Son Konu

Tam Ölçülü Püf Noktalarıyla İncir Uyutması Tarifi (Videolu)

dadaş

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Tam Ölçülü Püf Noktalarıyla İncir Uyutması Tanımı İçin Malzemeler

• 100 gram kuru incir (Yaklaşık 8-12 ortası kuru incir)
  • 3.5 su bardağı süt (700 ml)
  • 3 yemek kaşığı toz şeker

Tam Ölçülü Püf Noktalarıyla İncir Uyutması Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. Öncelikle 100 gram kuru inciri (Yaklaşık 8-12 adet) uygun bir kaba alıp üzerini geçecek kadar kaynar su ekleyin. Ve incirleri yumuşaması için 40 dakika bekletin.
  2. Daha sonra yumuşayan incilerin sapını kesin ve küçük küçük kesimler halinde incirleri ufaltarak kesin.
  3. Ardından incirleri uygun bir kaba alıp üzerine 1,5 yemek kaşığı toz şeker ekleyin. Ve çabucak incileri bir tahta kaşıkla ezmeye başlayın.
  4. Bu adımda katiyen tahta kaşık kullanın. Tahta kaşık dışındaki kullanacağınız kaşıklar incirin mayalanmasını engelleyecektir ve asla kolaylık olması için incirleri robottan geçirmeyin.
  5. Ezme sürecini incir püreleşinceye kadar devam ettirin ve bilhassa incirin kabuklarını daha fazla ezmeye çalışın. Modüller en fazla tırnağınızın ucu kadar olsun.
  6. Püreleşme kıvamı tatlı için epey değerli. Bunun için tanımın görüntüsünden yardım alarak en uygun kıvamı yakalın.
  7. Daha sonra uygun bir tencereye 700 mililitre sütü (3. 5 su bardağı süt) ve 1. 5 yemek kaşığı toz şekeri ekleyin. Sütü çırparak şekeri içinde eritin.
  8. Bu adımdaysa en değerli nokta sütü gereğince kaynatmış olmanız. Yaklaşık 7-8 dakika sütü kaynatın.
  9. Ardından sütü soğutmadan çabucak ocaktan alıp 1/3’ni incirlerin üzerine dökün ve tahta kaşıkla karıştırmaya devam ederek inciri balçık kıvamına getirin.
  10. Sütün de tamamın birinci adımda dökmeyin. Kalanını incirleri mayalarken kullanacağız.
  11. Ardından kıvamını alan inciri bardaklara hisse edin. Ben bu adımda 3 adet 330 mililitrelik bardak kullandım. Sonrasındaysa kalan sütü bardaklara hisse edin. Ve tahta bir kaşıkla karıştırın.
  12. Tarifte asla metal kaşık kullanmayın ve mutlaka tüm adımlara uyun. İncir uyutması çok hassas bir tatlıdır. Sizler için en güzel sonucu yakalamanız ismine tüm ayrıntıları da tanımımda anlattım.
  13. 3-4 dakika boyunca bardaklardaki tatlıyı karıştırın. Ve tam manasıyla karışsın.
  14. Son olarak tatlıyı sıkıca sararak mayalanması için en az 4 saat dinlendirin. Bu saate muhakkak uyun ve tatlıyı oda sıcaklığında mayalanmaya bırakın (Bu adım yoğurt mayalama tekniğiyle birebir birebirdir.)
  15. Tam ölçülü tüm püf noktalarıyla incir uyutmamız hazır. Deneyecek olanlara da şimdiden afiyet olsun. Tanımın görüntüsü için;.
Tam Ölçülü Püf Noktalarıyla İncir Uyutması Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt