Son Konu

Tava Böreği

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
tava-boregi.jpg

Tava Böreği Tanımı İçin Gereçler

(28-30 cm tava için)
  • 3 adet yufka
  • 1/2 (yarım) su bardağı süt yahut 5-6 yemek kaşığı yoğurt (ben yoğurt kullandım)
  • 1 adet yumurta
  • 1/2 (yarım) çay bardağı sıvı yağ
İçi için:
  • Beyaz peynir
  • Kaşar peyniri
  • İsteğe bağlı maydanoz

Tava Böreği Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTanımı Yazdır
  1. Teflon tavayı 1-2 yemek kaşığı sıvı yağ ile yağlayın.
  2. Bir kasede yoğurt yahut süt, yumurta ve sıvı yağı çatalla çırpın.
  3. Bir yufkayı kenarları yanlardan sarkacak halde tavaya serin. (en sonunda sarkan kısmı böreğin üzerine kapatacağız. ).
  4. Yarım yufkayı elinizle iri modüller kopararak (10 cm’lik kesimler olabilir, küçük olmasın) tavaya gelişi hoş koyun.
  5. Üzerine yoğurtlu sosun yarısını gezdirin.
  6. Üzerine yarım yufka daha parçalayın ve üzerine ufalanmış beyaz peynir, rendelenmiş kaşar peyniri ve seviyorsanız kıyılmış maydanoz serpin. (miktarlarını istediğiniz kadar koyun, ben bol ölçüde koydum. ).
  7. Kalan yufkanın yarısını da parçalayarak üzerine yoğurtlu sosun kalan yarısını boşaltın ve kalan yarım yufkayı da parçalayın.
  8. Kenarlardan sarkan yufkayı da büzdürerek böreğin üzerine kapatın.
  9. En büyük ocağı uygunca kısın ve tavayı ocağa koyun. 5-6 dakika sonra kenarından hafif kaldırarak kızarıp kızarmadığını denetim edin.
  10. Kızardığında tavanın üzerine büyük bir servis tabağı yahut tepsi kapatıp alt üst ederek böreği servis tabağına alın.
  11. Tavaya 1 yemek kaşığı sıvı yağ dökün ve böreği servis tabağından yavaşça sıyırarak tavaya koyun. Bu yüzü de kızardığında servis tabağına alın.
  12. Ilındığında üçgen olarak dilimleyerek servis yapabilirsiniz.
Tava Böreği Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt