Neler yeni

Sosyal Muhendisligin Bilgi Sistemlerindeki Onemi Nedir?

Editör

Editör
Katılım
22 Ağu 2023
Mesajlar
5,871
Tepkime
4
Puanları
38
Yaş
35

Sosyal Mühendisliğin Bilgi Sistemlerindeki Önemi Nedir?​

Sosyal mühendislik, saldırganın istediği şekilde davranmanızı sağlayan psikolojik bir saldırı türüdür. İnsanların tanımadıkları biri için yapmayacakları şeyleri yapmalarını sağlama sanatıdır. Teknoloji kullanımından çok insanların hile ile kandırılarak bilgi elde edilmesidir.


Sosyal Mühendislik Saldırılarının Temelini Oluşturan Unsurlar Nelerdir?​

Sosyal mühendislik saldırıları; zorlama, aldatıcı ilişkiler kurma ve geliştirme, dürüstlüğü, sorumluluğu, etik değerleri manipüle eden yöntemler kullanarak, kişileri gizli bilgileri vermeleri için yapılan dolandırma işlemleridir.

Sosyal mühendislik saldırı yöntemleri nelerdir?


Sosyal Mühendislik ve Genel Saldırı Teknikleri

  • Omuz Sörfü (Shoulder Surfing) Parola yazılırken ya da erişim kısıtlı sistemlere erişilirken kurbanın izlenmesidir.
  • Çöp Karıştırma (Dumpster diving)
  • Rol Yapma (Role playing)
  • Oltalama (Phishing)
  • Truva Atı (Trojan horse)
  • Tersine Sosyal Mühendislik (Reverse Social Engineering)

Sosyal Mühendislik Ve Oltalama Nedir?​

Sosyal Mühendislik Testleri Uzaktan test yönteminde özel olarak hazırlanmış sahte mailin yardımıyla kurum çalışanlarının farkındalık düzeyleri ölçülmektedir. Bu test, saldırganların yaygın olarak kullandığı Oltalama(Phishing) mail ataklarına karşı kurumun ne derecede farkındalık sahibi olduğunu tespit etmeyi sağlar.


Sosyal Mühendislik Ne Iş Yapar?​

Bilgi güvenliği bağlamında sosyal mühendislik, eylemleri gerçekleştirmeye veya gizli bilgileri ifşa etmeye yönelik olarak insanların psikolojik manipülasyonudur.

Sosyal mühendislik kavramı kim buldu?


Bu noktada siber saldırganlar sosyal mühendislik saldırıları ön plana çıkarak insan hatalarından faydalanmakta ve sistemlere / gizli bilgilere erişim elde etmektedirler. Sosyal mühendisliğin mucidi olarak tanımlanan Kevin Mitnick bu alanda yazdığı kitapta sosyal mühendislik saldırılarına dikkat çekmektedir.

Sosyal Mühendislik Nedir Makale?​

“Sosyal mühendislik; etkileme, zorlama, aldatıcı ilişkiler geliştirme, sorumluluğu, etik değerleri, dürüstlüğü ya da bağlılığı azaltma amacını güden yöntemler kullanarak kişileri gizli bilgi vermeleri veya erişim sağlamaları için aldatma sürecidir.”

Sosyal Mühendislik Kavramı Nedir?​

Sosyal mühendislerin amacı nedir?

Sosyal Mühendislikte genelde amaç para değil; teknik olarak ulaşılması mümkün olmayan durumlarda hacklenecek sisteme teknik olmayan bir dizi yolla erişmektir. Bir sosyal mühendis olabilmeniz için fazla teknik bilgiye ihtiyaç duymadan uçsuz bucaksız hayal gücünüzle birçok sistemi yerle bir edebilirsiniz.

Oltalama Ne Demek?​

Phishing, dolandırıcıların rastgele kullanıcı hesaplarına e-mail gönderdikleri bir çevrimiçi saldırı türüdür. E-postalar, bilinen web sitelerinden veya kullanıcının bankasından, kredi kartı şirketinden, e-posta veya internet hizmeti sağlayıcısından gönderilmiş gibi gözükür.

Sanal Mühendislik Nedir?​

Sosyal mühendislik ya da orijinal haliyle “social engineering”, kullanıcıların zaaflarından yararlanarak istenilen bilgileri elde etmek ya da kullanıcıların bilgilerini toplamak olarak tanımlanır. Hacker’lar, sosyal mühendisliği, teknik olarak ulaşılması mümkün olmayan sistemlere erişmek için kullanırlar.
 
Telif işlemleri için buradan iletişime geçebilirsiniz. Copyright © 2022-2023 Forumdas.Com.Tr tüm hakları saklıdır.
E-Posta: admin[@]forumdas.com.tr
DMCA.com Protection Status
iptv, iptv forum, iptv satınal, iptv fiyatları, kaliteli iptv, en iyi iptv, aypitv, ip tv, iPTV Serveri, iptv server, kaliteli iptv, en iyi iptv server, en kaliteli iptv server, iptv, ip tv, iptv satın al, iptv test, ip tv satın al, hd iptv, iptv fiyat, ıptv, iptv test yayını, iptv satın al, iptv fiyatları, iptv al, iptv üyelik, iptv abonelik, iptv, ıptv, ip tv, ıp tv, iptv fiyat, iptv server, en iyi iptv, xtream codes iptv, iptv kanalları, hd iptv, ucuz iptv, iptv paketleri, iptv kampanya
Geri
Üst