Son Konu

Strafordan 3d Arka Fon

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Akvaryum icin Strafordan arka fon yapımı

Arka Fon Yapımı

Malzemeler:
1 5 cm lik 2 Adet Strafor (Adet Fiyatı: 4 YTL)
2 5 Kg lık Kalekim Fuga Pool 2900 Derz dolgu maddesi (10YTL) (Fayans aralarına uygulanan suya dayanıklı dolgu maddesi)
3 Havya (4 YTL)
4 Siyah ve acık kahverengi su bazlı renklendirici (Adet Fiyatı 45 Ytl)
5 Maket bıcağı ve iyi bilenmiş bir bıcak
6 Bir tup henkel akvaryum Silikonu (8YTL)
7 Boya fırcası, kap, cetvel vs
Toplam Maliyet: 30YTL
Arkadaşlar oncelikle Ankara ’da Kalekim 2900 derz dolgusu bulmakta cok zorlandım 1 hafta aradım praktiker, koctaş ve bircok nalbur gezdim hepsinde fuga 2000 var Fuga 2000 normal inşaatlarda fayansların arasına yapılan dolgu, her yerde bulunabiliyor; ancak surekli suda duracak olması ve bu suyun da 2628 derece olacağı icin havuzlarda, saunalarda ve laboratuarlarda kullanılan anti bakteriyel ozelliği sahip Fuga 2900 olması gerekiyordu ve en sonunda ulusruzgarlıda buldum

Malzemeler Arasına maket bıcağı yazdım; ama pek fazla kullanmadım, daha cok keskin bir ekmek bıcağı kullandım Cunku maket bıcağı esnek olduğu icin hem kastırıyor hem de uc kısmı kopuğu parcalıyordu
Yapılışı:
Oncelikle iki adet straforu birbirine yarım tup silikonla yapıştırdım Uzerine ağırlık koyarak 24 saat bekledim Daha sonradan oyma işleminde bazı yerler ayrıldı; bu yuzden bir daha yaparsam bir tup kullanacağım

Daha sonra akvaryumun olculerine gore fazlalıkları aldım( Akvaryumum dolu olduğu icin dışarıdan octum; ama doğru olcmuşum icine koyarken herhangi bir sorun olmadı) ve oyma işlemine gectim Oncelikle fonun arkasından başladım; ısıtıcının, motorun giriş ve cıkış hortumlarının gececeği kanalları actım (Bu kanalları oldukca buyuk actım ki boruları cıkartmada ve takmada sorun olmasın)Motorun akvaryuma su verdiği kanalın onune tel kafes koydum ki balıklar buraya girmesinler Koyduğum ızgara metaldi; ama boyalı olduğu icin salınım yapmayacağını duşundum Bu tel kafesi makarna suzgecini keserek yaptım Tum bunlardaki amacım akvaryumun on yuzunden bakıldığında tamamen doğal olması ve hortumların ve ısıtıcının gozukmemesiydi On yuzunde ise 3 adet mağara girişi actım, arka taraftan bu mağaraları genişlettim, straforum 10 cm olduğu icin mağaraların icleri oldukca geniş oldu Oyma işlemim yaklaşık uc gun surdu ama ortalık inanılmaz dağıldı, strafor parcaları her yana dağılıyor (Elektrik supurgesi surekli yanımdaydı)

Daha sonra derz işlemine başladım Bir kat renklendirmeden fazla sıvı olmayacak şekilde fırca ile uyguladım(Poşetin uzerinde hazırlanışı yazıyor: su azar azar topaklanmadan ilave ediliyor, 10 dakika bekletilip tekrar karıştırıyorsun) Derzi surdukten sonra 2 gun bekledim Kuruyunca zaten taş gibi oluyor hatta beyaz olduğu icin lule taşı gibi oldu İki gunun sonunda derz hazırladım ancak bu sefer icerisine siyah boya kattım, koyu gri siyaha yakın bir renk elde ettim Bir katta koyu griyi attım, bu sefer bir gun bekledim Kabusumda bunda sonra başladı Ertesi gun kahverengili bir ton hazırladım rengi beğenmedim ertesi gun grili bir ton hazırladım; onu da beğenmedim, bir turlu hayalimdeki rengi tutturamadım Her akşam işten geldikce mutamadiyen mutfakta derz yaptım Toplamda beş kat atmış oldum en son grili bir ton yaptım kahverengiyle de golgeler yaptım Yaklaşık 56 gun oda sıcaklığında kuruttum
Fazla soğuk yada sıcakta catlatabilirdi benimde acelem yoktu zaten; Cunku suda bekletme işini bayram tatiline gittiğim zamana getirmem gerekiyordu, cunku banyo kuvetinden başka yere sığmayacaktı Banyo kuvetine onyuzu aşağıya bakacak şekilde koydum Uzerine batması icin ağırlık koydum ama bir turlu batmıyordu; en son 30 litrelik kucuk bir akvaryumum var, onu doldurup koydum ancak battı

Yaklaşık 10 gun suda bekledi Geldiğimde suyun rengi grileşmişti Suda cıkartıp bir gun kurumaya bıraktım Akvaryumu da boşaltıp iyice kuruladım Kalan yarım tup silikonla akvaryuma yapıştırdım,
kitaplarla destekledim 24 saat kurumaya bıraktım Ertesi gun yapışmış gibiydi ama en onemli an bu andı Her ihtimale karşı akvaryumu banyoda doldurdum; herhangi bir patlama catlama olmadı Yani emeklerim boşa gitmenişti Akvaryumu hazırladım 24 saat motoru ve ısıtıcıyı balıkları koymadan calıştırdım Ertesi gun balıkları koydum

imagesstrafordan3darkafon5b073080d84bd
imagesstrafordan3darkafon5b073081ecc0b
imagesstrafordan3darkafon5b0730830484b

kaynak : evcilshop​

Üst Alt