Son Konu

Urfa Usulü Acılı Kurubiber Patlıcan Dolma

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Urfa Yolu Acılı Kurubiber Patlıcan Dolma Tanımı İçin Malzemeler

Dış gereci için;
  • Kuru biber ve patlıcan
İç harcı için;
  • 2,5 su bardağı pirinç
  • 3 adet soğan
  • Sıvıyağ
  • 3 yemek kaşığı acı biber salçası (Acıdaki damak zevkinize ve salçanızın acılık derecesine nazaran ölçüsü ayarlayabilirsiniz)
  • 3 adet orta uzunluk domates
  • Tuz
  • Karabiber
  • Pulbiber
  • Yenibahar

Urfa Tarzı Acılı Kurubiber Patlıcan Dolma Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. Kuru biber ve patlıcanlar ipte oluyor, 1 ipi tam yapacaksınız verdiğim ölçüler ülkü (Mesela ben 1 ip biber 1 ip patlıcan yapıyorum bu ölçülerle)
  2. Öncelikle almış olduğunuz dolmalık biberi ve patlıcanı ipinden çıkarıyoruz ve yıkıyoruz tozları gitsin diye.
  3. Ardından büyükçe derin bir tencere de suyu kaynatıyoruz, fokurdayan suyun içine atıyoruz sırasıyla 10 ar dakika kaynayan suyun içinde haşlanmalarını sağlıyoruz (Çok haşlayıp dağılmamasına dikkat ediniz)
  4. Haşlanan biber ve patlıcanlarımızı süzerek bir tepsiye aktaralım.
  5. Dolmaları elimizde doldurmamız gerekiyor çok doldurursak hamur kalır pirinçler. Azar azar ve denetimli dolduralım.(Doldurma ve tencereye dizim halini fotoğraflarda göstermeye çalıştım) [*]Dolma taşı yahut üzerini bastıracak formda tabak yardımıyla kapatalım ve üzerini geçecek formda su ekleyelim ve tencerenin kapağını kapatmadan o biçimde üstündeki dolma taşı yahut tabakla kapattığınız formda en az 1 saat kısık ateşte denetimli formda pişirelim. Şimdiden deneyen herkese afiyet şeker olsun

Not: Tanımdaki dolma harcıyla taze kabak yahut kuru zerzevat çeşitlerini, kapya biber vs içinde kullanabilirsiniz.

Urfa Yöntemi Acılı Kurubiber Patlıcan Dolma Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt