Son Konu

Trafik haftasıyla ilgili skeç örneği - Trafik haftası ile ilgili skeç

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Trafik haftasıyla ilgili skeç örneği Trafik haftası ile ilgili skeç

TRAFİK CANAVARI
Kişiler:
Spiker
Ekrem Kulaksızoğlu
Feridun Yanıkyüz
Hidayet Dörtparmak
Üzeyir Sarıkaş

Süsleme: Arka planda trafik göze çarpan levhaları Sahne ortasında beş koltuk, üç sehpa vs
(Perde açıldığında; sunucu besbelli almak üzere bütün kişiler oturmaktadırlar, Kişiler meslekierine uygun giyinmişlerdir}

SPIKER İyi akşamlar, sevgili seyirciler Ülkemiz ne yazık ki, trafik kazalarında dünyada liste başı Trafik canavarı, namı diğer trafik azraili günde sıradan 1015, yılda 78 bin kişinin canını almakta Keza bu ejderha, peşinde binlerce sakat dertli, bağrı yanık, öksüz ve milyarlarca maddi hasar bırakmaktadır Bu trafik canavarına bundan böyle kırmızı ışık yakmalıyız Bu trafik canavarını kıtır kıtır kesmeliyiz Suçlu kim? Bu yaranın ilacı ne? Bu trajediyi kimler sahneliyor? Hatalı nerede? Bu canavar suyu nereden içiyor? İşte bu sorulara cevap bulabilmek nedeniyle bir tartışma programı hazırladık Konuklarımızla burada bu sorunu ayrıntılı olarak tartışacağız Bu program sayesinde bir trafik kazasını bile önlesek kendimizi mutlu sayacağız Evet, acilen sayın tartışmacıları tanıtayım sizlere: Şehirlerarası otobüs sürücüsü sayın Ekrem Kulaksızoğlu Trafik görevlisi sayın Feridun Yanıkyüz Minibüs sürücüsü sayın Hidayet Dörtparmak sayın Üzeyir Sarıkaş Evet, sayın tartışmacılar, açık sözlü olalım, insafsızca eleştirelim birbirimizi Nazik olmanın sırası yok Kimse kimsenin gözünün yaşına bakmasın Unutmayın cümbür cemaat mensup olduğu kesim adına konuşacak
DöRTPARMAK Sayın Spiker, hemen ben traktör, bisiklet, tren, gemi, uçak sürücüleri adına da mı konuşacağım?
SARIKAŞ Tabii Onlar da sizin meslekten Hatta at sürücüleri adına da konuşacaksınız
DöRTPARMAK Değil eşek! Eşek sürücüleri adına da mı konuşacağım yani?
SPIKER Evet, sayın Dörtparmak, tüm sürücüler dedik ya! Hatta el arabası sürenler namına da konuşacaksınız
DöRTPARMAKYok deve!
SPIKER Deve sürücüleri adına da konuşacaksınız
YANIKYÜZ Sayın Spiker, siz kendinizi tanıtmayı unuttunuz
SUNUCU Unutmadım efendim, gerek görmedim Beni tanımayan var mı?
KULAKSIZOĞLU Var Kusura bakmayın, ben sizin adınızı bilmiyorum
SUNUCU Nasıl otur? Siz televizyon izlemez misiniz?
KULAKSIZOĞLU Haayır Ben gece gündüz yollardayım Yemek molalarında ara sıra izliyorum Fakat sizi hiç görmedim
YANIKYÜZ Ooo, çok uzattınız fakat! Sayın Spiker, yemin mi ettiniz adınızı söylememeye? Söyleyin gitsin efendim
SUNUCU Bu bir kibir meselesi, nasıl tanımazlar beni?
KULAKSIZOĞLUTanımıyorum efendim, zor kullanarak mı?
DöRTPARMAK Trafik tıkandı Sayın Kulaksızoğlu, sayın Spiker'nun adı Tacettin, soyadı da Dişiaçık Acilen kuytu ettin mi?
KULAKSIZOĞLU Dişiaçık mı? Ne acayip bir soyadı
SPIKER Beğenemediniz mi? Sizin soyadınız mı iyi Kulaksızoğlu Babanızın mı, dedenizin mi kulağı yoktu?
KULAKSIZOĞLU Dedemin yokmuş, ne olacak?
DöRTPARMAK Beyler, ağırbaşlı olun Trafik kazalarını tartışırken, elinizden bir kaza çıkmasın Ona bakarsanız, hepimizin soyadları nesil Yok Dörtparmak, değil Yanıkyüz, değil Sarıkaş
YANIKYÜZ Lâubalilik istemem! Dedem bu soyadını nerden almış biliyor musunuz?
SARIKAŞ Biliyorum, nüfus memurluğundan
YANIKYÜZ Rahmetli fazla yiğitmiş! Kavgadan hiç çekinmezmiş Kalleşlik İştef Uyurken arkadaşı yüzüne kavgalı demir basmış Adı yanık yüze çıkmış Natürel o arkadaşının suyunu ısıtmış rahmetli!
SARIKAŞ Hamamcı mıymış dedeniz?
YANIKYÜZ Laubalilik istemem! Yeilovv kaş
SARIKAŞ Ne aramak istedi hemen bu?
SPIKER ingilizce yeilovv sarı aramak, sayın Sarıkaş
SARIKAŞ İngilizce yüz ne demek?
SUNUCU Bilmiyorum, daha oraya gelmedik
DöRTPARMAK Sayın Sunucu, siz bu tartışmayı yönetmekle görevlisiniz Niye patavatsız tartışmaları önlemiyorsunuz?
SPIKER Sayın Dörtparmak, siz hiç gerekli olarak şerit değiştirdiniz mi? Ben de zorunlu olarak girdim bu tartışmaya
YANIKYÜZ Sayın Dörtparmak şerit değiştiremez, basarım cezayı! Daktilo şeridi mi değiştiriyor öyle?
DöRTPARMAK Biz sürücüleri siz sinir yapıyorsunuz Biz sinir olunca da kaza oluyor
YANIKYÜZ Sinirli ırk şoför olmamalı!
SPIKER Nihayet tartışma başladı
YANIKYÜZ Trafik kazalarının birçok şoför hatasından kaynaklanıyor
KULAKSIZOĞLU Bu sözleriniz gerçeği yansıtmıyor, sayın Yanıkyüz
YANIKYÜZ Bana yalancı mı diyorsunuz yani?
SPIKER Bu dek da kibar olmayın demedik beyler Sayın Yanıkyüz, trafik kazalarının tek suçlusu sürücüler değil
SARIKAŞ Yüzde doksan onlar suçludur!
DöRTPARMAK Sizin matematiğiniz de zayıf, sayın yellovv, pardon Sarıkaş
SARIKAŞ Ben yüzde hesaplarını yüzde yüz bilirim!
KULAKSIZOĞLU Kazaların belli başlı nedeni siz yayalarsınız Sayın Sunucu, sayın Sarıkaş yolcular adına da tartışacak mı?
SUNUCU Evet Tüm yayalar, bütün yolcular, yani sürücü ve trafik görevlilerinin dışarıda kalan tüm Ahali adına tartışacak Yani Bu değin
SARIKAŞ Balıkçı kayıklarını Ben ne diyecektim? Neyse ben kazazedelerin namına da tartışacağım
DöRTPARMAK Benim için ayrım etmez, ister kazazedeler namına, isterse ilçezedeler adına tartışın
SARIKAŞ Sayın Spiker, müdahale etmeyecek misiniz? Bakın iğneleyici konuşuyor!
SPIKER Becerebiliyorsanız siz de konuşun Gerçekleri su yüzüne çıkarın da, nasıl çıkarırsanız çıkarın
SARIKAŞ Hakiki, zeytinyağı gibi suyun üzerinde Trafik kazalarının nedeni sürücülerdir Her minibüse
binişimde, her önüme minibüs çıkışında yüreğim ağzıma geliyor
DöRTPARMAK Madem öyle, çiğneyin yüreğinizi bitmiş yutun Biz Ölüm Meleği mi olduk fakat, pek korkuyorsunuz?
YANIKYÜZ Siz sürücüler Azrail'in mesai arkadaşısınız
SUNUCU Sayın tartışmacılar, birbirinizi kuru kuruya suçlamayın Suçlamalarınıza kanıtlar gösterin, Sayın Yanıkyüz, neye dayanarak sürücüleri Ölüm Meleği'e benzetiyorsunuz?
YANIKYÜZ Neye olacak, can almalarına dayanarak söylüyorum
DöRTPARMAK Biz can almıyoruz, can kurtarıyoruz Cankurtaran sürücüleri her gün can kurtarıyorlar; İşte haber?
SARIKAŞ Ne yani sürücülerin hiç mi hatası yoktur?
DöRTPARMAK (Makamla) Hatasız kul olmaz, hatamla sev beniEsas suçlu siz yayalarsınız Daha yürümesini bilmiyorsunuz Caddede Leylâ gibi yürüyorsunuz
YANIKYÜZ Tabii sizler de Mecnun gibi sürüyorsunuz arabayı Leylâ'nın üstüne
DöRTPARMAK övünmek gibi olmasın, bizler Mecnun gibi de severiz
SARIKAŞSevsinler! :
YANIKYÜZ Siz sürücüler içmeyi de seversiniz Alkol sizi çarpar, siz de arabayı
KULAKSIZOĞLU Çarpıtıyorsunuz sayın Yanıkyüz Bazı arkadaşlarımız bazen İki tek atıyor diye, hepimizi alkolik sayamazsınız Yayalar ve siz içmiyor musunuz sözde? Yayalar içiyor, zilzurna olup, lodosa yakalanmış filika gibi ışık, levha dinlemeden caddede sallanıyorlar Trafik de başaşağı oluyor Ayrıca kendi canlarını, ayrıca de sürücülerin başlarını yakıyorlar Sayın Yanıkyüz, yayalara niçin alkol muayenesi yapmıyorsunuz?
YANIKYÜZ Hangi birine yapalım? Keza yayaların alkol almaları, trafik açısından böylece risk arz etmiyor
DöRTPARMAK Şarz mı ediyor yani?
SUNUCU Sayın sürücüler, lakin sizler can taşıyorsunuz
DöRTPARMAK Patlıcan içeren kamyon sürücüsü arkadaşlarımız da var
SPIKER Değil mu dedik yani?
DöRTPARMAK Bir damla neye fayda? Basın sayın ağzı pardon Dişiaçık, biz sürücüler de içki alıyoruz, fakat ne vakit? Akşam evde, düğünlerde, eğlencelerde
YANIKYÜZ Siz onu benim külahıma anlatın
DöRTPARMAK Hani külahınız yanınızda yok?
YANIKYÜZ Derhal sizinle külahları değişeceğiz Sizi kibar olmaya misafir etme ediyorum
DöRTPARMAK Düğüne misafir etme edecek değilsiniz ya! '134'
YANIKYÜZ Siz sürücülerin bir hatanız da böyle çok, dik ve küfürbaz konuşmalarınızdır
DöRTPARMAK Kargo kullanan bir arkadaş var, o çok küfürbaz konuşur Bu işin raconu bu
SARIKAŞ Sizin minibüsleriniz de meyhane gibi Teybi ardına kadar açıyorsunuz Kendinizi müziğe kaptırınca da kuralları çiğniyorsunuz
DöRTPARMAK Biz kaide yok, sakız çiğneriz Ne yani siz müzik dinlemiyor musunuz?
SARIKAŞ Ben müzik dinlerim böylece arabesk dinlemem
DöRTPARMAK Kenarbesk mi dinlersiniz?
KULAKSIZOĞLU Bizler yolcuları mutlu edebilmek için müzik çalıyoruz Ayrıca müzik sürücüyü rahatlatır Müzik kazalara yol açmaz, kazalara yol kapatır
YANIKYÜZ Siz otobüs sürücüleri, müziği kendi ruhunuz İçin yok, hanımefendi yolcuların ruhlarını etkilemek için çalıyorsunuz Şarkıcı yallah sürücüdedikçe, siz de aynadan bayanları dikizliyorsunuz Oysa gözlerinizin önünüzde oln^şı, gerekiyor Havanız o biçim! Apoletli gömlek, Mercedes markalı kravat, düşük kemer pantolon, ikide bir yağlanıp taranan saçlar, gözlük, ağızda Marlboro sigarası Habire hava basıyorsunuz
KULAKSIZOĞLU Hava basmazsak araba arıza yapar Bayanlar konusunda da günahımızı alıyorsunuz Onlar bizim kardeşlerimizdir Biz onlara ast gözle bakmayız
YANIKYÜZ Bu sözlere benim karnım tok
KULAKSIZOĞLU Buraya gelmeden önce bu sözleri mi yediniz?
