Son Konu

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit de şikayetçi: Yargı bu kadar zikzak yapmamalı

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Yargitay%2DBaskani%2DIsmail%2DRustu%2DCirit%2Dde%2Dsikayetci%2DYargi%2Dbu%2Dkadar%2Dzikzak%2Dyapmamali%2D230597%2Ejpg

İsmail Rüştü Cirit, 10 Şubat 2015'te Yargıtay Başkanlığı'na seçilmişti. 11 Şubat 2019'da da ikinci sefer bu misyona seçildi. En çok oy alan lider olarak Yargıtay tarihine geçen Cirit, 23 Mart'ta yaş haddinden emekliye ayrılacak.

Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, 10. Ceza Dairesi Lideri Hüsnü Uğurlu, 17. Hukuk Dairesi Lideri Şahabettin Sertkaya, Yargıtay Başkanlığı için yarışacak. Lakin Yargıtay'ın seçimden daha kıymetli bir gündemi var: Yargıdaki çelişkili kararlar… 

METİN İYİDİL ÖRNEĞİ

Bunun son örneği; FETÖ davasında ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırılan eski Korgeneral Metin İyidil'in, Ankara 20. Ceza Dairesi tarafından beraat ettirilmesi. Bu karardan sonra mahkeme heyetinin de Yargıçlar ve Savcılar Heyeti (HSK) tarafından vazifesinden alınması…

İyidil'in hakkında tekrar yakalama kararı verilip tutuklanması yargıda, “Bu kadar tezat olabilir mi?” sorusunu gündeme getirdi. Bu soruyu Yargıtay Lideri, Cirit şöyle yanıtlandırdı:

‘OLMAMASI GEREKİYOR'

– Yargıda birebir mevzuda bu kadar farklı kıymetlendirme olabilir mi? Olmaması lazım. Beraat kararı veren mahkeme lideri ve üyelerini kararın gerisinden misyondan alan HSK'nın bu tutumu da yanlış.

– O vakit yargı bağımsızlığına gölge düşüyor. Ben bunu evvelki periyotlarda yaptığım konuşmalarda da söyledim. ABD'li Rahip Brunson, gazeteci Deniz Yücel ile ilgili kararları örnek verdim.

– Biz, bir taraftan ‘Yargı bağımsız' diyoruz, yargıda yarın daha hoş şeyler olacağını söylüyoruz. Sonraki gün bu bireyler özgür bıraktırılıyor. Bu türlü bir şey olabilir mi? Yargı, millet ismine bir vekalet yetkisini kullanıyor. Yargıçların, bu vekalet vazifesini hiçbir formda diğerine vermemesi lazım geldiğini söylüyoruz.

– Hâlâ devam etmekte olan bir dava ile ilgili yorum yapmamız mümkün değil. Ayrıyeten o belgenin içeriğini de bilmiyorum. Belgede bulunan kanıtlara nazaran bir taraf ömür uzunluğu ağırlaştırılmış mahpus cezası veriyor. Bir taraf ise beraat kararı veriyor.

ÜNİVERSİTEDE DERS VERECEK

Yargıtay Lideri Cirit, emekli olunca İstanbul'daki bir üniversitede ders vereceğini söyledi.

‘KABUL EDİLİR Mİ?' 

– Yargı bu kadar zikzak yapılmasını kabul eder mi? Beraat kararına nazaran kişi özgür bırakılıyor. Çabucak gerisinden buna itiraz edilmiş. HSK da üç hakimi çabucak diğer vilayetlere tayin etmiş.

– Terör davalarına bakan arkadaşlarla, 15 gün evvel Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AHİM) gidip geniş iştirakli bir toplantı yaptık. Oradaki yargıçlar alışılmış bizi anlayamıyorlar. Bilhassa FETÖ terör davası ile ilgili hak ihlalleri konusunda ortamızda birkaç sıkıntı vardı.

‘BUNLAR CASUS TABİİ' 

– Birtakım şeyleri anlatamıyoruz. ‘Sizin bizi anlamanız güç. Anlayamayabilirsiniz' diyoruz. FETÖ'cüler bir kaptaki su üzere. Yayvan bir kaba koysanız onun halini, bir bardağa koysanız onun halini alıyor. Anlamak çok güç. Bir tipleme yok bunlarda. Zira istihbarat örgütünün uzantıları oldukları için buna nazaran yetiştirilmişler. FETÖ'cüler birinci ABD-Teksas Enstitüsü'nde eğitildiler. Bunlar isim isim biliniyor. Bunlar casus natürel.

– FETÖ'cüler devletimize Çanakkale Savaşı'nda olduğu üzere çok büyük ziyan verdiler. Çanakkale Savaşı'nda tıbbiye-mülkiye beş periyot mezun verememişti. Zira hepsi şehit oldu. FETÖ'cülerin yargıya verdiği ziyan da o yıkım üzere.

‘YENİ ANAYASA LAZIM'

– Bütün kıymet yargımızı alt- üst ettiler ve hâlâ uğraşın neresinde olunduğunu bilmiyoruz. Yargıtayımız belgeleri ince eleyip sık dokuyorlar, vicdani ve kanıtlara nazaran karar veriyor. Barolardan, değişik yerlerden ‘İyi ki Yargıtay var' deniyor.

– 16 Ceza Dairemizin kararları ortada. AİHM kararları doğrultusunda kriterler oluşturduk. Yalnız birinci derecede mahkemelerde birtakım dertlerimiz oluyor. Onları da düzelteceğiz. Toplumsal mutabakatla anayasa lazım. Herkesin kendisini orada hissedeceği bir anayasa…

Davalarla ilgili gelen notları çöpe atarım

– Bana, siyasi partilerden, sivil toplum kuruluşlarından birtakım davalarla ilgili not gelir. Benim yaptığım tek şey, o kağıtları yırtıp çöpe atmaktır. Dün gazetedeki köşenizde bana gönderilen bir notun örneği vardı. O gelen not da geldiği üzere çöpe atılmıştır.

– Lider olarak yargı yılı açılış konuşmamın birincisinde adalet, ikincisinde FETÖ sorunu vardı. FETÖ, hukuku silah üzere kullandı. Üçüncüsünde de vicdan, öbür bir açılışta da liyakat ve ehliyet üzerinde durdum. Liyakate-ehliyete değer vermeliyiz. Rüşvet- ahlaksızlık yeniden devam ediyor.

– Devletimiz büyük probleme girecek diye her yerde, yargı, kuvvetler ayrılığı, hakim bağımsızlığını, bir kadro şeylerin yanlış gittiğini söylüyorum. Doğruları göstermeye çalışıyoruz.

Hürmet Öztürk/Sözcü

Üst Alt