Son Konu

Tabu Nasıl Oynanır? Kazanmak İçin İpuçları

dagcı

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Tabu isimli kart oyunu birinci kere 1989 yılında Hasbro tarafından piyasaya sunuldu. Oyun kolaydı, kimi yasaklı sözleri söylemeden ana kelimeyi karşındaki beşere anlatmaya çalışıyordunuz. Kısa müddette Tabu oyunu süratle tanınan oldu ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında en sevilen kart oyunu haline geldi. Pek çok farklı isimle, pek çok farklı versiyonu çıksa da ana oyun her vakit Tabu ismiyle ve birebir kurallarla oynandı.

Biz kültürel olarak daha çok iskambil kağıtlarıyla oynanan oyunları severiz. Fakat kalabalık bir grupsanız ve biraz da sohbet üzerine şurası bir oyun oynamak isterseniz devreye Tabu oyunu girer. Hatta yabancı lisanınızı geliştirmek için İngilizce ya da farklı lisanlarda hazırlanmış versiyonlarından birini bile oynayabilirsiniz. Daha evvel hiç oynamayanlar için gelin Tabu nasıl oynanır yakından bakalım ve oyunu kolaylıkla kazanmanızı sağlayacak birtakım ipuçları görelim.

Tabu nasıl oynanır?

Adım #1: A ve B olarak iki ekibe ayrılın:

Adım #2: A kadrosundaki bir kişi, kadrosundaki başka bireylere göstermeden kart açsın:

Adım #3: Açtığı kartı, grubuna anlatsın:

Adım #4: Bu sırada B kadrosu, anlatan kişiyi denetim etsin:

Adım #5: Mühlet dolana kadar tıpkı kişi kartları sırayla anlatmaya devam etsin:

Adım #6: Müddet dolunca sıra karşı gruba geçer:

Adım #7: Oyun sonunda puanlar toplanır ve kimin kazandığı ortaya çıkar:

Adım #8: Bu formda tekrar tekrar oynanabilir:

a7e0710cc23e00d874734acae4defba107cdbfd5.jpeg

Adım #1: A ve B olarak iki kadroya ayrılın:

Tabu oynamak için iki ekip olmak gerekir. Bu kadroların kaç kişi olduğu kıymetli değildir fakat her iki ekibin da sayısının eşit olması gerekir. Takım seçimi büsbütün oyuncuların insiyatifine bağlı bir durumdur. Kızlar - erkekler, çiftler, gençler - yetişkinler üzere farklı biçimlerde kadrolara ayrılabilirsiniz.

Adım #2: A ekibindeki bir kişi, grubundaki başka bireylere göstermeden kart açsın:

Takım A ve grup B olarak ikiye ayrıldıktan sonra zar atarak, yazı tipe atarak ya da farklı bir sistem ile hangi grubun başlayacağını seçebilirsiniz. A ekibi birinci başlar diyelim. Tabu oyununda ortada 504 kart vardır. Bu kartlar güzelce karıştırılır ve kapalı olarak ortaya konulur. A kadrosundan birinci başlayacak kişi bu kartlardan bir ölçü alır.

Bu noktada bir parantez açmak gerekiyor. Anlatan kişinin sırf anlatacağı kartları görmesi gerekiyor: Bu nedenle eline belirli bir ölçü kart alması önerilir. Bunun yerine kullanılabilen yeniden Hasbro tarafından geliştirilmiş bir Tabu kart aracı vardır. Bu araç, kartları tek tek açar. Bu türlü bir araç kullanarak da oyunu çok daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

53470665734330a5875ebbe213898a8c2ccbbb40.jpeg

Adım #3: Açtığı kartı, kadrosuna anlatsın:

A ekibindeki kişi kartı açtığı anda müddet başlar ve kişi, kendi kadrosuna kartta yazan ana kelimeyi anlatmaya başlar. Ana kelimeyi söyleyemeyeceğini zati anlamışsınızdır. Ana söz ile birlikte onun altında yazan sözleri de söyleyemez. Aslında kartta bu sözler olduğu için kişi, kadrosuna ona nazaran anlatmalı.