YANIKYÜZ Lâubalilik istemem!
SARIKAŞ Niye kabul etmiyorsunuz, trafik anarşisini yaratan siz sürücülersiniz
DöRTPARMAK Siz neden trafik canavarının pençeleri olduğunu kabul etmiyorsunuz? Hiçbir trafik kuralını bilmiyorsunuz Ansızın önümüze çıkıyorsunuz Bizleri yanıltan her zaman sizlersiniz Gerçekten sizlere de yaya ehliyeti vermeleri gerekir Yürümesini bilmeyene sürücü ehliyeti verilmemeli
YANIKYÜZ Ne eyvah oysa, bu konuda size hak tahsis etmek zorundayım sayın Dörtparmak Maalesef yayalar da çok ihlâl ediyorlar trafik kurallarını Ehliyeti olmayan trafiğe çıkmamalı
SARIKAŞ Ehliyeti olmayan işe gidemeyecek mi yani?
YANIKYÜZ İşine gelirse! Ne kırmızı, ne cadde, ne yaya geçidi, ne levha, ne polis, ne korna, ne durak dinliyorsunuz! Dağda yürür gibi şehir halkı içinde yürüyorsunuz
DöRTPARMAK (Alkışlar) Yaşşa, bravo, sayın Yanıkyüz!
YANIKYÜZ Ziyafet istemez! Nedir siz yayalardan çektiğimiz? Yayalara Ait geçidi varken, akrobat olup demir parmaklıklardan atlıyorsunuz! Maradona topa nasıl çalım yapıyorsa, siz de arabalara böylece çalım yapıyorsunuz!
KULAKSIZOĞLU Ağzınıza sağlık durumu, sayın Yanıkyüz!
YANIKYÜZYağ istemez!
SARIKAŞ Ya siz, ya siz! Ağzınızda düdük, belinizde silah Kendinizi kovboy sanıyorsunuz Biniyorsunuz ücretsiz arabaya, bol bol geziyorsunuz Çıkıyorsunuz şoför avına Hoşgörü İçin durduruyorsunuz arabaları, basıyorsunuz cezayı!
DöRTPARMAK (Alkışlar) Yaşşa, bravo, sayın Sarıkaş!
SARIKAŞ Eğer siz trafik görevlileri görevinizi iyi yapsanız kazalar bu dek fazla olmaz!
YANIKYÜZ Size kırmızı ışık yakıyorum, durun!
SARIKAŞ Sizler de sürücülerin yarısı değin suçlusunuz!
DöRTPARMAK Hayır, siz yayaların yarısı değin
SARIKAŞ Bu trafik canavarının başı siz sürücülersiniz,
YANIKYÜZ Fazla dürüst Ayaklan da siz yayalarsınız
SARIKAŞ Gövdesi de siz görevlilersiniz
SPIKER Evet, ağız dalaşı bir sonuca ulaştı demektir Apaçık bir canavar var Bu canavarı sürücüler, yayalar ve görevliler oluşturuyor
KULAKSIZOĞLU Ya hava koşulları, ya hayvanlar, ya yolların durumu, ya araçlar, ya elde olmayan nedenler?
SUNUCU Onlar da canavarın kuyruğu, boynu, midesi falan oluyor
YANIKYÜZ Bizler bu canavarın bir parçası değil, düşmanıyız!
KULAKSIZOĞLU Suçlu siz trafik görevlileri ve yayalardır!
SARIKAŞ Suçlu siz sürücüler ve görevlilerdir! YANIKYÜZ Suçlu sürücüler ve yayalardır! DöRTPARMAK Suçlu sizlersiniz! (Yanıkyüz'ün yakasından miktar)
SARfKAŞ Suçlu sizlersiniz! (Kulaksızoğlu'nun yakasına yapışır)
YANIKYÜZ Suçlu sizlersiniz! (Dörtparmak'ın yakasına yapışır)
KULAKSIZOĞLU Suçlu sizlersiniz! (Sankaş'ın yakasına yapışır)
SUNUCU (Düdük çalar) Durun efendiler, durun! Bu canavar neyle besleniyor, onu hiç düşündünüz mü? Bu canavar eğitimsizlikle besleniyor El ele verip eğitimsizliği ortadan kaldırırsak, bu canavar da acından ölür! Sayın seyirciler, sizleri de bu canavarı öldürmeye çağırıyorum Bizlere katlandığınız için teşekkür ederim Kazasız belasız günler hoşçakalın
(Perde iner)

