Son Konu

Windows 10’da Mikrofon Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

urgot01

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bilgisayar kullanırken güvenlik önlemleri alacak çeşitli tedbirler vardır. Mikrofon çok sık kullandığınız bir donanım değilse, devre dışı bırakmak iyi bir güvenlik önlemidir. Bunlardan biri de bilgisayarınızın mikrofonunu devre dışı bırakmaktır. Bu makalede Windows 10 bilgisayarda mikrofonun nasıl devre dışı bırakılacağına ilişkin yöntemleri ele alacağız.

Windows 10 Ayarlarda Mikrofon Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows 10 “Ayarlar” özeliklerinden mikrofonu kapatacak bir seçenek vardır. Bu ayara erişmek için, Windows Başlat menüsünü ve ardından Ayarlar dişli çarkı tıklayın. Ayarlar penceresinin sol tarafında yer alan “Gizlilik” sekmesini tıklayın.

Açılan pencerede “Mikrofon” sekmesine tıklayın sağ taraftaki alandan “Bu cihazda mikrofona erişime izin ver” seçeneğinin altında “Bu cihaz için mikrofon erişimi açık” yazıyor ise, “Değiştir” seçeneğine tıklayın ve kapatın. Tüm uygulamalar için mikrofon devre dışı kalacaktır

Aygıt Yöneticisini Kullanarak Mikrofonu Devre Dışı Bırakma

Windows arama çubuğuna “Aygıt Yöneticisi” yazarak Aygıt Yöneticisi’ni açın veya Masa üstünde bulunan “Bu Bilgisayar“a sağ tık yapın “Özellikler”e tıklayın açılan pencerenin sol alanında “Aygıt yöneticisi” linkini göreceksiniz. “Aygıt Yöneticisi”ni açtıktan sonra açılan listeden “Ses giriş ve çıkışları“nı tıkladığınızda, mikrofon ve hoparlörler seçeneğini göreceksiniz. Mikrofon seçeneğine sağ tıklayın ve “Cihazı devre dışı bırak” seçeneğini seçin.

Denetim Masasından Nasıl Kapatılır?

Denetim Masası’nı, Windows arama çubuğuna “Denetim Masası“ı yazarak açabilirsiniz. Açılan pencereden “Donanım ve Ses” seçeneğine tıklayın. Bir sonraki pencerede “Ses” seçeneğini seçin.

Ses penceresi açıldığında “Kayıt” sekmesine tıklayın. Aktif mikrofonda yeşil bir onay işareti ve sağda bir ses ölçer bulunur. Aktif mikrofona sağ tıklayın ve “Devre Dışı Bırak” seçeneğini seçin. Değişikliklerinizi kaydetmek için Tamam’ı tıklayın.

Gizliliğinizi korumanın çeşitli yolları vardır ve mikrofonu devre dışı bırakmak bunlardan biridir. Seçmek için birden fazla yönteminiz var ve umarım kullanmak istediğiniz yöntemi bulmuşsunuzdur.

Üst Alt