Son Konu

Yaprak Dökümü Şevket 'le röportaj

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Yaprak Dökümü Şevket 'le röportaj Dizinin yayınlanan son bölümlerinde ön plana çıkan Hasan Küçükçetin’e; hayatını, oyunculuğu, diziyi, Sedef’i, Ferhunde’yi sordum Ve daha birçok konuyu… Neler anlattı neler… Hassas bir aşık olduğunu, reel aşkın her zaman kazanmadığını, karanlık şahısların daha fazla ilgisini çektiğini, sınırları zorladığını da anlattı Anlattıklarına ve verdiği cana yakın cevaplarına karşılıklı olmak isterseniz… Konservatuarda oyunculuk eğitimi aldınız Oyunculuk ne zaman ve nasıl kanınıza girdi? Olur Ya birazcık olağan olacak fakat çocukluktan başladı Aralıksız okulda müsamerelerde tahsis aldım Hatta hiç unutmam babama ‘Karagöz perdesi isterim’ diye tutturmuştum Gazetelerin verdiği Karagöz tasvirleriyle evde arkadaşlarıma Karagöz oynatırdım Fakat meslek olarak seçme konusunda başlangıçta teyzem aklıma girdi ‘Git, şansını dene, konservatuar sınavlarına gir’ dedi ve ondan daha sonra kendimi sahnelerde buldum 2008 yılında Caner Kurtaran’ın yerine Şevket rolüyle Yaprak Dökümü’ne dahil oldunuz Başkasının rolüne devam etme konusunda fazla düşünmüşsünüz haklı olarak Ve kendinizi kısa zamanda kabul ettirdiniz Bunda ekibin olumlu yaklaşımının paralelinde sizce en çok nelerin payı artı oldu? Ekip çalışması… ilk olarak dizinin senaristleri Ece (Yörenç) ve Melek’le (Gençoğlu) uzun süren toplantılar yaptık Dizinin yapımcısı Kerem Bey’le (Çatay) bol bol konuştuk aralıksız Birincil başlarda, her bölümün ardındaki konuşuldu Kendimce en fazla bana güvenmelerinin payı fazla oldu KÖTÜNÜN KÖTÜSÜNÜ OYNADIM! ‘Menekşe ve Halil’ dizisinde fena bir karakteri oynadıktan daha sonra ‘Yaprak Dökümü’ dizisinde bu değin transparan bir insanı oynamak… Sahiden bir nevi istediğim oldu Nasıl derseniz… Ben ‘Menekşe ile Halil’de hani kötünün kötüsü denebilecek bir adamı oynuyordum ve bu rolün üzerime yapışmasından çok korktum Şevket de sizin dediğiniz gibi bütün ters bir karakter… Oyunculuk açısından zorunlu bir şart Bir açıdan da kendimi deniyorum, sınırlarımı zorluyorum diyebilirim HAYATIMDA ‘ŞEVKET’ GİBİ SİLİK BİR İNSAN OLMADIM! Şevket ile Hasan’ın müşterek ve ters yönleri neler? (Gülümsüyor) Saymakla bitmez oysa… Ben hayatım baştan başa Şevket gibi silik bir insan olmadım Evet, insansın neticede yaptığın hatalar olur belirli lakin kayda değer olan ders alıp bir daha benzer hataya düşmemek zorunlu diye düşünüyorum Şevket’in kaybettiği nokta kendimce bu Şevket’e kendinizden neler kattınız peki? En çok sakinliğimi kattım diyebilirim Inşa olarak birazcık sakin bir insan olduğumu söyleyebilirim Şu Anda dizide merak edilen bu İntikam sırası Şevket’te mi, yahut Ferhunde’ye yenik düşecek mi yeniden diye… Kendimce bundan böyle azıcık akıllanması lazım Benim düşünceme tarafından galiba yenik düşmeyecek Planı var ve onu yürütmeye çalışıyor HAYATTA, HİÇBİR ZAMAN İNTİKAM ALMAK GİBİ BİR NİYETİM OLMAZ! Kendi hayatınızda böyle bir durumda kalsanız ne yapar, nasıl davranırdınız? Galiba hayatımdan kesinlikle çıkarırdım Hiçbir şekilde intikam almak gibi bir niyetim olmazdı Kısaca Allah’a havale ederdim id Bu dek yaşanandan sonra Şevket, Sedef’i sevdiğini ne vakit, hangi sahnede anladı? Yurt dışına gideceğini açıkladığı süre… Sedef’in hayatında olmayacağını fark ettiği andı o lahza BİRİNİ MUTLU EDEMEYECEĞİNİZİ BİLİYORSANIZ ‘KAL’ DEMENİZ BENCILLIK OLUR! Sedef’i seviyor fakat buna karşın ‘İtalya’ya gitme’ diyemedi Şevket Siz yaşamınızda böyle bir durumda… Ben de ‘Gitme!’ demezdim Neticede bir insanı seviyorsanız onun iyiliğini göz önünde bulundurmak zorundasınız Eğer oysa siz onu mutlu edemeyeceğinizi biliyorsanız ‘Kal’ demeniz azıcık bencillik olur Sedef’in değerini anlayacak ve sonunda kavuşacaklar mı dersiniz? Bence anladı lakin kavuşabilecekler mi bilemiyorum ‘GERÇEK AŞK’ TEKRAR TEKRAR KAZANMIYOR! Aşk, reel aşk eninde sonunda kazanıyor mu? Hayır, kazanmıyor ALINGAN BİR AŞIĞIM! Hasan Küçükçetin nasıl bir aşıktır peki? Alıngan… Halil Ergün, Güven Hokna, Bennu Şimşek gibi ressam oyunculardan oyunculuk ve yaşam adına öğrendikleriniz… Bizim mesleğimiz zanaattır kendimce Bu da artist çırak ilişkisini doğurur Eğer ama bir ustadan ders elde etmek istiyorsan ondan, işini yapıyorken izlersen bir şeyler öğrenebilirsin Sahneleri oynarken bazen o kadar bir lahza geliyor oysa karşındaki insanın nasıl iyi bir oyuncu olduğunu görebiliyorsun Nasıl… Örneğin kusur yapıyorsun fakat karşındaki fark edip hemen seni süspanse ediyor Güven Abla’nın sete birincil geldiğimde yanıma gelip de beni rahatlatmasını hayatım boyunca unutamam Ustalığını birincil orda gösterdi INSANLAR DİZİLERİ BAĞIMLILIK DERECESİNDE İZLİYORLAR! ‘Menekşe ve Halil’ dizisinde psikopat bir karakteri canlandırırken tecavüz sahnesinden sonradan önemli tepkilerle karşılaşmışsınız İnternetten bayağı bir tehdit almışsınız ‘Sen oysan öldüreceğiz!’ diyenler… Sizce millet dizilerdeki rollere neden bu dek kaptırıyor ve oradaki yaşananları reel sanıyorlar? Kendimce en önde cehalet geliyor İkinci ve en önemlisi televizyonda yaratılan illüzyondur İnsanlara diziden diğer bir şey verilmiyor Gecede iki dizi veriliyor bundan böyle Insanlar da bir şekilde kendilerine kadar bir dizi buluyorlar ve tiryakilik derecesinde izliyorlar KARANLIK KİŞİLER DAHA ÇOK İLGİMİ ÇEKİYOR! ‘Yaprak Dökümü, Menekşe ile Halil, Adak, Ezo Gelin’ gibi dizilerde birbirinden farklı karakterleri canlandırdınız Bu bir oyuncu için sahiden kısmet Çünkü malum çoğunlukla oyunculara üzerine hangi rol yapışmışsa sonraki rollerde de… Peki canlandırmayı istediğiniz ya da şu rolün altından başarıyla kalkarım dediğiniz karakterler hangisi? Dedemin abisini oynamak isterdim Yugoslavya’da yaşadıkları, buraya göçleri… Burada Kuvayi Milliye’ye katılıp düşmana karşısında verdikleri savaş… Acayip bir hayat hikayesi… diğer taraftan galiba karanlık kişiler daha çok ilgimi çekiyor ŞİMDİLİK HAYALLERLE IDARE EDİYORUZ! Sahnede edinmek… Tiyatroda bir oyunda rol edinmek istedikleriniz aralarında mı? E tabiî ama hayallerde her zaman sahne var tiyatro var ama pek bir iş temposundayım ki… Gecemiz gündüzümüz emin yok Her Pazar bizi arayıp o haftanın programını bildiriyorlar Yani hangi gün, ne yapacağınıza siz karar veremiyorsunuz Bu koşullar aşağı bir oyunda oynamak maalesef çok güç O sebepten hayallerle yöneticilik ediyoruz DANTON ELDE ETMEK İSTERDİM! En fazla hangi tiyatro oyununu seviyorsunuz ve hangi oyundaki karakteri hakiki hayatta yaşamak isterdiniz? ‘Danton’un Ölümü’nü… Galiba hayatımda Danton edinmek isterdim Bir oyuncu için en büyük risk nedir? Meslek disiplininden, profesyonellikten uzaklaşmak… ‘MENEKŞE İLE HALİL’ DİZİSİNDE CANLANDIRDIĞIM MUSTAFA’NIN ÖLDÜĞÜ SAHNEYİ UNUTAMAM! Birçok dizide rol aldınız Bunlar içinde sizi en fazla heyecanlandıran çekim – sahne hangisi… ‘Menekşe ile Halil’ dizisinde Mustafa’nın öldüğü sahneydi Birincil defa üzerime fünye bağlandı ve camdan dışarı çıkmam gerekiyordu Yani biraz stresliydi O günü ve sahneyi hayatta unutamam BAŞLARDA FAZLA SAÇMALARIM! Yeni bir role hazırlanacağınız zaman nasıl bir yöntem peşine düşüp takip eder ve nelere tartı verirsiniz? Başta senaryoyu okuduğumda inceleme etmeye çalışırım Nasıl bir adamdır, nasıl yürür, nasıl bakar, nasıl sevinir, nasıl üzülür… Bunları düşünürüm Başlarda çok saçmalarım fakat ağır ağır oturmaya başlar İÇİNDE NE KADAR ÇOK İNSAN BARINDIRIRSAN O KADAR BAKIMLI OLURSUN! Oyunculuk anlamında kendinizi için… Gözlem yaparım Çevremdeki insanları izlerim Bir yere gittiğimde önce ‘Kmler var, ne yapıyorlar’ diye gözlemlerim Daha Sonra bir rol kazanç, düşünürken kafanda şimşek çakar ve daha evvelden dikkatini çeken bir adamın duruşu aklına kazanç veyahut gülmesi… Hemen o anı kullanırsın İçinde ne değin fazla insan barındırırsan böylece rahat olursun diye düşünüyorum Oyunculukta ‘olmazsa olmaz’ dediğiniz olgular veya konular nelerdir size göre? Öncelikle oynayacağın rolü istemen lüzumlu bir de açık sözlülük… Isteksiz Olarak oynarsan dostça olamazsın Samimi olmayınca da seyirci bunu derhal ayrım eder Kendinize örnek aldığınız isimler kimler? Cüneyt Arkın, Şener Şen, Erkan Can… SİNEMADA KENDİMİ İZLETEBİLMEK İSTİYORUM! Bundan daha sonra yapmak istedikleriniz arasında neler var? Sinema, sinema, sinema… Hemen bir mantıksal bağ üzerinde çalışıyoruz Şimdilik tek istediğim bu, Onu hayata geçirebilmek, insanlara izletebilmek Son olarak neler söylemek istersiniz? Neler söylemek isterim? Tüm samimiyetimle daha mutlu bir Türkiye görmek istediğimi anlatmak isterim Ayrıca bu şen görüşme için çok teşekkür ediyorum  

Üst Alt