Şerafettin KARADAĞ

TRAFİK HAFTASI SKEÇ MISAL

Sürücü 1:Tren gelir,güzel kazanç ley ley leylimley
Şoför 2:Alo,bu akşam maç izlemeye gidelim mi?
Yurttaş:Aman Allahım kaza olmuşHemen 112 yi arayayım(alo telaş Fatih İlköğretim okulunun önünde kaza olmuş hekim gelsin155 ide arayayım(alo telaş Fatih İlköğretim okulunda trafik kazası oldu polisler gelmeli hemencecik)
Hekim:Hemen sedye getirin yaralılar uzansın(cankurtaran ve vatandaş getirecek)
Hemşire:Buyrun doktor bey ivedi durum malzemeleri(Hastalar ah diyerek acılarını belirtecek)
Hekim:Kısa bir muayeneden daha sonra)Manâlı bir şeyleri değil geçmiş olsun
Cankurtaran:Öyleyse biz sedyeleride alıp gidebiliriz(Vatandaşla beraber sedyeleri içeri alırlar)
Hekim:EvetHaydi hemşire hanım bizde gidelimPolis beyde işini rahatça yapsın
Hemşire ve doktor bey(yaralılara dönerek geçmiş olsun diyecek ve gidecekler)
Trafik polisi:Evet efendiler, ruhsat
Şoför 1:ŞeyIıııııııMalesef değil
Şoför 2:IıııııııBenimde değil
Trafik polisieki hala ehliyet vardır her hâlükarda
Sürücü 1:ŞeyIıııııııMalesef yok
Şoför 2:IıııııııBenimde değil
Trafik polisi:OoooBak sen keza sorumsuzca kaza yap hem ehliyette ruhsatta olmasınAnlaşıldı bu olayı duruşma çözecek bekleyin hakime derdinizi anlatırsınız(Polis içeri girer ve hakimle iki yardımcısı bir sırayla beraber dışarı çıkar)
Dominant:EvetMahkeme başlasınSiz sürücüler sorumsuzca davranıp trafik kurallarına uymamakla ve halkın can güvenliğini tehlikeye düşürmekle suçlanıyorsunuz
Şoför 1:Kim etken bey?Biz mi?Tümü iftira yok böyle bir şey(gülümseyerek söyler)
Sürücü 2:EvetHakim beyArkadaş içten söylüyorYok böyle bir şeyHatta biz kaza bile yapmadık sayılır
Baskın:Yalan söylüyorsunuzPolisler kamerayla olan biten her şeyi çekmiş(sinirli bir şekilde)
Şoför 1:Şey dominant bey ben kalbi kırık ve pişmanım
Şoför 2:Evet başat bey bende çok üzgünüm
Baskın:YooooYok o kadar hem yalan söylemek,ayrıca kuralara uymamak,gereken ceza neyse alacaksınız(sürücüler başlarını öne doğru eğerler)
Başat Yanındakilere danıştıktan sonradan)EvetKarar verildiSizi trafik kurallarına uymayarak insanların hayatını patavatsız ve güvenilmez bir şekilde tehlikeye atmak suçundan 1 yıl,yalan söylemek suçundanda bir yıl almak üzere toplam iki yıl hapse hükümlü ediyorumGardiyanlar hemencecik gelip suçluları hapse götürün olur ya akılları orada başlarına kazanç
Gardiyan 1:Geldim baskın bey
Gardiyan 2:Haydi suçlular yürüyün bakalım

Suçlular(sürücüler)en son geri dönüp elele tutuştuktan daha sonra Trafik kurallarına uymamak ya ölüm veya hapisle sonuçlanırderler

CEHALETİN BEDELİ

KONU:
Sivil Savunma Günü, Cahillik sonucu sakat kalan dört kişinin anıları ve Sivil Savunma ile tanışmaları
OYUNCULAR:
Görevli, 1 Adam, 2 Adam, 3 Adam, 4 Adam
YARDIMCI OYUNCULAR:
Çaycı, Hizmetli
SAHNEDEKOR:

