Son Konu

Tarihte İlk! Papa Francis, Bağdat'ta

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-bb85c00b3983b526eb86d350ed6cf6a54a1fc642.jpg

Katoliklerin manevî başkanı ve Vatikan Devlet Lideri Papa Francis, 4 günlük tarihi ziyareti için Irak’ın başşehri Bağdat’a ulaştı.

Katoliklerin manevî başkanı ve Vatikan Devlet Lideri Papa Francis, Irak’ın başşehri Bağdat’a ulaştı. Papa Francis, 4 gün sürecek ziyareti kapsamında resmi temaslarda bulunacak. Papa Francis için Iraklı yetkililer karşılama merasimi düzenledi.

4 gün sürecek

Papa'nın 5-8 Mart tarihlerinde gerçekleştireceği ziyaretin programı muhakkak oldu.Vatikan'ın paylaştığı programa nazaran Papa Francis, birinci olarak başşehir Bağdat’ta temaslarda bulunacak. 6 Mart'ta Necef'te Irak'taki Şiilerin dini mercii Ayetullah Ali Es-Sistani ile görüşecek. Katoliklerin manevî önderi, Ezidilerle de bir ortaya gelecek. 7 Mart'ta Erbil'de Irak Kürt Bölgesel İdaresi ile görüşecek, Musul'u da ziyaret edip 8 Mart'ta Vatikan'a dönecek.

"Selamün aleyküm" diye seslendi

Papa Francis, ziyareti öncesi Irak halkına görüntülü bildiri göndermişti. Bildirisine “Selamün aleyküm” diyerek başlayan Papa Francis, “Birkaç gün sonra nihayet aranızda olacağım. Sizlerle buluşmayı, yüzlerinizi görmeyi, kadim ve seçkin bir medeniyet beşiği ülkenizi ziyaret etmeyi çok istek ediyorum. Oraya bir hacı olarak geliyorum. Tövbekar bir hacı olarak geliyorum. Yıllar süren savaş ve terörizmin akabinde, Tanrı’ya af ve uzlaşı için yalvarmak; Tanrı’dan kalplere teselli, yaralılara şifa dilemek için geliyorum. Barış isteyen bir hacı olarak, ‘Hepiniz kardeşsiniz’ diye yinelemek için yanınıza geliyorum. Müslümanları, Musevileri ve Hristiyanları tek bir ailede birleştiren İbrahim babanın ismine öteki dini geleneklerden kız ve erkek kardeşlerimizle de birlikte dua etmek, birlikte yürümek dileğiyle geliyorum” sözlerini kullanmıştı.

Üst Alt