Son Konu

Tevhid ve tevhid inancı hakkında ayetler

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Tevhid ve tevhid inancı hakkında ayetler

(Rabbimiz!) Oysa sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız
Fâtiha : 5

İlâhınız bir tek Allah'tır O'ndan diğer ilâh yoktur O, rahmândır, rahîmdir
Bakara : 163

Allah, O'ndan diğer tanrı yoktur; O, hayydir, kayyûmdur Kendisine ne uyku kazanç ne de uyuklama Göklerde ve yerdekilerin hepsi O'nundur İzni olmadan O'nun katında kim şefaat edebilir? O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir (O'na hiçbir şey dar kalmaz) O'nun bildirdiklerinin dışarıda millet O'nun ilminden hiçbir şeyi tamamen bilemezler O'nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine baskı gelmez O, yücedir, büyüktür
Bakara : 255

Hayy ve kayyûm olan Allah'tan diğer ilâh yoktur
Âli İmrân : 2

Rahimlerde sizi dilediği gibi şekillendiren O'dur O'ndan diğer ilâh yoktur O mutlak kuvvet ve hikmet sahibidir
Âli İmrân : 6

Allah, adaleti ayakta tutarak (delilleriyle) şu hususu açıklamıştır ama, kendisinden diğer ilâh yoktur ve ilim sahipleri de (bunu ikrar etmişlerdir Evet) mutlak şiddet ve hikmet sahibi Allah'tan diğer ilâh yoktur
Âli İmrân : 18

Şüphesiz bu (İsa hakkında söylenenler), dürüst haberlerdir Allah'tan başka ilâh yoktur Belirli ki Allah, evet O, mutlak kuvvet ve hikmet sahibidir
Âli İmrân : 62

Nerede olursanız olun vefat size ulaşır; sarp ve sağlam kalelerde olsanız bile! Kendilerine bir iyilik dokunsa «Bu Allah'tan» derler; başlarına bir kötülük gelince de «Bu senden» derler «Tümü Allah'tandır» de Bu adamlara ne oluyor ancak bir türlü laf anlamıyorlar!
Nisâ : 78

Ey ehli kitap! Dininizde aşırı gitmeyin ve Allah hakkında, fiilen başkasını söylemeyin Meryem oğlu İsa Mesîh, ancak Allah'ın resûlüdür, (o) Allah'ın, Meryem'e ulaştırdığı «kün: Ol» kelimesi(nin eseri)dir, O'ndan bir ruhtur (O'nun göre gönderilmiş, yoksa doğrulama edilmiş, yahut da Cebrail tarafından üfürülmüş bir ruhtur) Şu halde Allah'a ve peygamberlerine iman edin «(Tanrı) üçtür» demeyin, sizin için uğurlu edinmek üzere bundan vazgeçin Allah ancak bir tek Allah'tır O, çocuğu olmaktan münezzehtir Göklerde ve yerde ne varsa tümü O'nundur Vekil olarak Allah yeter
Nisâ : 171

Andolsun «Allah, üçün üçüncüsüdür» diyenler de kâfir olmuşlardır Halbuki bir tek Allah'dan başka hiçbir tanrı yoktur Eğer diye geldiklerinden vazgeçmezlerse, içlerinden kâfir olanlara acı bir cefa isabet edecektir
Mâide : 73

De ki: Hangi şey şahadetçe en büyüktür? De oysa: (Adalet peygamber olduğuma dair) benimle sizin aranızda Allah şahittir Bu Kur'an bana, kendisiyle sizi ve ulaştığı herkesi uyarmam için vahyolundu Yoksa siz, Allah ile beraber başka tanrılar olduğuna tanıklık mi ediyorsunuz? De fakat: «Ben buna tanıklık etmem» «O ancak bir tek Allah'tır, ben sizin iki taraflı koştuğunuz şeylerden kuşkusuz uzağım» de
En'âm : 19

De ki: Ne dersiniz; eğer Allah kulaklarınızı sağır, gözlerinizi âmâ eder, kalplerinizi de mühürlerse bunları size Allah'tan diğer hangi tanrı geri verebilir! Bak, delilleri nasıl açıklıyoruz Onlar hâla yüz çeviriyorlar!
En'âm : 46

İşte Rabbiniz Allah O'dur O'ndan diğer tanrı yoktur O, her şeyin yaratıcısıdır Böylece ise O'na kulluk edin, O her şeye vekildir (güvenilip dayanılacak tek varlık O'dur)
En'âm : 102

