Son Konu

Telli Hasan Paşa Kimdir Kısaca

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Telli Hasan Paşa, Bosna Valiliği yaptı ve Avusturya'ya karşı yapılan savaşlara katıldı Buralarda gosterdiği başarıdan dolayı vezirlik payesi verildi Koca Sinan Paşa'nın ucuncu sadareti sırasında yapılan Avusturya savaşında, 20000 askeri ile birlikte şehid oldu

1590'da, Avusturyalılara karşı yapılan savaşlarda kazandığı başarılar goz onunde tutularak vezir payesiyle Bosna beylerbeyliğine getirildi

Osmanlı birliklerinin Macaristan iclerine, Habsburg ve Venedikliler emrinde calışan Uskokların da Osmanlı topraklarına saldırıları yuzunden, iki taraf arasında sorunlar olmasına rağmen, ne Avusturya, ne de Osmanlı İmparatorluğu savaş taraftarı değildi Uskok saldırılarının artması uzerine, Bosna birlikleri Habsburg topraklarına buyuk bir saldırı duzenlediler Telli Hasan Paşa'nın barışa karşın Avusturya topraklarına yaptığı akınlardan elde ettiği kesik başları, zincirli tutsakları ve alay bayraklarını zafer belirtisi olarak İstanbul'a gondermesi uzerine (1592) imparatorun elcisi imparatorun antlaşmayı bozduğunu ve padişaha verilen yıllık verginin kesildiğini bildirdi1

Avusturya’nın durumu gerginleştirmesi, Koca Sinan Paşa’nın savaş isteğine uygun ortamı yarattı Yuruyuşe gecen Avusturya ordusuna direnemeyeceğini anlayan Telli Hasan Paşa, Sadrazam Kanijeli Siyavuş Paşa’dan yardım istedi Siyavuş Paşa da Kirli Hasan Paşa’yı Rumeli Eyaleti’ne vali tayin ederek, Telli Hasan Paşa’ya yardım etmesi icin gorevlendirdi Ancak bu sırada Koca Sinan Paşa yeniden sadrazam oldu ve yeni sadrazam, Kirli Hasan Paşa’nın yerine oğlu Mehmed Paşa’yı Rumeli’ye vali tayin edip, yardım gondermeyi bilerek geciktirdi

Telli Hasan Paşa ise, destek birliklerinin geleceğine guvenerek Kulpa Nehri’ni gecerek, Sisak uzerine yurudu 20 Haziran 1593’te Sisak onunde Avusturya ordusuyla karşılaştı 10000 kişilik ordusuna karşılık, yardım alan duşmanın 40000 kişilik kuvveti karşısında yenilgiye uğrayarak tum asker ve komutanlarıyla birlikte yaşamını yitirdi Boylece tarihe Kulpa Bozgunuadıyla gecen olayın kahramanı oldu

Koca Sinan Paşa da, bu yenilgiyi kullanarak, Divanı Humayun’dan Avusturya’ya karşı savaş ilanı kararını cıkarttı

Üst Alt