Adım #4: Bu sırada B ekibi, anlatan kişiyi denetim etsin:

A ekibindeki kişi karttaki ana kelimeyi ya da yasaklı sözleri söyledi mi diye B ekibindeki bir kişi ya da şahıslar anlatıcıyı denetim etmeli. Şayet anlatan kişi, ana kelimeyi ya da yasaklı sözlerden birini söylerse B kadrosundaki kişi olaya müdahale eder ve o kart iptal edilerek bir sonrakine geçilir. İptal konusunda bir hudut yoktur, kurallara uyulmadığı sürece hepsi iptal edilebilir.

Adım #5: Müddet dolana kadar tıpkı kişi kartları sırayla anlatmaya devam etsin:

Anlatıcı, kurallara uygun olarak ana kelimeyi anlattıkça şayet ekibi o kelimeyi bilirse puan olarak o kart haneye yazılır. Şayet ekip, anlatıcının sözünü bilemezse anlatıcı ya anlatmayı sürdürür ya da pas diyerek öteki karta geçer. Anlatıcı, pas dediği kartı bir daha o çeşitte anlatamaz. Kart en alta konulur ve oyun bu formda devam eder.

78b9f103f442c7bf5ea304014b7885b39ca4332f.jpeg

Adım #6: Müddet dolunca sıra karşı ekibe geçer:

Tabu oyunundaki mühlet hududu oyuncular tarafından gevşetilen bir kuraldır. Birtakım Tabu kutularından çıkan kum saati kullanılabilir ya da kronometre ile belli bir müddet tutulabilir. Tabunun müddet sonu genel olarak 1 dakikadır. Lakin cins biraz daha uzun olsun isterseniz bu süreyi 2 dakika ya da daha fazla olarak belirleyebilirsiniz. Önemli olan, her iki ekibin da eşit mühlet kullanmasıdır.

A grubu ile başlayan cins, müddet dolunca B kadrosu ile devam eder. Kurallar birebirdir. B grubunda bir kişi kapalı kartlardan bir ölçü alır, kartı açınca müddet başlar, ana söz ve yasaklı sözleri söylemeden grubuna anlatır, A ekibinden bir kişi kuralları denetim eder, bilinen kartlar puan olarak sayılır, bilinmeyen pas geçilir ve kural ihlali yapılan kart iptal edilir.

Adım #7: Oyun sonunda puanlar toplanır ve kimin kazandığı ortaya çıkar:

Tabu oyununda oyun sonu da oyuncuların kararına nazaran belirlenir. Normal kaideler altında iki ekipteki her kişi anlattığı vakit oyun biter. Ancak oyuncular her kişinin ikişer kez anlatmasını ya da toplamda örneğin 10 çeşit yapılmasını isteyebilirler. Bu durum, oyuncular tarafından oyun öncesi belirlenir.

Oyun bittikten sonra her çeşitte bilinen kartların sayısı toplanır. Pas geçilen ve iptal edilen kartlar ne eksi ne de artı olarak sayılır. Bilinen kartların sayısı yani toplam puan hangi kadroda daha fazlaysa o kadro kazanmış olarak kabul edilir. Eşitlik olursa bir tıp daha oynayarak kazanan belirlenir.

Adım #8: Bu biçimde tekrar tekrar oynanabilir:

Tabudaki kart sayısı oldukça fazla olsa bile yeniden de tekrar oynayacağınız vakit kartları uygunca karıştırmanız öneriliyor. Aynı küme ile tekrar oynanacaksa takımlar farklı bireylerden oluşturularak oyuna heyecan katılabilir. Kurallar ve oyun sonu puan hesaplamaları birebirdir.

c4c47612d0616181ca0a0572b50cbe9263e90322.jpeg

Kazanma garantili Tabu ipuçları:
  • Anlatmaya başlamadan evvel tüm kartı süratlice okuyun.
  • Eş manalı ve zıt manaya sahip sözleri kullanın.
  • Ana söz ile kafiyeli sözler kullanın.
  • Gibi diyerek örnekler verin.
  • Ana kelimeyi farklı manaları üzerinden anlatın.
  • Bir karta 15 saniyeden fazla vakit ayırmayın.
  • Ana söz tanıdık gelmiyorsa çabucak pas deyin.
  • Çok fazla pas demeden sonları zorlayın.
Dünyanın en tanınan kart oyunlarından biri olan Tabu nasıl oynanır adım adım tüm ayrıntılarıyla anlattık ve kazanma garantili Tabu ipuçlarından bahsettik. Tabu oynuyor musunuz? Niyetlerinizi yorumlarda paylaşın.

Üst Alt