirken, ‘işkence hatalarında direkt soruşturma yapılır, müsaade almaya gerek yok’ diyerek hukuk kuralını uyguluyor. Azap hatasında mağdur avukatsa ceza alt sonu 8 yıldan az olamaz deniyor. Bu ağır cezalıktır ve bunlar Çağlayan Adliyesi’ndeki ağır ceza mahkemelerinde yargılanacak. Kanunların devletin memurları için de geçerli olduğuyla yüzleşecekler.

NE OLMUŞTU? 

Olay, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TFF Lideri Yıldırım Demirören’in kızının düğününe katılmak üzere Çırağan Sarayı’na gittiği 13 Nisan günü yaşanmıştı. Cumhurbaşkanlığı konvoyu nedeniyle Çırağan Sarayı önündeki caddede trafik yoğunluğu oluşmuştu. Otobüsle Yeniköy’den Beşiktaş’a gitmeye çalışan avukat Sürenoğlu da trafiğe reaksiyon göstermişti.

Sürenoğlu, konvoydaki Cumhurbaşkanlığı müdafaa polisleri tarafından ‘yakalanarak’, bir araca bindirilmişti. Çırağan Sarayı bahçesinde iki saat kadar araç içinde bekletilen Sürenoğlu, burada darp edildiğini ve hakarete uğradığını söz etmişti. Sürenoğlu, olay sonrası kendisine zorla bir tutanak imzalatıldığını öne sürerek şikâyetçi olmuştu.

Uğur/Şahin/Birgün

Üst Alt