Son Konu

Tam Ölçülü Cevizli Ev Baklavası

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Tam Ölçülü Cevizli Ev Baklavası Tarifi İçin Malzemeler Hamuru için;

*1 yumurta
*1 su bardağı sıvı yağ
*1 su bardağı yoğurt
*1 tatlı kaşığı sirke
*1 paket kabartma tozu
*Alabildiği kadar un (Kulak memesi kıvamında yumuşak bir hamur)

Bezeleri açmak için;

*3 paket mısır nişastası (Bezeleri açmak için)

İçi için;

*Ceviz

Şerbeti için;

*5 su bardağı su
*5 su bardağı şeker
*45 damla limon

Üzeri için;

*1 paket margarin
*Yarım çay bardağı sıvı yağ

Tam Ölçülü Cevizli Ev Baklavası Tarifi Yapılışı
İlk önce hamurumuzu iyice yoğurup biraz dinlendirelim Sonra hamuru 4 eşit parçaya ayırın Ayırdığınız her bezeyi 10 dilime bölün 40 tane ufak bezeler haline getirin 40 kat olacağı için her 10 bezeyi nişasta ile ufak ufak açıp üst üste koyun (Her seferinde aynı şekilde yapın) Açılan 10 katlı hamurları büyük yufka şeklinde tepsinizin boyutuna göre merdane ile güzelce açın Tepsiye yerleştirilen hamurun üstüne iri çekilmiş cevizi serpin Diğer hamurları da aynı şekilde uygulayın Dilediğiniz şekilde kesin Kesilen hamurun üstüne tavada tamamen eritilmiş margarini ve sıvı yağı gezdirin Ve 170 derecelik fırında üstü güzelce kızarana kadar pişirin Bu arada şerbeti hazırlayın ikisininde ılık olması gerektiği için daha önceden yapmayın ki şerbet soğuk baklava ılık olmasın Şerbet kaynamaya başladığında 45 damla limon damlatıp biraz daha kaynatın ve altını kapatın Baklavanız ve şerbetinizin ılık olduğuna emin olduğunuzda şerbeti baklavanızın üzerine gezdirin ve ağzı açık bi şekilde çekmesini bekleyin soğuduktan sonra üzerini tepsiyle kapatabilirsiniz
İlk defa bu şekilde kestim biraz acemice oldu kusura bakmayın genelde kare kesiyorum bir deniyim dedim siz daha iyi bir şekilde kesersiniz eminim bana da deneyim olmuş oldu şimdiden afiyet olsun Şeker tadında bayramlaarr

Üst Alt