Son Konu

Tarihte Bir İlk Yaşandı! Olimpiyatlar ve Paralimpik Oyunları'nda Yarışarak Gündeme Gelen Transseksüel Atletler

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-6ce0e81b6f2a52357568f1140f34968cd7b94d98.jpg

23 Temmuz'da başlayan 2020 Tokyo Olimpiyatları tüm süratiyle devam ederken bu sene olimpiyatlara ve paralimpik oyunlara birinci kere katılan transseksüel yarışmacılar da dünyanın gündemine geldi. Halter kısmındaki Laurel Hubbard'dan Kanada bayan futbol grubunda oynayan Quinn'e kadar yarışmakta olan transseksüel atletlere bir göz atalım.
Kaynak: ...

Biliyorsunuz ki aslında geçtiğimiz sene yapılması planlanmış olan 2020 Tokyo Olimpiyatları ertelenerek 23 Temmuz'da başlamıştı. 8 Ağustos'ta sona erecek Olimpiyatlar'ın isminden 24 Ağustos'ta Paralimpik Oyunları başlayacak.

Olimpiyatlar sürat kesmeden devam ederken biz de hem ulusal atletlerimizin muvaffakiyetlerini hem de dünyanın dört bir yanından oyuncuları yakından takip ediyoruz.

Tokyo Olimpiyatları'nı geçmişteki olimpiyatlardan ayıran tek tarafı pandemi süreci olmadı olağan. Bu sene, olimpiyatlar tarihinde birinci sefer transseksüel oyuncuların faal olarak yarıştığını görüyoruz.

Tıpkı formda Paralimpik Oyunları'nda yer alacak transseksüel atletler da muhakkak oldu. İsterseniz gelin bu atletleri biraz yakından tanıyalım.

Daha evvel olimpiyat madalyası kazanan transseksüel bir isim var aslında. Hepimizin 'Keeping Up with the Kardashians' ile yakından tanıdığı Caitlyn Jenner erkek dekatlon yarışında 1976 yılında altın madalya kazanmıştı.

Kendisinin cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmesinin akabinde madalyasının geri alınması konusu da gündeme gelmişti.

Öncelikle olimpiyatlara katılacağı katılaşan birinci trans sportmen, halter kolunda yarışan Yeni Zelandalı atlet Laurel Hubbard oldu.

twitter.com
Kendisine komite tarafından onay verilmesinin akabinde görüşler ikiye bölünmüştü

Kanada'nın bayan ulusal futbol ekibinde yer alan Quinn ise bu kolda yarışan birinci trans sportmen oldu.

Toplumsal medya hesabında hislerini paylaşan futbolcu 'Olimpiyatlar'da yarışan birinci trans atletlerden biri oldum. Nasıl hissetmem gerektiğini bilmiyorum. Fakat listede adımı ve onay evrakımı görünce gurur duydum. Daha evvel dünya kabul etmediği için kim olduklarını gösterememiş olimpiyatçıları düşününce üzülüyorum. Bir değişim olacağını hissediyorum.' dedi.

Atletizm kolunda yarışan Amerikalı atlet Nikki Hiltz de 1500 metre koşusu için kabul edildi.

twitter.com
Brezilyalı voleybol oyuncusu Tiffany Abreu'nun bayan voleybol grubuna alınmasına komite tarafından onay verildi.

twitter.com
Kanadalı atlet Stephanie Barrett okçuluk kolunda bayanlar ferdi gayretine katıldı. Kendisi birinci tıpta ulusal okçumuz Yasemin Ecem Anagöz tarafından mağlup edildi.

twitter.com
Bisiklet kolunda yarışacak olan Amerikalı trans sportmen Chelsea Wolfe, kazandığı takdirde 'Amerikan bayrağını yakacağı' telaffuzuyla kendi ülkesinde gündeme gelmişti.

twitter.com
Avusturalyalı trans atlet Robyn Lambird ise Paralimpik Oyunları'nda para atletizm kolunda yarışacak. Kendisi daha evvel memleketler arası yarışlarda birçok madalya kazanmıştı.

Paralimpik Oyunları'nın para atletizm kısmında yarışacak olan bir başka atlet ise İtalyalı Valentina Petrillo oldu. Kendisi daha evvel İtalya Bayan Paralimpik Atletik Şampiyonası'nda 3 altın madalya kazanmıştı.

İtalyalı öteki bayan atletlerden ise Valentina'nın müsabakasının 'eşit olmadığı' hakkında görüşler geldi.

Atletizm kısmının 400 metre engelli yarışında yer alması beklenen Amerikalı CeCé Telfer ise transseksüel yarışmacıların sahip olması gereken testosteron düzeyinin üstünde kaldığı için yarışmaktan men edildi.

Siz bu hususta ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Üst Alt