Son Konu

Tam Gün Yasası İptal Edildi

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Tüzük Mahkemesi, hekimlerin muayenehane açmasını yasaklayan 650 Sayılı KHK'nın devlet memuru, öğretim üyesi, TSK ve GATA'daki doktorlarla ilgili bölümlerini iptal etti

CHP, 650 sayılı Hak Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname'nin bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açmıştı

Davayı esastan görüşen Tüzük Mahkemesi heyeti, KHK'nın, devlet, üniversite hastaneleri, TSK, GATA gibi öbür kurumlarda çalışan hekimlere çalışma yasakları getiren maddelerini Yetki Kanunu kapsamına girmediğindeniptal etti

İptal edilen hükümler

650 sayılı KHK'nın, iptal edilen 38 maddesi, Memurlar, mesleki faaliyette veya özgürlük iş icrasında bulunmak üzere ofis, ofis, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine ya da halk kurumu niteliğindeki iş kuruluşlarına ait herhangi bir meslek yerinde ya da vakıf üniversitelerinde çalışamazhükmünü içeriyor

KHK'nın 39 maddesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'na eklenen Bu Kanun kapsamına girenler, kanunlarda belirli istisnalar dıştan mesleki faaliyette veya serbest iş icrasında bulunmak üzere ofis, ofis, muayenehane ve yarı yerler açamaz; hakiki kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya millet kurumu niteliğindeki iş kuruluşlarına ait herhangi bir meslek uygun ya da vakıf üniversitelerinde çalışamazhükmü de iptal edildi

KHK'nın iptal edilen diğer maddeleri şöyle:

40 madde: Yükseköğretim kurumlarının kadrolarında yer alan öğretim elemanları, kanunlarda belirtilen haller haricen 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 28 maddesi hükmüne tabidir Ancak öğretim üyeleri, yükseköğretim kurumlarında sadece eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulunmak ve döner sermaye faaliyetleri zarfında kazanç elde edilen hizmetlerde çalışmamak kaydıyla mesai saatleri haricen yükseköğretim kurumlarından diğer yerlerde mesleki faaliyette bulunabilir ve meslek ya da sanatlarını bağımsızlık olarak icra edebilir Yükseköğretim kurumlarından diğer yerlerde çalışan öğretim üyelerine ek ödeme yapılmaz; bunlar rektör, dekan, enstitü, yüksekokul ve konservatuvar müdürü, birim başkanı, anabilim ve bilim dalı başkanı, başhekim ve bunların yardımcısı olamaz

41 madde:

Gülhane Askeri Tıp Akademisindeki kadrolu asker ve sivil öğretim elemanları 926 sayılı Kanunun ilave 27 maddesi hükmüne tabidir Fakat öğretim üyesi kadrolarında bulunanlar; sadece eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulunmak, 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu dahilinde yaralananlar, sorumlu erbaş ve erler ile askeri öğrencilere yönelik olanlar dışarıda hasta muayenesi ve tedavisi faaliyetleri kapsamında aylaklık etmek kaydıyla, Genelkurmay Başkanlığının izniyle mesai saatleri dışarıya mesleki faaliyette bulunabilir ve iş ya da sanatlarını özgür olarak icra edebilir*

Üst Alt