Son Konu

Türkiye Kripto Para Ekosistemi Ortak Canlı Yayını Gerçekleşti

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
bagmszyayn_f.png

Hepimizin yakından takip ettiği üzere son günlerde bilhassa ana akım medya Thodex olayıyla birlikte, kripto para dalıyla ilgili çok sık içerik üretmeye başladı. Ama bu içeriklerin birçoğu yanlış aktarılmış bilgilerle dolu olduğu için kripto para ekosistemine ziyan verir niteliğe büründü. Tam olarak bu sebepten dolayı yanlış aktarılan bilgileri düzeltmek ve kripto para dünyasının gerçeklerini konuşmak gayesiyle kesimin önde gelen isimleri ve medya kuruluşları ortak bir canlı yayın düzenledi. 4 kısımdan oluşan canlı yayına iştirak hayli yüksekti. Ortak canlı yayın BTCHaber, Coin-Turk, Coinkolik, Koin Bülteni, Muhabbit ve Uzmancoin sitelerinin YouTube kanalında yayınlandı.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter
ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yayın moderatörlüğünü Kriptomeda Kurucusu Eray Dengiz’in yaptığı ortak canlı yayında şu kısımlar ve konuklar yer aldı:

• Finans Kısmı: Ebru İnanç moderatörlüğünde gerçekleşti. Konuklar Turan Sert, Vedat İtimat ve İslam Memiş oldu.
  • Teknoloji Kısmı: İhtilal Danyal moderatörlüğünde, Cemil Şinasi Tıbbın, Mert Susur, Tansel Kaya ve İsmail Hakkı Polat iştirakiyle gerçekleşti.
  • Hukuk Kısmı: Elçin Karatay moderatörlüğünde gerçekleşti. Konuklar Celil Öztürk ve Ece Ildır oldu.
  • Medya Kısmı: Alp Işık moderatörlüğünde, Aytunç Yıldızlı, Erhan Kahraman, Fatih Taşdemir, Sevinç Yavuz ve Onur Ceddim iştirakiyle gerçekleşti.
Programın birinci kısmında konuşan TİM Danışmanlık kurucu ortağı Dr. Vedat İtimat, hem finansal okuryazarlık hem de dijital okuryazarlık konusunun ne kadar değerli olduğuna vurgu yaparak başladı. İnanç, şu sözleri kullandı:

“Finansal okuryazarlık kâfi değil, dijital okuryazarlık da lazım. Kripto paralar yüksek volatiliteye sahip varlıklar. Bu nedenle yatırım yapmak isteyen bireyler, risklerini ölçemiyorlarsa bu piyasaya girmemeleri lazım. Kripto para alım satım platformları aracıdır. Orası para tutma yahut para saklama yeri değil. Borsa muteber olsa dahi orada para tutmamak lazım. Bu, yatırımcının sorumluluğunda.”

Gündemle alakalı konuşan bir öbür isim blockchain uzmanı Turan Sert, kripto paraların asıl vazifesinin bireylerin daha özgürleşmesine yardımcı olmak olduğunu lisana getirdi. Sert, kişisel cüzdanların değerine vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Bireylerin bu özgürleşmeyi yaşamaları ve riskleri azaltmaları için paralarını, kripto para borsalarında tutmak yerine kendi cüzdanlarına çekmeleri en doğrusu olur.”

Sert, gündemde yer alan borsa bahsiyle alakalı olarak ise şunları söyledi:

“Burada bir numaralı husus, aracı kurumlarda, Türkiye’deki mevcut sermaye piyasalarındaki aracı kurumlarda olduğu üzere, müşterilere ilişkin olan TL mevduatların muhafazalı hesap olarak bankalarda tutulması ve borsalar tarafından dokunulmaması gerekiyor.”

Regülasyon konusuna değinen Vedat İtimat ise şunları söyledi:

“Regülasyon gerekli fakat yapan regülasyon gerekli. Regülasyonun hem yatırımcıyı müdafaası hem de inovasyonun önünü kesmemesi gerekiyor. Türk borsalarına bakar mısınız. Regülasyonda bir manileri yok, bunu yapabilecek durumdalar. Lakin o denli bir öz regülasyon, o denli bir özdenetimleri var ki ekstra riskli süreçleri eser gamına koyup kullanıcılarına sunmuyorlar.”

Analist İslam Memiş ise “Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kaygılıyız açıklamasını, yasak koymasını ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kripto paralar haramdır fetvasını da yanlış buluyorum. Zira bunun altının doldurulması gerekiyor” sözlerini kullandı.

