Son Konu

Windows 11 indir – Windows 11 Türkçe ISO dosyası

elektronikci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 11‘i nasıl kuracağını merak eden birçok kişi bulunuyor. Arama motorlarında Windows 11 indir ve Windows 11 kurulum kelimelerine olan artış bunun en büyük kanıtı. Bu kapsamda Windows 11 Türkçe ISO indirme ve kurulum rehberi ile karşınızdayız.

Windows 11 Türkçe ISO dosyasını doğrudan Microsoft sunucularından çekeceğiz. Öncesinde Windows 11’in donanım uyumluluğu konusunda büyük tepki topladığını ve şartlar hafifletilmiş olsa da her işlemciyi desteklemediğini hatırlatmak isteriz.

Çeşitli yöntemler ile Windows 11’i uyumlu olan bilgisayarlara kurmak mümkün. Bu yöntemler arasında güvenli bulduklarımızı da ilerleyen günlerde sizlerle paylaşacağız.

Windows 11 indir – Windows 11 Türkçe ISO

Microsoft’un yeni işletim sistemini kullanmak için önünüzde iki seçenek var: Windows 10 yüklü bir PC’yi Windows 11’e yükseltmek veya temiz bir Windows 11 kurulumu gerçekleştirmek. Biz ikinci yolu yani ISO dosyası ve bir harici disk / bellek sayesinde temiz bir kurulum yapmayı tercih edeceğiz.
  • Buraya veya “ ” adresine tıklayarak Microsoft’un Windows 11 için hazırladığı sayfaya ulaşıyoruz.
windows-11-iso-indir-scaled.jpg
  • Windows 11 yükleme medyası oluşturmak için Microsoft’un geliştirmiş olduğu bir yazılım bulunuyor. Ancak biz kendi yöntemimizi kullanacağımız için üçüncü seçeneğe yani Windows 11 Disk Görüntüsünü (ISO) İndir başlığına geliyoruz.
  • Bu kısımda listede yer alan tek seçenek olan Windows 11’i seçtikten sonra hemen alt kısmında yer alan “İndir” butonuna tıklıyoruz.
windows-11-indir-2.jpg
  • İkinci aşamada dil seçimi yapmanız gerekiyor. Kurulum rehberi Türkçe olsa da, Windows 11’i desteklenen onlarca farklı dilden birisini tercih ederek indirebilirsiniz.
Not: ISO dosyasının seçtiğiniz dilde olacağını hatırlatmak isteriz. Yani Almanca’yı seçtiğinizde kurulum ekranlarının ve işletim sisteminin dili Almanca olacak. Biz ihtiyacımız olan Windows 11 Türkçe ISO dosyasını elde etmek için Türkçe’yi seçiyoruz.
windows-11-indir-3.jpg
  • Onayla” butonuna tıkladıktan sonra doğrudan Microsoft sunucularından indireceğiniz Windows 11 için ISO linki karşımıza çıkıyor. Artık tek yapmanız gereken “İndir” butonuna tıklamak. Size verilen bu link 24 saat boyunca geçerli ve başka bir zaman tekrar indirmek istediğinizde yukarıdaki adımları tekrar etmelisiniz.
windows-11-turkce-iso-indir.jpg
Windows 11 ISO dosyası oluşturma

ISO dosyasını indirdikten sonra kurulum aşamasına geçebilmek için verileri bir harici diske / belleğe yazdırmamız gerekiyor. İsterseniz ISO dosyasını doğrudan bir DVD’ye de yazabilirsiniz, ancak günümüzde özellikle dizüstü bilgisayarların büyük bölümünde DVD okuyucu bulunmuyor.
  • En az 8GB boyutundaki flash belleğinizi bilgisayarınıza takın
  • Buradaki bağlantıdan Rufus’un son sürümünü indirin ve kurun.
  • Kurmuş olduğunuz Rufus yazılımı açtıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılayacak.
uefi-windows-10-usb-hazirlama-rehberi-4.jpg
En üst kısımdaki “Aygıt” listesinden kurulumda kullanmak istediğiniz depolama birimini (USB bellek veya Harici Disk) seçin.

Ardından “Önyükleme seçimi” satırındaki “Seç” butonuna tıklayarak indirmiş olduğunuz Windows 11 ISO’sunu seçin.

Başlat seçeneğine tıkladıktan sonra veriler USB belleğinize yazılacak ve Windows 11 Kurulum USB’niz hazır hale gelecek. Bu işlem sırasında USB bellekteki tüm verilerin silineceğini belirtmek isteriz.

Windows 11 32 Bit ISO dosyası yok mu?

Günümüzde bilgisayarları bir kenara bırakalım, akıllı telefon ve tabletlerde 64 bit işletim sistemi / işlemci standart hale geldi. Bu kapsamda Microsoft’ta haklı olarak Windows 11 işletim sistemini sadece 64 Bit olarak kullanıcılarla buluşturdu. Yani 32 Bit bir işlemciye sahipseniz, 64 Bit desteğine sahip birçok işlemcinin bile uyumlu olmadığı Windows 11’e geçiş yapma şansınız yok.

Windows 11 ücretsiz mi?

Hem evet, hem de hayır! Hali hazırda Windows 10 lisansına sahipseniz, Windows 11’e ücretsiz bir şekilde yükseltme yapabilirsiniz. Ancak herhangi bir lisansa sahip değilseniz, Windows 11’i satın almanız gerekiyor. Aksi takdirde deneme süresinin dolduğuna dair uyarılar ile karşı karşıya kalacaksınız.
windows-11-lisans.jpg
Kayıt defterinde yapılacak değişiklikler ile bu uyarıları silmek oldukça basit hale gelmiş olsa da, Windows 11 için bir lisans satın almanızı ve asla crack kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Ücretsiz kullanımın devam etmesi ve işletim sisteminin kendini lisanslı sanması için geliştirilen crack / aktivasyon yazılımlarının kötü amaçlı yazılım içerme oranı oldukça yüksek. Bu durum kişisel ve kurumsal verilerinizi tehlikeye sokuyor.

Üst Alt