Son Konu

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Dikkat edilmesi gereken detaylar

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
windows-10-format-atma-nasil-yapilir-dikkat-edilmesi-gereken-detaylar-4kfB.jpg

Windows 10 format atma adımları vakit zaman akıllarda soru işaretlerine neden olabiliyor. Format atmak, bilgisayar kullanıcılarının en çok merak ettiği hususlar ortasında yer alır.

Format atarak bilgisayarların işletim sistemi yenilenir ve bilgisayar verimli formda kullanılabilir hale gelir. Çabucak çabucak birçok bilgisayarda kendi işletim sistemi vardır ve işletim sistemi olmayan bilgisayarlara da format atmak gerekir. Format atmak, işletim sistemini yenilemeye ve bilgisayarın performansını artırmaya fayda.

Format Öncesi Dikkat

Format atmadan ise bilgisayardaki bilgileri yedeklemek gerekir. Windows 10’a format atma işlemi birkaç kademeden oluşur ve öncelikle bilgisayardaki dataların yedeklenmesi gerekir. Daha sonra internet tarayıcısı kullanarak Windows 10 suram evrakını indirmek ve indirilecek argümanı ayarlamak gerekir. Daha sonra BIOS ayarlaması yaparak disk biçimlendirilir ve Windows 10 kurulumuna geçilir.

Windows 10 Format Atma Süreci Nasıl Yapılır?

Windows 10 format atma sürecinde en değerli adımlardan biri, heyetim belgesini indirmektir ve bunun için Microsoft web sitesini kullanmak gerekir.

• Windows 10 format atma basamağında ilgili bilgiye ulaşıldığında bilgisayarda ne yapmak istiyorsunuz uyarısı müellif ve öteki bir bilgisayar için yükleme medyası seçerek ileri butonuna basılır.

• Windows 10 konseyimi yaparken 64 Bit işletim sistemi seçmek ve evrakın yükleneceği USB belleği bu doğrultuda biçimlendirmek gerekir.

• Format atarken bir öbür kıymetli nota da BIOS ayarlarıdır ve bilgisayarın markasına nazaran BIOS’a ulaşma tuşu farklıdır.

• Masaüstü bilgisayarlarda ekseriyetle delete tuşu BIOS ekranına ulaşılan tuştur ve bu tuşa daima ve süratli hızlı basıldığında Boot Priority ekranı açılır.

• Açılan ekranda heyetim belgesini en üst sıraya alarak süreci kaydetmek gerekir.

• Dizüstü bilgisayarlarda ise çoklukla F1, F2 yahut F10 tuşları kullanılarak Boot Device Priority ekranına ulaşılır.

• Kayıt süreci tamamlandıktan sonra bilgisayar tekrar başlatılır ve heyetim ekranı masaüstünde etkin hale gelir.

• Ürün anahtarım yok seçeneğine tıklayarak ileri butonuna basılır.

• Açılan pencereden kullanılmak istenen sürüm seçilir ve formatlama ekranına ulaşılır.

• Bu noktada disk ve hafıza seçimi yapılarak heyetim sonlandırılır ve bilgisayar yine başlatılarak muhakkak bir mühlet sonra işletim sisteminin kurulumunu tamamlayarak açılır.

• USB kullanmadan da Windows 10’a format atmak mümkündür.

• Windows 10 suram belgesini indirmek için kullanıcıya sorulan ne yapmak istiyorsunuz ekranından birinci adım seçilir ve bilgisayarı yükseltmek için belge indirilir.

• Dosyanın içeriği ve kullanıcı mukavelesini onaylayarak ileri butonuna basılır ve bu noktada hangi belgeleri hafızada saklamak istediği kullanıcıya sorulur.

• Saklanmak istenen belgeler seçilir ve ileri tuşuna basarak Windows 10 format atma sürecine başlanır. Gerekli bilgiler seçilerek ilerlenir ve suram tamamlanır.
Windows 10’a CD kullanarak format atmak işletim sisteminin büyük boyutta olması nedeniyle mümkün değildir. Bu nedenle birçok kullanıcı 8 GB’dan büyük USB kullanarak format atma süreçlerini gerçekleştirir. Öte yandan USB ile format atmak hem süratli hem de daha inançlıdır.

Windows 10 Format Atma Süreci Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar Nelerdir?

Bilgisayara format atmak, hassas ve dikkat isteyen bir süreçtir ve bu süreci yaparken kimi ayrıntılara odaklanmak gerekir. Öncelikle bilgi yedeklemesi yaparken hakikat bilgilerin yedeklenmesi değerlidir. En kıymetli ayrıntı ise format evrakının dikkatli ve gerçek süreç sırasıyla sıralanması gerekir. Hazırlanan format belgesinde süreçleri gerçek uygulamak, formatın başarılı olması için hayati kıymet taşır. Format atarken lisan seçimi de değerlidir ve süreç sırasında bilgisayarda güç kaybı olmamalıdır. Bu nedenle bilgisayarı şarja bağlamak ve süreçler esnasında bilgisayarın başında bulunmak gerekir. BIOS ayarlarına ulaşmak için hakikat tuş kombinini bilmek kıymetlidir ve tuş kombinasyonunu bilmeyen kullanıcıların üretici firma ile bağlantıya geçerek öğrenmesi gerekir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

• Flash bellek ile format atma nasıl yapılır? Windows heyetimi İçin USB hazırlama adımları

• Freedos nedir? Freedos bilgisayarlara Windows 10 nasıl kurulur?

• Windows 10 ekran görüntüsü nasıl kaydedilir? İşte Windows 10'la görüntü kaydı alma adımları

• Yayınlanan yeni Steam anketi, Windows 11'in platformda süratle yükseldiğini gösteriyor. Linux ve macOS içinse durum pek parlak değil

• Çin'den çok sert bir karar: Hem Windows'u bırakıp Linux'a geçiyorlar, hem de tüm bilgisayarlarını değiştiriyorlar!

Üst Alt