Son Konu

Tanzimat Fermanı İle Getirilen Yenilikler

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Tanzimat Fermanı İle Getirilen Yenilikler Nelerdir?
Tanzimat Fermanı İle Gelen Yenilikler

Askerlik hizmetinin vatani bir vazife olduğu ilan edilerek gerekli askerlik başlatıldı1843'te duyuru edilen bir yasayla askerlik yaşı 20, zorunlu askerlik süresi 4 sene olarak kabul edildi

1847'de gayrimüslimlerin de orduya girip albay rütbesine kadar yükselmesi kararlaştırıldı
Avrupa gezisinde Avrupa ülkelerin donanmalarına hayran kalan Sultan Abdülaziz yeni bir deniz filosu kurulması için emir verdi, çok kuvvetli bir deniz filosu kuruldu

1867'de Bahriye Nezareti kuruldu
1869'da Serasker Hüseyin Avni Paşa'nın öncülüğünde Bahriye Nezareti kuruldu, askeri yapı yenilendi, terfi sistemi düzenlendi

Eğitim alanındaki gelişmeler
Kışın Galatasaray Lisesi

1846'da Mekatibi Umumiye Nezareti kuruldu1848 de Darülmuallim (hoca okulu) açıldı Harbiye, Bahriye ve Tıbbiye dışındaki okulların kontrolü bu nezarete verildi
Rüştiyelerin açılmasına sürat verildi
1868'de Fransızca eğitim ve batılı anlamda ilk eğitim verecek olan lise ile üniversite aralarında bir kurum olan Galatasaray Sultanisi açıldı
1869'da Fransız eğitim sistemini misal alan Maarifi Umumiye Nizamnamesi yayınlandı
1870'te Dârülmuallimât adında kız öğretmen okulu açıldı
ilk olarak yurt dışına öğrenci gönderildi
Devlet memuru yetiştirmek nedeniyle, Mektebi Maarifi Adliye kuruldu (II Mahmut)

Sanayileşme Hamlesi
Devlet eliyle atölye ve tesis kurulmasını amaçlayan sanayileşme başladıÖnce YedikuleKüçükçekmece aralarında 130 metre uzunluğunda bir nesil sanayi parkı kuruldu
Zeytinburnu'nda demir işleme ve makine imalathanesi, kumaş ve pamuklu çorap üretim tesisi, buradaki fabrikalar için teknik eleman yetiştirecek bir mektep açıldı
Bakırköy'de baruthanenin yanında bir iplik bükülme, dokuma ve pamuklu basma fabrikası, Hereke'de bir pamuklu dokuma fabrikası kuruldu
Yol yapımına ağırlık verilmiştir
Devlet memurlarının yerli bez kullanması zorunluluğu getirildi
Ancak İngiltere ile yapılan 1838 Balta Limanı Ticaret Anlaşması, bu dönemde Osmanlı'nın zararına gelişmiş, dışa bağımlılığı artırmıştır

Bu gelişmelere rağmen sanayi makinelerinin Avrupa'dan ithal ediliyor olması ve kaliteli eleman eksikliği yüzünden tatmin edici bir sanayi pazarı oluşturulamadı *

Üst Alt