Son Konu

Tanzimat Fermanı İle Getirilen Yenilikler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Tanzimat Fermanı İle Getirilen Yenilikler Nelerdir?
Tanzimat Fermanı İle Gelen Yenilikler

Askerlik hizmetinin vatani bir vazife olduğu ilan edilerek zorunlu askerlik başlatıldı1843'te ilan edilen bir yasayla askerlik yaşı 20, zorunlu askerlik suresi 4 yıl olarak kabul edildi

1847'de gayrimuslimlerin de orduya girip albay rutbesine kadar yukselmesi kararlaştırıldı
Avrupa gezisinde Avrupa ulkelerin donanmalarına hayran kalan Sultan Abdulaziz yeni bir donanma kurulması icin emir verdi, cok guclu bir donanma kuruldu

1867'de Bahriye Nezareti kuruldu
1869'da Serasker Huseyin Avni Paşa'nın onculuğunde Bahriye Nezareti kuruldu, askeri yapı yenilendi, terfi sistemi duzenlendi

Eğitim alanındaki gelişmeler
Kışın Galatasaray Lisesi

1846'da Mekatibi Umumiye Nezareti kuruldu1848 de Darulmuallim (oğretmen okulu) acıldı Harbiye, Bahriye ve Tıbbiye dışındaki okulların kontrolu bu nezarete verildi
Ruştiyelerin acılmasına hız verildi
1868'de Fransızca eğitim ve batılı anlamda ilk eğitim verecek olan lise ile universite arasında bir kurum olan Galatasaray Sultanisi acıldı
1869'da Fransız eğitim sistemini ornek alan Maarifi Umumiye Nizamnamesi yayınlandı
1870'te Darulmuallimat adında kız oğretmen okulu acıldı
İlk kez yurt dışına oğrenci gonderildi
Devlet memuru yetiştirmek amacıyla, Mektebi Maarifi Adliye kuruldu (II Mahmut)

Sanayileşme Hamlesi
Devlet eliyle atolye ve tesis kurulmasını amaclayan sanayileşme başladıOnce YedikuleKucukcekmece arasında 130 metre uzunluğunda bir tur sanayi parkı kuruldu
Zeytinburnu'nda demir işleme ve makine imalathanesi, kumaş ve pamuklu corap uretim tesisi, buradaki fabrikalar icin teknik eleman yetiştirecek bir okul acıldı
Bakırkoy'de baruthanenin yanına bir iplik bukme, dokuma ve pamuklu basma fabrikası, Hereke'de bir pamuklu dokuma fabrikası kuruldu
Yol yapımına onem verilmiştir
Devlet memurlarının yerli kumaş kullanması zorunluluğu getirildi
Ancak İngiltere ile yapılan 1838 Balta Limanı Ticaret Anlaşması, bu donemde Osmanlı'nın zararına gelişmiş, dışa bağımlılığı artırmıştır

Bu gelişmelere rağmen sanayi makinelerinin Avrupa'dan ithal ediliyor olması ve nitelikli eleman eksikliği yuzunden yeterli bir sanayi pazarı oluşturulamadı

Üst Alt