Rabbinden sana vahyolunana uy O'ndan diğer tanrı yoktur Müşriklerden yüz çevir
En'âm : 106

Andolsun ama Nuh'u elçi olarak kavmine gönderdik Dedi ama: Ey kavmim! Allah'a kulluk edin, sizin ondan diğer tanrınız yoktur Doğrusu ben, üstünüze gelecek büyük bir günün azabından korkuyorum
A'râf : 59

Âd kavmine de kardeşleri Hûd'u (gönderdik) O dedi fakat: «Ey kavmim! Allah'a kulluk edin; sizin O'ndan başka tanrınız yoktur Hâla sakınmayacak mısınız?»
A'râf : 65

Semûd kavmine de kardeşleri Salih'i (gönderdik) Dedi fakat: Ey kavmim! Allah'a kulluk edin; sizin O'ndan diğer tanrınız yoktur Size Rabbinizden açık bir delil gelmiştir O da, size bir mucize olarak Allah'ın şu devesidir Onu bırakın, Allah'ın arzında yesin, (içsin); ona musibet etmeyin; sonradan sizi elem verici bir cefa yakalar
A'râf : 73

Medyen'e de kardeşleri Şuayb'ı (gönderdik) Dedi oysa: Ey kavmim! Allah'a kulluk edin, sizin ondan başka tanrınız yoktur Size Rabbinizden açık bir kanıt gelmiştir; bundan böyle ölçüyü, tartıyı tam yapın, insanların eşyalarını yetkisiz vermeyin Düzeltilmesinden sonradan yeryüzünde bozgunculuk yapmayın Eğer inananlar iseniz bunlar sizin için daha hayırlıdır
A'râf : 85

De ama: Ey insanlar! Doğrusu ben sizin hepinize, göklerin ve yerin sahibi olan Allah'ın elçisiyim Ondan diğer tanrı yoktur, O diriltir ve öldürür Öyle ise Allah'a ve ümmî Peygamber olan Resûlüne fakat o, Allah'a ve onun sözlerine inanır iman edin ve O'na uyun ama içten yolu bulasınız
A'râf : 158

(Yahudiler) Allah'ı bırakıp bilginlerini (hahamlarını); (hıristiyanlar) da rahiplerini ve Meryem oğlu Mesîh'i (İsa'yı) rabler edindiler Halbuki onlara oysa tek ilâha kulluk etmeleri emrolundu O'ndan başka tanrı yoktur O, bunların karşılıklı koştukları şeylerden uzaktır
Tevbe : 31

(Ey Muhammed!) Yüz çevirirlerse de fakat: Allah bana yeter O'ndan başka ilâh yoktur Ben sadece O'na güvenip dayanırım O ulu Arş'ın sahibidir
Tevbe : 129

Eğer (onlar) size yanıt veremiyorlarsa, bilin fakat, o fakat Allah'ın ilmiyle indirilmiştir ve O'ndan başka tanrı yoktur Bundan Böyle siz müslüman oluyor musunuz?
Hûd : 14

Âd kavmine de kardeşleri Hûd'u (gönderdik) Dedi ki: Ey kavmim! Allah'a kulluk edin Sizin O'ndan başka tanrınız yoktur Siz yalan uyduranlardan başkası değilsiniz
Hûd : 50

Semûd kavmine de kardeşleri Sâlih'i (gönderdik) Dedi ki: Ey kavmim! Allah'a kulluk edin Sizin O'ndan diğer tanrınız yoktur O sizi yerden (topraktan) yarattı Ve sizi orada yaşattı O halde O'ndan mağfiret isteyin; daha sonra da O'na tevbe edin Çünkü Rabbim (kullarına) fazla yakındır, (dualarını) kabul edendir
Hûd : 61

Medyen'e de kardeşleri Şuayb'ı (gönderdik) Dedi ancak: Ey kavmim! Allah'a kulluk edin! Sizin için ondan başka tanrı yoktur Ölçüyü ve tartıyı yetkisiz yapmayın Zira ben sizi hayır (ve bolluk) içinde görüyorum Ve ben, gerçekten sizin için kuşatıcı bir günün azabından korkuyorum
Hûd : 84

