Son Konu

Tevbenin Üç Şartı Vardır

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Tevbenin Üç Şartı Vardır

Kalpden büyük bir pişman olmak
Dil ile Allahu Zülcelal' e tevbe etmek
Âzâları günahların üzerinden çekmektir
İnsan pişman olmuş bir kalp, tevbe eden bir dil ve günahlardan korkan ve uzaktan durmaya çaba eden bir cisim ile Allahu Zülcelal' in huzuruna çıkarsa, Allahu Zülcelal de ona acınacak şey ederek, affetme ve mağfiret eder

Bir kimse,

Günahların çirkinliğini ve sonunun alev olduğunu bilir,
Allahu Zülcelal' in azabına aleyhinde kendi acizliğini hatırlarsa,
günahlardan kendisini muhafaza etmeye gayret etmiş ve tevbeye sarılmış olur

Hiç kimse nefsinin hilelerinden belirlenmiş olup tevbeyi terketmemelidir Çünkü Allahu Zülcelal bir ayeti kerimede:

“Lakin, insan ileriye doğru her zaman kötülük yapmak ister (Kıyame; 5)

buyurmuştur Onun için insan tekrar tekrar kendisini yoklama altında tutmalı, defalarca tevbe üzere bulunmalıdır

Tevbe, insan için ayrıca dünyada ayrıca de ahirette kurtuluştur Allahu Zülcelal tevbe edenleri methederek bir ayeti kerimede:

“Ey Rabb'imiz! Günahlarımızı bağışla Kötülüklerimizi ört, canımızı iyilerle beraber al (Ali İmran; 193) buyurmuştur

Peygamber Efendimiz (SAV)' de bir hadisi şeriflerinde:

“Her kim, tevbe etmeye devam ederse, Allah da onun sıkıntısını neşeye çevirir, darlığına bir çıkış yolu bulur ve ummadığı bir yerden onu rızıklandırır (Buhari Tirmizi) buyurmuştur

Söylenti edilmiştir fakat:

Bir demirci, kızgın demiri eliyle tutuyordu Bunun sebebi sorulunca şöyle anlattı: “Bir kadına aşık olmuştum Ona mülk verip münasebette bulunmayı öneri ettim Bayan dedi fakat: 'Benim kocam var, mala ihtiyacım yok' Bir müddet sonradan kocası öldü Ona evlenme önerge ettim Dedi fakat: 'Çocuklarımı biçare etmek istemiyorum' ve teklifimi reddetti Bir süre sonradan, geçimini sağlama darlığına zihin, bana haber yolladı Ben de: 'İsteğimi yerine getirinceye dek sana bir şey vermem' dedim Teklifimi kabul etti Beraberce bir odaya girince ürperdi Niçin ürperdiğini sorunca: 'İşiten ve görebilen Allah' tan korkuyorum' dedi Ben de onu bıraktım O da: 'Allah seni ateşten korusun' diye dua etti İşte o günden daha sonra dünya ateşi beni yakmıyor Allahu Zülcelal' den beni ahirette de yakmamasını diliyorum dedi

İşte tevbe böyledir Kim Allahu Zülcelal' den korkar ve daima O' nun huzurunda olduğunu hatırlarsa, günah işlemeye cesaret edemez Bu Nedenle de cehennemden kurtulur ve Cenneti Alâ' nın nimetlerine kavuşur Nitekim Allahu Zülcelal tevbe edenlere ahirette büyük mükafatlar vereceğini demeç ederek bir ayeti kerimede şöyle buyurmuştur:

“Ey iman edenler! Arkadaş Canlısı bir tevbe ile Allah' a dönün Umulur oysa Rabb'iniz kötülüklerinizi örter ve sizi altlarından ırmaklar akan cennetlere sokar (Tahrim; 8)

Tevbe, bütün müminlere farzdır İnsan tevbe ettikten sonradan kendisini bütün hata ve günahlardan uzak tutmaya çaba etmelidir Onun için Hz Ali (RA) demiştir ama: “Tevbe etmek farzdır Fakat tevbe etmeyi gerektiren şeyleri ayrılmak ondan önce farzdır

Seyda Muhammed Konyevi (KS) ALLAH BU GECE HÜRMETİNE TÖVBELERİMİZ KABUL ETSİN İNŞALLAH SELAMLAMA DUA İLE *

Üst Alt