Son Konu

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Forumdas

Editor
Katılım
6 Ara 2022
Mesajlar
7,544
Tepkime
15,298
Puanları
113
Konum
adana
Web
forumdas.com.tr
Credits
-11
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Karayolları trafik polisleri, Mobese kameraları ve diğer yetkililer tarafından sürekli olarak denetleniyor. Bu denetlenme sonucunda, trafik kurallarına uymayan sürücüler ve araçlar cezalandırıyor. Çeşitli bir sebepten ötürü trafik cezasına çarptırıldı iseniz ve bu cezayı hak etmediğinizi düşünüyorsanız size güzel bir haberimiz var! Gelen trafik cezasına itiraz hakkınız mevcut. Peki, cezalara itiraz nasıl yapılmaktadır?

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edebilirim?

Trafik cezasına itiraz işlemleri tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde trafik cezasının niteliğine göre Sulh Ceza Hakimliğine ya da 30 gün içerisinde İdare Mahkemesine yapılabiliyor.

Trafik cezasına itiraz etmek istiyorsanız, öncelikle gerekli evrakları toplamanız gerekiyor.

Trafik Cezasına Hangi Belgelerle İtiraz Edilebilir?

Trafik cezalarına itiraz edebilmeniz için ilk olarak bazı belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Dava dilekçesi (sulh ceza hakimliğine (veya istisnai olarak da idare mahkemesine))
  2. Ruhsat fotokopisi
  3. Araç sahibinin Ehliyet ve kimlik fotokopisi
  4. Trafik idari para cezası karar tutanağı tebligatının fotokopisi
  5. Trafik idari para cezası karar tutanağının fotokopisi
  6. Ödeme yapılmış ise dekont

Hangi Durumlarda Trafik Cezama İtiraz Edebilirim?

Trafik cezalarına itiraz edebileceğiniz durumları şu şekilde ifade edebiliriz:

  • Tarafınıza gönderilen ceza, trafik ihlalinden kaynaklanmışsa,
  • Radar uyarı levhası olmayan yerden, hız sınırı için ceza yemişseniz,
  • Ceza tarafınıza gönderildiyse ve bunun içerisinde herhangi bir delil yoksa,
  • Belediye araç sahiplerine yeteri kadar otopark sunmamışsa, sizler de park yasağından dolayı ceza almışsanız bu cezalara itiraz edebilirsiniz.

Trafik Cezamı Nereden Görebilirim?

Tarafınıza kesilen trafik cezalarını öğrenmek için illa ki belgelerin elinize geçmesine gerek yok. Bunun dışında E-Devlet platformu üzerinden de cezalarınızı öğrenebilirsiniz. E-Devlet dışında PTT, EGM ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitelerini kullanabilirsiniz.

Trafik Cezasına İtiraz Süreci

Trafik cezasına itiraz etme şeklini yukarıda ifade ettik. Peki, bu süreç nasıl işliyor? Başvurunuz mahkeme tarafından kabul edilirse, dilekçenizin bir örneği, ilgili kuruma gönderilir. Dilekçenize en geç 15 gün içerisinde cevap gelir. Mahkeme, duruma göre, tarafları belirli bir günde ve saatte dinlemek için çağırabilir. Dinleme sırasında, iki tarafında avukatları mahkeme salonunda hazır bulunur. Karar mahkeme tarafından verilerek ceza iptal de edilebilir, geçerliliği devam da edebilir.

Trafik cezasına itiraz etme prosedürü de bu şekilde ilerlemektedir. Adınıza ya da plakanıza haksız olarak ceza yazıldığını düşünüyorsanız belirtilen süre içerisinde itiraz edebilirsiniz. Eğer konu hakkında çok fazla bilginiz yoksa konu ile ilgili bir avukattan gerekli bilgi ve destek alabilirsiniz.

Dava Görülmeden Trafik Cezamı Ödedim

İtiraz hakkınızı kullanmanıza rağmen, cezanızı ödemiş olabilirsiniz. Eğer davanız olumlu sonuçlanırsa, yatırmış olduğunuz tutar size iade edilecektir. Eğer olumsuz olarak cevap alırsanız, ödediğiniz ceza dışında, mahkeme masraflarını da ödemeniz gerekecektir. Bu hakkı, haklı olduğunuzu düşündüğünüz durumda kullanmanızı öneriyoruz.
 
Üst Alt