Son Konu

Süper Baklava

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Süper Baklava Tarifi İçin Malzemeler

*3 su bardağı un
*1 yumurta
*1 fiske tuz
*3 kaşık yoğurt
*Az sıvı yağ

Şerbeti için

*1 kilo şeker
*2 kilo su
*Limon

Ara katı için;

*200 gr tereyağı yada margarin
*1 su bardağı sıvı yağ
*2 su bardağı ceviz

*
Süper Baklava Tarifi Yapılışı Gerçekten tam kıvamında bir baklava ben yapıyorum tatlıcıdan aldığımı zannetti arkadaşlar kesinlikle tavsiye ediyorum Geçelim tarife şerbeti yaklaşık 2530 dk kaynatalım
Yoğurt ,yumurta,tuz ,az sıvı yağı karıştıralım elimizle bir kabın içinde sonra unu göz kararı elimize yapışmayacak şekilde koyup yoğuralım
Streçe sarıp 30 dk dolapta dinlendirin ,dolaptan çıkardıktan sonra 11 12 pezu çıkıyor Genelde nişastaya az un koyalım ,tek tek tabak şeklinde açıp üst üste koyalım ,poşete sarın yoksa kaysar üstü hepsini açtıktan sonra tek tek açmaya devam edelim Büyüterek artık açıp büyüttüğümüz hamuru tepsiye serelim her katına sıvı yağ ve margarini erittiğimiz karışımdan dökelim yarıya kadar bu işlemi yapalım sonra ceviz isteğe göre fındığı koyalım ve diğer hamuru açalım işlemi bitirince tepsideki baklavayı istediğimiz gibi keselim Sonra kalan yağı dökelim ,üstüne fırın 190 derecede olsun fırına verin yaklaşık 1520 dk üstü kızarana kadar tatlı ılık şerbette ılık olsun üzerine dökün Ağzını kapatın 30 dk dinlensin 23 saat sonra servise hazır afiyet olsun
Not:ben tarifi iki katı yaptım daha güzel oluyor öyle tavsiye ederim

Üst Alt