Sakatlar Derneği Bekleme Salonu, 1 Masa, 5 Sandalye

Dört birey sakatlar derneği bekleme salonunda bir masanın etrafında oturmuş konuşmaktadırlar Önlerinde birer simit, çaylarını beklemektedirler Hizmetli yerleri süpürür Onlara yaklaşarak
Hizmetli: Güzel geldiniz
Diğerleri: Sağol Güzel bulduk
1 Adam: Ya bu sakatlık ne değin zor Bugün karşıdan karşıya geçemedim Biri gelip yardım etmese orda öylece kalacaktım
2 Adam: Haklısın Ben de etrafımdaki acıyan gözlerden bıktım bundan böyle Halk Müziği bizi dilenci sanıyor hürmet etmek için illa da sağlıklı mı olmak lüzum?
sırası gelmişken çaycı kazanç ve önlerine birer çay koyar Üçüncü adam dere bardağını eline alarak söze katılır
3 Adam: Sormayın Güç bizim işimiz zooor
Görevli: Merhaba Güzel geldiniz Nasılsınız?
4 Adam: Hayatın güçlüklerinden bahsediyoruz Malum sakatlık şiddet
Görevli: Sakıncası yoksa Neden sakat kaldığınızı sorabilir miyim?
1 Adam çayından bir yudum alarak söze başlar
1 Adam: Ben o zamanlar ufak bir çocuktum Elektrikli eşyalarla oynamayı, prizleri kurcalamayı severdim
Diğerleri: Eee
1 Adam devam eder
1 Adam: Bir gün elime bir tornavida geçirmiş vidalarıyla oynuyordum Nasıl oldu bilmiyorum Böylece bir sarsıldım ki hala derhal gibi hatırlıyorum Kardeşlerim beni görüp ne olduğunu ayrım ettiler Beni tutup sürüklemek istediler ama onları da benim gibi elektrik çarptı Hatalı müdahalenin sonu işte Halimiz apaçık Allahtan onlara bir şey olmadı
Görevli ikinci adama dönerek
Görevli: Ya siz?
2 Adam eliyle çenesini sıvazlayarak söze başlar
2 Adam: İki ay bir trafik kazası geçirdim Aslını sorarsanız bacağım incinmişti Sakat kalmazdım ama o yardım edenler değil mu!!!
Diğerleri bu sözlere şaşırır Merakla sorarlar
Diğerleri: Nasıl yani? Yardım edildiği için mi bu ışık halkası geldin?

2 Adam: Evet Hayırseverlik defalarca yardımsever olmuyor Neyse ben anlatayım siz karar verin Dediğim gibi iki ay dek oluyor Arabamla bir ağaca çarpmıştım Kazanın şiddetiyle kendimden geçmişim Gözlerimi açtığımda ayrım ettim fakat, etrafımda onlarca insan toplanmış, bazıları arabanın kapısını açmaya, bazıları camları kırmaya çalışıyor Derken kapı açıldı Irice bir adam beni kollarımdan çekmeye başladı Bacağım direksiyona sıkışmış, adam sa zorladıkça zorluyor Ben Yapmayın etmeyin diyorum ama kimin umurunda (Gülerek) Adamlar kafalarına takmış illa beni kurtaracaklar Kocaman olan sert bir hamle ile çekti Zaten ezilmiş olan bacağım bu nedenle kırıldı Sonra bir başkası geldi ve beni sırtlandı Fakat birazcık daha sonra bir çuval gibi yerde buldum kendimi Adam Kusura bakma kardeş belim ağrıdı birden dedi Sağ kolum da orda kırıldı Derken diğerleri Neyse başınızı ağrıtmayayım Küçük bir incinmeyle atlattığım kazadan hastaneye iki kırık ve öyle fazla çürükle varabildim
Diğerleri gülerler
Görevli üçüncü adama dönerek
Görevli: Ya sizin hikâyeniz ne?
3 Adam: Arkadaşlar 7 sene dek önceydi 17 Ağustos günü Ailemle Yalovadaki evimizde oturuyorduk Akşam işten gelmiş, bitap olduğumdan hemen yatmıştım Ilginç bir uğultu ve büyük bir sarsıntı ile yataktan fırladım Ev halkı çığlık atıyor, bir oraya bir buraya koşturuyorlardı Ahmet, uyan yer sarsıntısı oluyor! diye bağırıyorlardı Üstüme bir kazak alıp fırladım Yapı beşik gibi sallanıyordu Ne yapacağımızı bilmiyorduk Bir Uçtan Bir Uca merenlere koştuk Nerden bilirdim merenler depremde en tehlikeli yerlermiş Daha bir iki basamak inmiştim ama, ansızın her yer karardı ve etrafı derin bir sükunet kapladı Aradan ne dek geçti bilmiyorum Arama Kurtarma (AKUT) Ekipleri beni molozların içinden çıkarttılar Gözlerim ailemi arıyordu fakat kimseyi göremiyordum Anında nerede ve nasıl olduklarını sordum Fakat çok geç kaldığımı, benim dışımdaki herkesin hayatını kaybettiğini öğrendim (Yaşlı gözlerini silerek) Senelerdir kendimi suçluyorum ve affedebileceğimi sanmıyorum Çünkü o evi ben bulmuş ve babama almamız için çok ısrar etmiştim Depreme aleyhinde dayanıklı olup olmadığı aklıma gelmemişti bile Cehaletim ve dikkatsizliğim keza sevdiklerimi elimden aldı keza de gördüğünüz gibi sakat kalmama neden oldu
Diğerleri dertli ve acıyarak üçüncü adama bakarlar Görevli söze başlar
Görevli: Bu olay ne yazık ancak böylece çok vatandaşımızın başına geldi Acıdır ama hala kimse depreme aleyhinde aklıselim yok, korunma yollarını bilmiyor
3 Adam: Bunun yanında, Zorunlu Deprem Sigortamızı da yatırmıyorduk Babam Ne gerek var? diyordu Bu yüzden evimizin bedelini de geri alamadım Gördüğünüz gibi böyle açıkta, sakat ve muhtaç kaldım
Görevli ve diğer üç adam dördüncü adama dönerler
4 Adam: Bana hiç bakmayın arkadaşlar Sizin başınıza gelenler her zaman bilgisizlikten gelmiş Benim durumum sizden ayrı Başıma ne geldiyse talihsizliğim yüzünden geldi O zamanlar lise son sınıftaydım ve üniversiteye hazırlanıyordum Bir gün bizimkiler kardeşlerime göz kulak olmamı tembihleyerek, bir akrabamızı ziyarete gittiler Içten odama çıktım Aradan birkaç saat geçmiş, kitaplarıma gömülmüştüm Ağır bir duman kokusuyla irkildim Koku daha alçak kattan geliyordu Olamaz! dedim Kardeşlerim altında! Hemen fırlayarak odalarına koştum Ceyda yatağında uyuyordu Kaldırıp dışarı çıkardım Bahçede beklemesini söyledim Derhal biran önce Serkanı bulmalıydım Konut dumanların içinde kalmıştı Bense Kardeşimi bulmadan gitmeyeceğim diyordum içimden Bütün odaları yoklama ettim yoktu Tuvalet, banyo derken geriye doğru yalnızca mutfak kaldı Son bir umutla mutfağa girdim Kardeşim mutfağın köşesinde yerleşik, elinde bir kibrit kutusu, Ben yaptım abi! Ben yaptım! diyerek ağlıyordu Bunları sonradan konuşuruz Derhal hemen buradan çıkmalıyız dedim Serkanı tuttuğum gibi kapıya fırladım Ama çıkmamız mümkün değildi Alevler kapıyı sarmış, geçit vermiyordu Kilimi üstümüze örtüp dışarı çıkmayı başardık Evin holü cehennem gibiydi Eşyaların herkes alev topu olmuş üstümüze yağıyordu Türlü güçlüklerle kapıya yaklaştık Kurtulduğumuzu düşünüyordum ama tavan çöktü ve kendimizi alevlerin aralarında bulduk Serkan hıçkırarak Abi yanacağız burada, beni affet diye ağlıyordu Bense bir yanlamasına ona Üzülme kardeşim, buna müsade vermeyeceğim diye teselli veriyor üstelik ona gözlerimden akıcı yaşları muhakkak etmemeye çalışıyordum Elbiselerimizin yanmaya başladığını gördüm Ve yapılabilecek bir şey kalmamıştı Artık umudumu kaybetmiştim Tam o an kapıyı kıran iki itfaiyeci kapıyı kırarak bizi kurtardı O felakette yanan sol kolumu kaybettim ve kardeşim Serkan da dumandan zehirlendi ve aylarca hastanede yattı (Başını aşağıda eğer)
