Son Konu

Uyku kalitenizi test edin

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Uyku kalitenizi deneme edin VKV Amerikan Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezi Şefi Dr Sabri Deva; halk için en önemli 3 gereksinim olduğunu vurguluyor ve bunları şöyle sıralıyor: “45 saatte tatmin edici geliyor Herkesin beyni 8 saat uykuya ihtiyaç duymayabiliyor 4–5 saat de yeterli gelebiliyor ve kişi 3 saat yatakta anlamsız bir şekilde dönüp duruyor Bir insanın uyuması için zorunlu zaman; ‘ertesi gün kendisini dinlenmiş, sağlıklı, şen ve mutlu hissettiği süre’ olarak tanımlanıyor Ara Sıra kişi saatlerce uyumak isteyebiliyor ya da günlerce… Birikmiş yorgunluğunu ödemeye çalıştığında böyle oluyor Uykuyu kredi kartı hesabına benzetirsek; siz biyoloji ile ilgili ihtiyacınızdan daha eksik uyursanız uyku kredi kartı hesabınızdan para çekmiş oluyorsunuz Bu kart sonunda size ekstrenizi gönderiyor Sizin borcunuz var ve bu dekontu ödemek zorundasınız “Uyku kalitenizi test edelim Aşağıdaki sorular uyku alışkanlıklarınız ve sorunlarınız hakkında bir değerleme elde etmenize asistan olacaktır Size yerinde olduğunu düşündüğünüz şıkları not alıp toplayın ve sonradan dipteki açıklamaları okuyun Ama unutmayın ama, bu test bir uyku rahatsızlığınız olup olmadığı konusunda size bir hafıza belirlemek amacıyla hazırlanmıştır Gerçekte bir uyku rahatsızlığınızın olup olmadığına ama hekiminiz karar verebilir 1) İyi uyuduğunuzu düşünüyor musunuz? a Deliksiz uyuyorum b Uyuyamıyorum c arada bir uyanıyorum d Uzun süre uyanık kalıyorum 2) Sabah uyanmakta zorluk çekiyor musunuz? a Tam vaktinde uyanıyorum ve hemen yataktan çıkıyorum b Uyanmakta güçlük çekiyorum c Biraz daha uyuma ihtiyacı duyuyorum, yataktan basit çıkamıyorum d Zamanından önce uyanıyorum ve bu beni bezginlik hissettiriyor 3) Gün içinde kendimi: a Dinç ve enerjik hissediyorum b Çoğunlukla yorgun hissediyorum c Yemekten sonra bir tartma çöküyor, uyumak istiyorum d ara sıra kendimi uyuklar buluyorum 4) Uykudayken: a Fazla sık rüya görüyorum b Horluyorum, nefesim daralıyor, hava alma ihtiyacı hissederek uyanıyorum c ara sıra but kasılması ve kramplar geçiriyorum d Gece bir anda uyanıyorum, çığlık atma, yataktan sıçrama gibi sonradan hatırlamadığım şeyler yapıyorum 5) Sıradan bir gece uykusunda: a Hiç uyanmam b 12 kez uyanırım c 56 defa uyanırım, hiç uyuyamadığım da olur d Hiç uyuyamam 6) Uyandıktan sonradan kendinizi ne süre zinde hissediyorsunuz? a Hemencecik b 10 dakika daha sonra c Kahvaltıdan daha sonra d Öğlene doğru 7) Akşamları: a Uyumlu olarak benzer saatte yatarım b Halsiz hissettiğimde yatarım c Fazla geç saatlere dek uyanığımdır d Sabah uykuya dalarım, gece ayaktayımdır Değerlendirme: 1’den 7’ye değin soruları cevaplayın A’lar çoğunluktaysa uyku kalitenizin iyi olduğunu düşünebilirsiniz B’ler çoğunluktaysa sıkıntılı bir uykunuz var; C’ler çoğunluktaysa tedavi gerektiren bir rahatsızlığınız olduğundan şüphelenebilirsiniz D’ler çoğunluktaysa derhal tıbbi yardım almanız gerekiyor!  

Üst Alt