Son Konu

TÜSİAD’dan Dijital Akademi Projesi: İşim Gücüm Geleceğim

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
TUSIAD-Isim-Gucum-Gelecegim.png

Genç profesyonellerin   web sitesinden başvurarak başta yapay zeka ve data analitiği olmak üzere, geleceğin teknoloji alanlarına dair fiyatsız eğitim alabilecekleri İşim Gücüm Geleceğim’in birinci yılında on bin kişinin eğitim alması planlanıyor. Kesin gaye; dört yılda yüz bin kişi.

Dijital dönüşümü kıymetli gündem unsurlarının ortasına alan, ekonomik büyümeye tesirini ve milletlerarası alanda rekabet edebilme gücüne katkısını her fırsatta vurgulayan TÜSİAD, dönüşüm süreciyle birlikte muhtaçlık duyulan nitelikli insan kaynağının oluşturulması için de değerli bir adım attı. TÜSİAD’ın üyeleri ortasında yapmış olduğu anket çalışmasının ortaya çıkardığı insan kaynağı muhtaçlığını temel alan İşim Gücüm Geleceğim platformu, genç profesyonellerin ilgi duydukları alanlardaki çevrimiçi eğitimlerden fiyatsız olarak faydalanmalarına imkan sağlıyor. Platformda “Veri Bilimi, Yazılım Geliştirme, Bilgi Tahlili ve Görselleştirme, Bulut Tahlilleri, Taşınabilir Uygulama Geliştirme, Yapay Zekâ, Siber Güvenlik” olmak üzere yedi eğitim programı bulunuyor.

Dijital fırsatlardan faydalanarak güçlü bir büyüme sağlamak isteyen kurumların bilgi ve bağlantı teknolojileri alanında eğitim almış, nitelikli iş gücüne muhtaçlığı var. İşim Gücüm Geleceğim platformundaki eğitimleri tamamlayıp sertifikasını alacak şahıslar yeni kuşak teknolojileri gündemine alan ve ehil insan kaynağına erişmek isteyen kurumların gereksinimine yanıt verebilecek.

Simone Kaslowski: Ülkemizde teknoloji üretim ve kullanma yetkinliğinin artırılması vizyonuna paralel olarak işgücünün bu dönüşüme ayak uydurması konusunda katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Simone-Kaslowski.jpg

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan TÜSİAD Lideri Simone Kaslowski; teknolojinin süratli gelişimi ve değişen iş modelleri nedeniyle, yeni kuşak dijital marifet ve yetkinliklerle donatılmış insan kaynağı gereksiniminin istihdam siyasetleri açısından öncelikle kıymetlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kaslowski kelamlarına şöyle devam etti:

“Gerek dijital dönüşümün getirdiği paradigma değişimi gerekse şu an içinde bulunduğumuz Covid-19 süreci dijital dönüşüme salt teknoloji perspektifinden değil, iş yapış biçimlerinin, işlerin ve istihdamın dönüşümü perspektifinden de bakmamız gerekliliğini pekiştirmiştir. TÜSİAD olarak istihdamın tekrar nasıl şekilleneceğini anlamak için iki hususa odaklanılması gerektiğine inanıyoruz. Birincisi mevcut çalışanların bu dönüşüme ahengi, başkası ise yeni neslin bu periyodun gerektirdiği, gereksinim duyduğu yetkinliklerle donatılmış olarak iş hayatına atılmasıdır. Yaptığımız rapor çalışmaları ve farkındalık etkinliklerinde gerek mevcut işgücünün gerekse yeni kuşağın dönüşümünün kıymetinin altını çiziyoruz.

İşim Gücüm Geleceğim Projesi ile ülkemizde teknoloji üretim ve kullanma yetkinliğinin artırılması vizyonuna paralel olarak işgücünün bu dönüşüme ayak uydurması konusunda katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Geleceğin iş ortamına ve dijital çağın mesleklerine hazırlıklı olma hedefiyle öğrenciler ve genç profesyoneller için bir online eğitim platformunu hayata geçiriyoruz. Bu platformun, iş dünyasının muhtaçlık duyduğu dijital marifetlerle donatılmış nitelikli insan kaynağını artırmasını ve bu kaynağın istihdam imkanlarıyla buluşmasına yardımcı olmasını hedefliyoruz.

TUSIAD-Isim-Gucum-Gelecegim-Basin-Toplantisi.jpg

Serkan Sevim: Türk İş dünyası olarak bizim de küresel rekabet, sürdürülebilirlik ve inovasyon için teknolojinin itici güzünden çok daha fazla yararlanmamız lazım.

Aktifliğin konuşmacılarından, TÜSİAD İdare Heyeti Üyesi ve Dijital Yuvarlak Masa Lideri Serkan Sevim ise Türkiye’nin dinamik nüfusunun birçok alanda olduğu üzere teknoloji ve inovasyon alanında da değerli bir potansiyel oluşturduğuna dikkat çekti. Sevim ayrıyeten; “Dünya ekonomilerinin kökten dönüşüm sürecine tanıklık ediyoruz. Klâsik iktisatların yerlerini dijital ekonomilere bıraktığı günümüzde pandemi dijital dönüşümü inanılmaz hızlandırdı ve hayati hale getirdi. Global ölçekte dijital teknoloji eserleri ve ticaretinde de esaslı dönüşümler yaşanıyor. Dijitalleşme ile Türk iş dünyası olarak bizim de küresel rekabet, sürdürülebilirlik ve inovasyon için teknolojinin itici güzünden çok daha fazla yararlanmamız lazım. Yeni iş kollarından, yeni mesleklerden bahsediyoruz.  Bu nedenle gençlerimize katma pahası yüksek marifetler kazandırarak, onlara yenilikçi meslek ve gelişim imkanları sunmalıyız. İşim Gücüm Geleceğim Projesi ile de bu gayeyle kıymetli bir adım atıyoruz” dedi.

Burak Aydın: Genç profesyonellerin istihdam imkanları ile buluşmalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

İşim Gücüm Geleceğim projesinin ayrıntılarını iştirakçilerle paylaşan TÜSİAD Bilgi ve Bağlantı Teknolojileri Çalışma Kümesi Lideri Burak Aydın ise hususla ilgili değerlendirmesinde; “Sürdürülebilir rekabet avantajı sağlayabilmek gayesiyle 21. yüzyıl dijital marifet ve yetkinlikleriyle donatılmış nitelikli insan kaynağı her geçen gün kıymetini artırıyor. Nitelikli insan kaynağı bütün dünyada az bulunan fakat yüksek talep gören bir kaynak ve dijital ekonominin/dönüşümün en kıymetli itici gücü. TÜSİAD İşim Gücüm Geleceğim Projesi ile yeni kuşak teknolojiler odağında öğrencilerin ve genç profesyonellerin fiyatsız online eğitim platformu aracılığı ile dijital yetkinliklerinin ve hünerlerinin geliştirilmesini ve yüksek talep gören kaynak havuzuna eklemeyi hedefliyoruz böylece istihdam imkanları ile buluşmalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz” sözlerini kullandı.

Uzun vadede ulusal ve memleketler arası prestiji olan bir eğitim ve sertifika programına dönüşmesi amaçlanan İşim Gücüm Geleceğim platformuna katkı sağlayan kurum ve kuruluşlar ise şöyle:
  • Platin sponsorlar: Medianova, Sabancı DX, SAP
  • Altın sponsor: Microsoft
  • İçerik ortakları: Cisco, IBM, Microsoft, SAP, Palo Alto
  • Tahlil ortakları: enocta, Nebula.co
  • Tüzel takviye paydaşı: Turunç

Üst Alt