Diğerleri: Senin başına gelen de bizimkinden öbür değilmiş İhmalkarlığından olmuş ne olduysa Kardeşlerin küçük ve sana emanet edilmiş, niçin yalnız bıraktın Kibritle oynayarak yangına sebep olmak ufak çocukların fazla kere yaptığı bir şey
Görevli dört adama içten dönerek söze başladı
Görevli: Arkadaşlar! Siz ve etrafınızdaki kişiler Sivil Savunma Kulübünün faaliyetlerine hiç katılmadınız sanırım Başınıza gelenler defalarca bu yüzden
Diğerleri: (Şaşırarak) Sivil Savunma Kulübü mü? O ne ancak?
Görevli: Tabi Sivil Savunma Kulübü yangın, zelzele ve savaşlarda nasıl davranılması gerektiğini, bir kaza ve yıkım yaşanması halinde nasıl ilkyardımda bulunulacağını anlatır, öğretir Bunları öğrenmiş olsaydınız bu acıları yaşamak zorunda kalmazdınız
Bunları duyan dört hasta Sivil Savunma hakkında data edinmeye karar verirler ve bir ay sonra burada buluşmak üzere ayrılırlar
1 AY SONRADAN
Dört adam tekrar benzer yerde buluşurlar Geçen süre içersinde internetten, kitaplardan ve değişik kuruluşlardan data edinmişlerdir Öğrendiklerini anlatmaya başlarlar
1 Adam: Arkadaşlar, elektrik çarpan bir kişiye dokunmak son derece tehlikeliymiş Önce elektrik kontağını kapatmalı sonra elektriği iletmeyen bir şeyle teması kesmeliymişiz Keza çocukların elektrikli eşyalarla ve prizlerle oynamasını engellemeli, titiz olmalıymışız
Diğerleri: Yaa
2 Adam: Ben de kazalarda yapılacak ilkyardım konusunda data edindim Ağırbaşlı ve ihtiyatlı davranılması gerekiyormuş Bilinçsiz ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmayan şahısların müdahale etmemesi gerekiyormuş Sağlık ekibi, ambulans ve güvenlik güçlerinin kaza yerine gelmeleri beklenmeliymiş Kırık ve kanama durumunda nelerin yapılması gerektiği de öğrenilmesi gerekiyormuş Çünkü en minik ev kazalarında bile başımıza gelebilecek bir durummuş
3 Adam: Ev alırken ve kiralarken depreme karşı dayanıklılığının bilinmesi gerekiyormuş Ve zorunlu yer sarsıntısı sigortasının da yatırılması gerekiyormuş Bu Nedenle depremde bir hasar olursa paramızı geri alabilirmişiz Ayrıca depremde neler yapılması gerektiğini de öğrendim
Diğerleri: Eee Ne yapmak gerekiyormuş
3 Adam: Depremde en güvenli yerler kolon ve kirişlerin olduğu yerlermiş Meren, asansör, balkon ve çatı altları ise çok tehlikeliymiş Büyük eşyaların duvarlara sabitlenmesi gerekiyormuş Depremde hemen dışarı çıkmamalı, deprem bitene kadar güvenli bir yerde beklemeli ve yaşam boşluğu oluşturmalıymışız Depremden daha sonra güvenli bir yere artan bir şekilde beklemeliymişiz
4 Adam: Bizim çocuk Atatürk İlköğretim Okulunda okuyor Okullarının sitesinde bu konularla ilgili bilgiler yer alıyormuş Yangın, yer sarsıntısı, su baskını, yıkım, savaş ve diğer konularda ne yapılması gerektiği, alınacak tedbirler ve ilkyardım anlatılıyormuş Ben de oradan bir takım bilgilere ulaştım
Diğerleri: Adresi nedir?
4 Adam: Yangından korunmak için önlemler alınmalıymış Evde yangını söndürmek için bir su kovası, bir girdap ve yangın söndürme tüpü olması gerekliymiş Çocukların gözlenmesi ve başıboş bırakılmaması şartmış Ülkemizde o kadar çok yangın küçük çocukların ateşle oynamasından çıkıyormuş Keşke tüm bunları daha önce öğrenmiş olsaydık
Diğerleri: Keşke
Öğretmen: Evet çocuklar Tiyatromuzu izlediniz Sizler de bu arkadaşlar gibi bir gün Keşke dememek için Sivil Savunma Kulübünün faaliyetlerine katılarak, zelzele, yangın, savaş, kaza, su baskını, yaralanma, zehirlenme ve öteki durumlarda nasıl davranmanız gerektiğini öğrenin, hayatınıza uygulayın
Oyuncular el ele tutuşarak seyircileri selamlarlar
Oyun sırasında projeksiyon cihazı ile gösterme desteği verilebilir, Hastaların anlattıkları olayların canlandırılması yapılabilir

YAZAN:Uğur KEBAPÇI (İngilizce Öğrt) *

Üst Alt