Son Konu

Valve ve GPD, Win Max 2 SteamOS Desteği İçin Birlikte Çalışıyor

teknoloji

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Valve’in Steam Deck oyun konsolunu yakın vakitte tüm ayrıntılarıyla incelemiştik. Büyük ilgi gören bu aygıt, bildiğiniz üzere özel tasarlanan Aerith APU ve SteamOS işletim sistemiyle birlikte geliyor. Indiegogo kampanya sayfasındaki bir tartışmaya nazaran Valve, yakında piyasaya çıkacak olan Win Max 2 oyun konsolunda optimize edilmiş bir SteamOS tecrübesi için üretici GPD HK ile ortak bir çalışma yürütecek.

Daha evvel ayrıntılarından bahsettiğimiz GPD Win Max 2, bir IndieGogo kitle fonlama projesiyle birlikte satışa çıkacak. Kısaca “4G Oyun Dizüstü Bilgisayarı” olarak tanımlanan konsol, AMD ve Intel işlemci seçenekleriyle geliyor. Ayrıyeten varsayılan olarak Windows 11 işletim sistemi yüklü olduğunu belirtelim. Win Max 2’de bir AMD APU olduğundan ötürü doğal olarak oyunseverler SteamOS takviyesi konusunda meraklı.

GPD-Win-Max-2-ve-Steam-Deck-SteamOS.jpg

GPD Win Max 2 ile ilgilenen oyuncular, kitle fonlama sayfasında bu husus hakkında sorular sormaya başladı. Bir GPD yetkilisi ise Valve’ın “6800U sürümü için Steam OS işletim sistemini optimize edeceğini” açıkladı. Sonrasında ise GPD’nin Mart 2022’den beri Valve ile temas halinde olduğu ortaya çıktı. Lakin bu cins bir ortak çalışmanın gerçekleşmesi için en azından altı ay vakit gerekli.
Sira-Disi-Tasinabilir-Oyun-Cihazi-GPD-Win-Max-2-4.jpg
Steam Deck vs GPD Win Max 2
GPD’nin yeni jenerasyon konsolu aslında Steam Deck’e rakip, lakin fotoğraflardan görebildiğiniz üzere başka taşınabilir konsollara nazaran çok farklı. Dizüstü bilgisayarlara emsal biçimde açılıp kapanan bir kapağa, 10.1 inç boyutundaki büyük bir ekrana ve çağdaş oyun pad’ine sahip.

Öte yandan AYANEO ve ONEXPLAYER üzere AMD Ryzen APU’lardan faydalanan birçok farklı konsol var. Valve, şayet uygun ortam oluşursa öbür üreticilerle emsal çalışmalar yürütebilir.

Üst Alt