(Ey Muhammed!) Böylece seni, kendilerinden önce nice ümmetlerin gelip geçtiği bir ümmete gönderdik oysa, sana vahyettiğimizi onlara okuyasın Onlar Rahman'ı inkâr ediyorlar De ama: O benim Rabbimdir O'ndan diğer tanrı yoktur Yalnızca O'na tevekkül ettim ve dönüş yalnızca O'nadır
Ra'd : 30

İşte bu (Kur'an), kendisiyle uyarılsınlar, Allah'ın oysa bir tek Tanrı olduğunu bilsinler ve us sahipleri tamamen düşünüp tavsiye alsınlar diye insanlara (gönderilmiş) bir bildiridir
İbrâhîm : 52

Allah kendi emriyle melekleri, kullarından dilediği kimseye vahiy ile, «Benden diğer tanrı olmadığına dair (kullarımı) uyarın ve benden korkun» diye gönderir
Nahl : 2

İlâhınız bir tek Tanrı'dır Ama ahirete inanmayanlar var ya, onların kalpleri inkârcı, kendileri de böbürlenen kimselerdir
Nahl : 22

Allah buyurdu ki: İki tanrı edinmeyin! O fakat bir Tanrı'dır O halde yalnız benden korkun!
Nahl : 51

De fakat: Ben, yalnızca sizin gibi bir beşerim (Şu var fakat) bana, İlâh'ınızın, sadece bir İlâh olduğu vahyolunuyor Artık her kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa, iyi iş yapsın ve Rabbine ibadette hiçbir şeyi karşılıklı koşmasın
Kehf : 110

Allah, kendisinden diğer ilâh olmayandır En güzel isimler O'na mahsustur
Tâhâ : 8

Muhakkak ki ben, sadece ben Allah'ım Benden başka ilâh yoktur Bana kulluk et; beni kutlamak için namaz kıl
Tâhâ : 14

Sizin ilâhınız, yalnızca, kendisinden diğer ilâh olmayan Allah'tır O'nun ilmi her şeyi kuşatmıştır
Tâhâ : 98

Eğer yerde ve gökte Allah'tan başka tanrılar bulunsaydı, yer ve gök, (bunların nizamı) muhakkak bozulup gitmişti Çağrıda Bulunmak ama Arş'ın Rabbi olan Allah, onların yakıştırdıkları sıfatlardan münezzehtir
Enbiyâ : 22

Senden önce hiçbir resûl göndermedik oysa ona: «Benden diğer İlâh yoktur; şu halde bana kulluk edin» diye vahyetmiş olmayalım
Enbiyâ : 25

İsmail'i, İdris'i ve Zülkif'i de (yâdet) Hepsi de sabreden kimselerdendi
Enbiyâ : 85

De oysa: Bana yalnızca, sizin ilâhınızın oysa bir tek Allah olduğu vahyedildi Hâla müslüman olmayacak mısınız?
Enbiyâ : 108

Biz, her ümmete (Kurban kesmeye uygun) hayvan cinsinden kendilerine rızık olarak verdiklerimiz üstüne Allah'ın adını ansınlar diye kurban kesmeyi zorunlu kıldık İmdi, İlâhınız, bir tek İlâh'tır Böylece ise, O'na teslim olun (Ey Muhammed!) O ihlâslı ve iddiasız insanları müjdele!
Hac : 34

Onlar arasından kendilerine: «Allah'a kulluk edin Sizin O'ndan başka bir tanrınız yoktur Hâla Allah'tan korkmaz mısınız?» (mesajını ileten) bir peygamber gönderdik
Mü'minûn : 32

Allah evlât edinmemiştir; O'nunla beraber hiçbir tanrı da yoktur Aksi takdirde her tanrı kendi yarattığını sevk ve idare eder ve mutlaka onlardan biri diğerine galebe çalardı Allah, onların (müşriklerin) yakıştırdıkları şeylerden münezzehtir
Mü'minûn : 91

Mutlak başat ve yargı olan Allah, fazla yücedir O'ndan diğer tanrı yoktur, O, yüce Arş'ın sahibidir
Mü'minûn : 116

(Halbuki) büyük Arş'ın sahibi olan Allah'tan başka tanrı yoktur
Neml : 26

(Onlar mı bahtı açık) yahut gökleri ve yeri yaratan, gökten size su indiren mi? O suyla, bir ağacını bile bitirmeye gücünüzün yetmediği güzel güzel bahçeler bitirdik Allah'tan başka bir tanrı mı var! Doğrusu onlar sapıklıkta sürekli bir güruhtur
Neml : 60

(Onlar mı hayırlı) yoksa birincil her yerde yaratan, daha sonra yaratmayı tekrar eden ve sizi keza gökten keza yerden rızıklandıran mı? Allah'tan başka bir tanrı mı var! De ancak: Eğer içten söylüyorsanız siz emin delilinizi getirin!
Neml : 64

İşte O, Allah'tır O'ndan başka tanrı yoktur Önünde de, sonunda da hamd O'nundur, hüküm O'nundur Ve oysa O'na döndürüleceksiniz
Kasas : 70

De oysa: Söyleyin bakalım, eğer Allah üzerinizde gündüzü ta kıyamet gününe kadar kesintisiz devam ettirse, Allah'tan başka, istirahat edeceğiniz geceyi size getirecek tanrı kimdir? Hâla görmeyecek misiniz?
Kasas : 72

Allah ile birlikte diğer bir tanrıya tapıp yalvarma! O'ndan başka tanrı yoktur O'nun zâtından diğer her şey değil olacaktır Hüküm O'nundur ve siz ancak O'na döndürüleceksiniz
Kasas : 88

Ey millet! Allah'ın size olan nimetini hatırlayın; Allah'tan başka size gökten ve yerden rızık verecek bir yaratıcı var mı? O'ndan diğer tanrı yoktur Nasıl oluyor da (tevhidden küfre) çevriliyorsunuz!
Fâtır : 3

(Resûlüm!) De oysa: Ben sadece bir uyarıcıyım Tek ve kahhâr olan Allah'tan diğer bir tanrı yoktur
Sâd : 65

Allah sizi bir tek nefisten (Âdem'den) yarattı, sonra ondan da eşini yarattı Sizin için hayvanlardan sekiz benzer meydana getirdi Sizi de annelerinizin karınlarında üç katlı karanlık içinde dağıtılmış safhalardan geçirerek yaratıyor İşte bu yaratıcı, Rabbiniz Allah'tır Mülk O'nundur O'ndan başka tanrı yoktur Öyleyken nasıl oluyor da (O'na kulluktan) çevriliyorsunuz?

De ki: Ben de ama sizin gibi bir insanım Bana ilâhınızın bir tek İlâh olduğu vahy olunuyor Bundan Böyle O'na yönelin, O'ndan mağfiret dileyin Karşılıklı koşanların vay haline!
Fussilet : 6

Gökteki İlâh da, yerdeki İlâh da O'dur O, hakîmdir, her şeyi bilendir
Zuhruf : 84

O'ndan diğer ilâh yoktur (Her şeyi O) diriltir ve öldürür Sizin de Rabbiniz, önceki atalarınızın da Rabbidir
Duhân : 8

Bil ki, Allah'tan başka ilâh yoktur (Habibim!) Keza kendinin hem de mümin erkeklerin ve mümin kadınların günahlarının bağışlanmasını dile! Allah, gezip dolaştığınız yeri de duracağınız yeri de bilir
Muhammed : 19

Allah ile beraber başka bir tanrı edinmeyin Zira ben size O'nun tarafından (gelmiş) açık bir uyarıcıyım
Zâriyât : 51

Veya onların Allah'tan diğer bir tanrısı mı var? Allah, onların iki taraflı koştukları şeylerden uzaktır
Tûr : 43

O, o kadar Allah'tır ki, O'ndan başka tanrı yoktur Görülmeyeni ve görüleni bilendir O, esirgeyendir, bağışlayandır
Haşr : 22

O, pek Allah'tır ki, kendisinden diğer hiçbir tanrı yoktur O, mülkün sahibidir, eksiklikten münezzehtir, selâmet verendir, emniyete kavuşturandır, gözetip koruyandır, üsündür, istediğini zor kullanarak yaptıran, büyüklükte eşi olmayandır Allah, müşriklerin müşterek koştukları şeylerden münezzehtir
Haşr : 23

Allah; O'ndan başka hiçbir ilâh yoktur Müminler yalnız Allah'a dayanıp güvensinler
Tegâbün : 13

O, doğunun da batının da Rabbidir O'ndan diğer ilâh yoktur Öyleyse yalnız O'nun himayesine sığın
Müzzemmil : 9 *

Üst Alt