Yanlış Bilgilendirme Konusu

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi İsmail Hakkı Polat, ana akım medyada yapılan yanlış bilgilendirmelere tenkitte bulundu. Polat, mevzuyla ilgili olarak şu tabirleri kullandı:

“Yıl olmuş 2021. Siz genç bir kitleye hitap ediyorsunuz, Bu genç kitle 2 milyar dolar dediğiniz vakit sorgulayan bir kitle. Siz burada bile teknoloji kullanamaz bir gazetecilik yaptığınız vakit ortalığı velveleye veriyorsunuz.”

Blockchain teşebbüsçüsü Cemil Şinasi Tıbbın de şunları söyledi:

“Blockchain ile kripto paraların ayrışmasının gerektiği üzere gerçekleşmediğini biliyoruz. Birçok insan kulaktan dolma bilgilerle kurunun yanında yaşı da yakıyor. Yapılmış ya da yapılacak yeterli işleri de engellemeyi öneriyorlar. Borsaların merkezileştirilmesi gerektiğini söylüyorlar lakin biz merkeziyetsiz hale getirmek için çalışıyoruz.”

Programın bu kısmında ayrıyeten blockchain dünyasında yapılan kıymetli blockchain projeleri hakkında da bilgilendirme yapıldı.

Programın hukuk kısmında ise kripto paraların yasal durumu hakkında konuşuldu. Bilhassa Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalara vurgu yapıldı. 2 hafta içerisinde bir düzenleme yapılacağına dair yapılan açıklamalar hakkında konuşan Avukat Ece Ildır, şunları söyledi:

“Uluslararası düzenlemeler içerisinde kripto varlıklar açık bir formda düzenlenmemişse de borsalara ait düzenlemelerin olduğunu görüyoruz. Bizim iki haftalık süreçte bütün her şeyin düzenlenmesini beklememiz çok yanlışsız bir yaklaşım olmayacaktır.”

Elçin Karatay ise “Büyük ihtimalle birinci olarak alım satım platformlarına ait bir düzenleme, saklama ve alım satım süreçlerine ait de birtakım kurallar gelecektir diye kestirim ediyorum” diye konuştu. Karatay ayrıyeten şunları söyledi:

“Düzenlenmesi gerektiğini söylediğimiz taraf blokzincirin merkeziyetsiz tarafı değil. Merkezileştirilmiş platformlara ait düzenlemeler. Zira çok kolay bir düzenleme ile geçtiğimiz haftalarda yaşanan olaylar yaşanmayabilirdi.”

Vergi Konusu

Ece Ildır, vergi konusunda nasıl bir düzenleme yapılması gerektiğine ait ise “Caydırıcı olmayan ve cezalandırıcı bir sistem değil, tam bilakis vergi manasında teşvik edici bir sistem getirebilirsek yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye çekebiliriz” tabirlerini kullandı.

Kripto para dünyasının değerli isimlerinden Celil Öztürk ise “Vergi oranı, sizin bu piyasaya nasıl baktığınız teşvik mi yoksa dizginlemek mi istediğinizle alakalı. Ben vergi konusunun oransal olarak biraz yüksek olabileceğini, bunun ekosistem ismine hiç yararlı olmayacağını düşünüyoru” dedi.

Programın son kısmında ise medya ve kripto para bölümü konuşuldu.

Cointelegraph Türkçe yönetici editörü Erhan Kahraman, küresel medyada Türkiye konusuna vurgu yaparak, “Global medyanın Türkiye’ye algısı, ana akım medyanın kripto paraya algısı nasılsa tıpkı o formda devam ediyor. Bizim kendimizi globalde daha âlâ anlatabilmek için ana akım medyadaki gazetecilere kripto paraları düzgün bir biçimde anlatmamız gerek” diye konuştu.

Coin-Türk muharrirlerinden blockchain teşebbüsçüsü Onur Ceddim, “Bizim yaptğımız iş nitekim sevilmeden yapılacak bir iş değil. Evvelden sitede 50 şahıslar 100 bireyler gezinirken haber yaratmaya çalışmak güç işlerdi. Artık her şey hoş gidiyor” sözlerini kullandı.

Medya kısmında genel olarak, ana akımın yanılgılarından ve kripto para medyasının bu kusurları düzeltmek için gayret göstermesi gerektiğinden bahsedildi.

Üst Alt