Son Konu

Windows Server 2012 Kurulumu Nasıl Yapılır?

hackturkiye

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bu yazıda Windows Server 2012 kurulumunun nasıl yapılacağına dair bilgiler yer alır. Eğer elinizde bir Windows Server 2012 işletim sistemi kurulum kaynağı yoksa, 180 günlük deneme sürümünü indirebilirsiniz. Kurulumu için gerekli ön gereksinimlerin bir listesi ise yer alıyor.

Windows Server 2012’de aşağıdaki iki temel kurulum seçeneğine sahipsiniz:

1) Windows Server with GUI​

Bu seçenek geleneksek Windows Server kurulum seçeneğidir. Kurulan sunucu işletim sistemi üzerinde standart grafik ara yüzü, çeşitli yönetim araçları, masa üstü ve başlat menüleri gibi grafik tabanlı bileşenler bulunur. Tüm Windows Server rolleri bu model üzerinde eksiksiz şekilde çalışabilir.

2) Server Core​

Bu seçenek çok daha az disk alanına ihtiyaç duyan, potansiyel atak yüzeyi daraltılmış, daha az bakım ve hotfix gerektiren bir kurulum seçeneğidir ancak üzerinde standart grafik ara yüzleri ve yönetim araçları bulunmaz. Başlat menüsü ve masa üstü gibi gelenekselleşmiş bileşenler yoktur. Bununla birlikte üzerinde tüm Windows Server rollerini çalıştıramazsınız. Sadece belirli rolleri çalıştırmak üzere tasarlanmıştır. Sunucu üzerinden PowerShell, uzaktan ise RSAT araçları ile yönetim gerçekleştirebilirsiniz. Server Core ile çalıştırabileceğiniz sunucu rolleri şu şekildedir:

• Active Directory Certificate Services
  • Active Directory Domain Services
  • DHCP Server
  • DNS Server
  • File Services (including File Server Resource Manager)
  • Active Directory Lightweight Directory Services (AD LDS)
  • Hyper-V
  • Print and Document Services
  • Streaming Media Services
  • Web Server (including a subset of ASP.NET)
  • Windows Server Update Server
  • Active Directory Rights Management Server
  • Routing and Remote Access Server and the following sub-roles:
  • Remote Desktop Services Connection Broker
  • Licensing
  • Virtualization
Aşağıda anlatılan kurulum yönergelerini Windows Server 2012’nin “Server Core” ve “with GUI” kurulum seçenekleri için kullanabilirsiniz.

Windows Server 2012 Kurulum Adımları​

Kurulum kaynağını gösterin ve sunucuyu boot edin.

Üst Alt