Son Konu

Tanzimat fermanıyla getirilen yenilikler nelerdir kısaca

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Tanzimat Yenilikleri ile ilgili O donemin Dışişleri Bakanı Mustafa Reşit Paşa tarafından hazırlanan Tanzimat Fermanı ’nın 3 Kasım 1839 ’da ilan edilmesiyle birlikte Osmanlı Devleti ’nde o gune değin gorulmemiş olcude buyuk caplı ıslahat ve reform işleri yapılmaya başlanmıştır Devletin ic işlerini cağın gerektirdiği şekilde yeniden tanzim etmek ve boylelikle Osmanlı ’nın zayıflamasına mani olmak icin hukuk, yonetim, askerlik, eğitim ve kultur alanları gibi onemli alanlarda bir dizi reformlar ve yenilikler getirilmiştir

Tanzimat Fermanı ’yla Hukuk Alanında Getirilen Yenilikler:
Adli alanda Şerriye mahkemelerinin yanı sıra, azınlıkların Cemaat mahkemeleri, Konsolosluk mahkemeleri, Ticaret mahkemeleri ve Nizamiye mahkemeleri acıldı1840 ’da ceza, 1850 ’de ticaret kanunu cıkarıldı (Osmanlı ulkesinde şer ’i mahkemelerinin yanında batılı tarz hukuk kurallarını uygulayan mahkemelerin acılması hukuk birliğini bozmuştur)

Tanzimat Fermanı ’yla Askerlik Alanında Getirilen Yenilikler:
Askerlik hizmeti vatan gorevi sayılıp, din farkı gozetmeksizin butun halka yayıldı

Tanzimat Fermanı ’yla Yonetim Alanında Getirilen Yenilikler:
Valilerin yetkileri kısıtlandı ve bazı illerde meclisler kuruldu (Hıristiyanların bu meclislerde temsil edilmediklerini ileri surup, Avrupa devletlerine şikayetlerde bulunmaları batılı devletlerin Osmanlı Devleti ’nin icişlerine karışmalarına ortam hazırlamıştır)

Tanzimat Fermanı ’yla Eğitim ve kultur Alanında Getirilen Yenilikler Maarif Nezareti (Eğitim Bakanlığı ) kurularak medreseler dışındaki eğitim kurumları bu bakanlığa devredildi (Bu durum eğitim alanında ikiliklere neden olmuştur)

Butun bunların yanında
Kız oğrencilerin eğitimi devletin sorumluluk alanına alınmıştır
Ceridei Havadis, Tercumanı Ahval ve Tasviri Efkar gibi gazeteler yayınlanmıştır (Bu durum halkın onemli gelişmelerden haberdar olmasına, aydınlanmasına, kulturel yonden gelişmesine ortam hazırlamış, okumayazma faaliyetlerine onem kazandırmıştır)

Üst Alt