Son Konu

Yasin hatim olur mu?

moderatör

Super Mod
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0

Kaç tane Yasin okursa hatim olur?​

Yasini Şerifi hatmi iki türlüdür. Büyük hatminde 123 yasini şerif okunur. Küçük hatmin de ise 41 yasini şerif okunur.

Her gün Yasin okumanın neye faydası var?​

-Enes (ra)' dan rivayet edilmiştir: dedi ki; Rasulullah (sav) buyurdu: "Herşeyin bir kalbi vardır ve Kur'an'ın kalbi de Yasin'dir. Her kim Sure-i Yasin'i okursa Allah ona bu sureyi okuması sebebiyle Kur'an'ı on kere okumuş kadar sevap ihsan eder."

Kim Yasin suresini okursa?​

YASİN SURESİ İLE İLGİLİ HADİS-İ ŞERİFLER "Her şeyin bir kalbi vardır. Kur'ân'ın kalbi de Yâsin'dir. Kim Yâsin'i okursa, Allah onun okumasına, Kur'ân'ı on kere okumuş gibi sevap yazar" (Tirmizî, Fedâilu'l-Kur'n, 7; Dârimî, Fedâilu'l-Kur'ân, 21).

Yasin okuyunca nasıl bağışlanır?​

Yasin suresi tamamlandıktan sonra okunan surenin duasının yapılarak ölmüşlere ve aynı zamanda geçmişlere bağışlanabilmektedir. Yasin suresinin okunmasının ardından okunmakta olan surenin sevabından manevi bir şekilde faydalanılması için sevabı bağışlanabilmektedir.

40 Yasin nasıl teslim edilir?​

Yasın Suresi okunduktan sonra teslim edilir yani bağışlama duası okunur ve Yasin suresinin Yüce Allah tarafından kabulü umulur. Buna teslim etmek de denir. Genellikle de şu yakarış ile başlanır:" Ya Rabbi. Okuduğum Yasin-i Şerifi yüce katında kabul buyur.

Ihlas hatmi kaç tane olur?​

Abdullah Yılmaz. Bilindiği gibi Kur'an-ı Kerim'i baştan sona tamamını okumaya hatim adı verilmektedir.İhlâs suresi ise “Kul Huvellahuehad” ile başlayan 4 ayetten oluşan kısa bir suredir. Halk arasında “üç ihlâs okumak bir hatim değerindedir, üç ihlâs suresini okuyan bir hatim yapmış olur” düşüncesi yaygındır.

Günde kaç kez Yasin okunmalı?​

Bir sayı ile sınırlandırılmamıştır. Ancak surenin daha faziletli olması için niyete göre okunması gereken sayılar vardır. Kişinin hayırlı bir hacetinin olması için 41 kez okunmalıdır. Yasin Suresi 123 kez okunursa büyük Yasin hatmi okunmuş olur.

Yasin suresi ne niyetle okunursa?​

Yasin Suresi vefat etmek üzere olan kimsenin yanında okunur. Yasin Suresi gece vakitlerinde özellikle okunur. Allah'u Teala'nun rızasını kazanmak için geceleri Yasin Suresi'ni okumak tavsiye edilir. Ne niyet içi okunursa, Allah'ın izniyle kişi o muradına nail olur.

Üst Alt